Windows Phone 8 (генерална дискусија)

Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Ми вика дека не е достапна за мојов регион, како да го сменам?
И имам уште еден проблем, кога го заклучувам телефонот паѓа wirelessot, па му требаат 3-4 секунди од кога ќе го отклучам да се врати, го отклучувам и наеднаш стигнуваат нотификации...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ми вика дека не е достапна за мојов регион, како да го сменам?
И имам уште еден проблем, кога го заклучувам телефонот паѓа wirelessot, па му требаат 3-4 секунди од кога ќе го отклучам да се врати, го отклучувам и наеднаш стигнуваат нотификации...

Регион смени во сетигнс нешто Region & Languages имаше. А тоа што е со вифито треба телефонот да го апдејтираш. Во settings кога одиш барај Phone Update да видиш.
Или кажи на која верзија си точно да провериме. (во settings- about phone)
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Кој регион е најдобро да го одберам? Во phone update ми вика дека ми е Up to date телефонов, а верзијата на ОС е 8.0.10211.204
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Кој регион е најдобро да го одберам? Во phone update ми вика дека ми е Up to date телефонов, а верзијата на ОС е 8.0.10211.204
Во врска со тоа што ти се исклучува вајрлесот: во Advanced во Wi-Fi ќе смениш тоа, keep Wi-Fi on или нешто така ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
На муабетот


Денеска ја инсталирав.Плагијат на Grmin mobile XT.
Ќе видиме како ќе реагира на сателити,бидејќи HTC 8S има и подршка од Glonass(руски стелити).
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 15:38 ---
Знам дека е ефтино, и јас се изненадив од цената. Ама па не знам овие Ledikom од кај ги влечат телефоните, некој да не е информиран? А гледам, секогаш пред операторите ги носат, секогаш се у тек :).
Од Кина ги носат,ама ги продаваат со реална (минимална) заработка,а не надувана како кај операториве.
Кај им правиш сметки по 2-3000 па те дерат со цени на телефони.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Може да ми објасниш баш како иде ова? ја како што пробав не ми излезе ни 1 апликација на search
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Може да ми објасниш баш како иде ова? ја како што пробав не ми излезе ни 1 апликација на search

Да пробам како што па ќе пишам детално
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 00:29 ---
Може да ми објасниш баш како иде ова? ја како што пробав не ми излезе ни 1 апликација на search

  1. Make sure your phone has WiFi connection. No, 3G won't do, 4G won't either.
  2. QUIT the Windows Phone Store on your phone (not frozen in the background)
  3. Assign APN proxy for your primary WiFi connection: 117.135.139.179, port 8888. (Tap the connected network to edit its properties, select "enable proxy")
  4. Connect via the WiFi proxy, open up Windows Phone Store, search for Lumia-exclusive apps by name, and behold them popping up on your non-Nokia phones.
  5. Click into the app description page, but DON'T choose to buy, download or try yet.
  6. Switch back to your WiFi settings, and remove the proxy.
  7. Switch back to the app description page, download or buy now.
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 00:30 ---
Ги бараш некој од овие

http://www.windowsphone.com/en-us/store/search?q=Nokia Corporation

Нема да работат сите, ајде пробај па кажи, јас сега ќе пробам на 7.8 верзија дали работи ова
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Да пробам како што па ќе пишам детално
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 00:29 ---



  1. Make sure your phone has WiFi connection. No, 3G won't do, 4G won't either.
  2. QUIT the Windows Phone Store on your phone (not frozen in the background)
  3. Assign APN proxy for your primary WiFi connection: 117.135.139.179, port 8888. (Tap the connected network to edit its properties, select "enable proxy")
  4. Connect via the WiFi proxy, open up Windows Phone Store, search for Lumia-exclusive apps by name, and behold them popping up on your non-Nokia phones.
  5. Click into the app description page, but DON'T choose to buy, download or try yet.
  6. Switch back to your WiFi settings, and remove the proxy.
  7. Switch back to the app description page, download or buy now.
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 00:30 ---

Ги бараш некој од овие

http://www.windowsphone.com/en-us/store/search?q=Nokia Corporation

Нема да работат сите, ајде пробај па кажи, јас сега ќе пробам на 7.8 верзија дали работи ова
Не ми ги наоѓа .. ми излева нешто Turn off flight mode и такви глупости
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
некој за помош како да активирам втора линија на htc 8s ? :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
некој за помош како да активирам втора линија на htc 8s ? :)

Од операторот е тоа.

Ако си од виповци одиш да бираш *43# кликаш OK, и ќе ти се појави порака success нешто така.

ТО е то
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.036
Поени од реакции
1.291
Ме интересира дали тие апликации пример што се ексклузивни за Nokia Lumia еве да речеме Spotify денеска пушти нов апдејт на нивната апликација после некое време се достапни и за другите Windows Phone 8 телефони да речеме ХТЦ? Ја сакам да се подновам наскоро со HTC Windows Phone 8 телефон и сакам да знам дали сите апликации ми се достапни или не. Тоа ме буни малку со тие ексклузивитети на Нокиа. Не зборам за нивните custom апликации туку општо остантите апликации кои често се демек Lumia exclusive или слично.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ме интересира дали тие апликации пример што се ексклузивни за Nokia Lumia еве да речеме Spotify денеска пушти нов апдејт на нивната апликација после некое време се достапни и за другите Windows Phone 8 телефони да речеме ХТЦ? Ја сакам да се подновам наскоро со HTC Windows Phone 8 телефон и сакам да знам дали сите апликации ми се достапни или не. Тоа ме буни малку со тие ексклузивитети на Нокиа. Не зборам за нивните custom апликации туку општо остантите апликации кои често се демек Lumia exclusive или слично.

Премногу се ретки тие апликации, пример порано беше Вибер, но сега е за сите телефони. Не велам не може да се деси да биде временска еклузива за Нокиа но за брзо време доаѓа и кај останатите.
Апликациите што се за камерата, тие си се од Нокиа и не ми се верува некогаш да бидат на останатите телефони.

НОКИА тие се ексузивите за нокиа, НО the weather channel, groupon, soundtracker и уште некој други се достапни и за другите.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.036
Поени од реакции
1.291
Премногу се ретки тие апликации, пример порано беше Вибер, но сега е за сите телефони. Не велам не може да се деси да биде временска еклузива за Нокиа но за брзо време доаѓа и кај останатите.
Апликациите што се за камерата, тие си се од Нокиа и не ми се верува некогаш да бидат на останатите телефони.

НОКИА тие се ексузивите за нокиа, НО the weather channel, groupon, soundtracker и уште некој други се достапни и за другите.

Супер тогаш. Сега за месец два некаде ќе треба да си го продолжам договорот со Т-Мобиле и сакам да си го земам HTC 8S тој ми е најефтин од сите WP 8 телефони а стварно ми се допаѓа. Жалам што ги нема новите Лумиа телефони тука но тоа е тоа Македонија.... Ми скисна од андроид сакам нешто поинакво
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Супер тогаш. Сега за месец два некаде ќе треба да си го продолжам договорот со Т-Мобиле и сакам да си го земам HTC 8S тој ми е најефтин од сите WP 8 телефони а стварно ми се допаѓа. Жалам што ги нема новите Лумиа телефони тука но тоа е тоа Македонија.... Ми скисна од андроид сакам нешто поинакво

Lumia 820 мислам го има во Т-мобиле ама последно кога гледав беше премногу скапо. Во ледиком ја има lumia 620 за 10 000 денари мислам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom