Wow сигналот (Wow signal)

  • Креатор на темата tino097
  • Време на започнување

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Vo prviot post sto pisuva deka se pretpostavuva deka toj signal ima von zemsko poteklo_Od kade znaat deka e od zivo sustestvo?
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
јас работам со вакви слични дигитални сигнали скоро секој ден.
Према проценките кои ги направив со помош на специјални програми за пакет радио како и со помош на спектрален анализатор и осцилоскоп не успеав да ја декодирам што значи дека сигналот не е од некој комерцијален или аматерски емитувач.
Јас работам со слични сигнали и со слушање видов дека ова е комбинација од неколку типови на модулации (слични на нашиве) што кажува дека или пораката е од надвор од земјата или пак некој си направил свој сигнал за да добие слава.
Јас секојдневно праќам и примам пораки со сличен тон на сигналот ама не е ист.
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Абе има научници од областа 51 кој се занимаваат со вакви работи а за сигналов незнам можеби има некој можност да го направи али тешко, а а тоа дека има живот надвор од планетава е далеку од сигурно нема шанси на толкав уиверзум на само една планета да има живот тоа е за мене глупо мора да има уште некој е сеа дали е поразвиен од нас или не тоа е веќе прашањето а не дали постојат или не
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Има епизода за wow сигналот во The X Files интересна е :)
 
Член од
26 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
33
Хах го имам гледано ова за WOW сигналот во емисијата "Space" - "Are we alone?" ..можно е дека бил некој вонземски сигнал, но сепак веќе тоа неможе да се открие. Тие пробувале да ја пратат таа ѕвезда од кај дошол сигналот, ама го изгубиле трагот.
 

Lord Macedon

Етнички жител на Кајгана
Член од
12 септември 2008
Мислења
135
Поени од реакции
21
Штом нема друг сигнал од истото место...маркетиншки трик...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom