Windows 7

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Изгледа не си некој добар. Софтверот е производ и како секој друг производ се наплаќа. Ако крадиш, твое си е, ама е илегално и можиш кривично да одговараш.
Точно, за по дома вака можеме да си користиме пиратерија, али за у фирми е тоа никако :nenene:
 

Shity User Name

Is Shitty
Член од
24 декември 2010
Мислења
83
Поени од реакции
8
О


Изгледа не си некој добар. Софтверот е производ и како секој друг производ се наплаќа. Ако крадиш, твое си е, ама е илегално и можиш кривично да одговараш.
Сакаш да се кладиме дека сега ако се јавам во Microsoft и им кажам дека користам пиратски Windows и дека ке им пратам емејл и се што треба да потврдам дека нема со прст да мрднат??!?!?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
643
Поени од реакции
511
Послем инсталација на 7ката 64битна, (претходно имаше XP) дискот Д не го вади.. на Ц има место колку шо си имаше претходно, а Д го нема. Влегов пак преку ЦД-то за инсталација, на местото каде шо треба да се одбери каде да биди инсталиран виндовсот, го вади и дискот Д, а кога ќе влезам во My Computer пак го нема... Чаре? :Ѕ
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Послем инсталација на 7ката 64битна, (претходно имаше XP) дискот Д не го вади.. на Ц има место колку шо си имаше претходно, а Д го нема. Влегов пак преку ЦД-то за инсталација, на местото каде шо треба да се одбери каде да биди инсталиран виндовсот, го вади и дискот Д, а кога ќе влезам во My Computer пак го нема... Чаре? :Ѕ

  1. Десен клик на Computer
  2. Manage
  3. Disk Management
  4. Најди си го тука тоа што ти фали
  5. Десен клик на него и одбери Change Drive letter and paths...
  6. Одбери си буква по избор
  7. Толку
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
6
Не бе девојче - грешка си, баш е пријатен за работа, ако е нешто тешко за тебе, кажи - тука сме да објасниме :back:
Ооокеј,фала...Ако наидам на некој поголем проблем,обавезно ќе се обратам. :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
643
Поени од реакции
511
  1. Десен клик на Computer
  2. Manage
  3. Disk Management
  4. Најди си го тука тоа што ти фали
  5. Десен клик на него и одбери Change Drive letter and paths...
  6. Одбери си буква по избор
  7. Толку
фала, се среде, само неможам да ти дам зелено не ми дозволува :( поздрав
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Windows 7 SP1 to Release Tomorrow? ... Застанете со симнување..не брзајте, ќе го најават официјално овие дена, се зборува за утре, можеби и да не е , ама кај и да е ќе биди овие дека по гласилата, затоа почекајте официјално обраќање со Microsoft и потоа симнувајте....Останете на вашите Windows 7 затоа што мислам ќе биде објавено и преку Windows Update опцијата, така што само ќе надградите без потреба од бришење на никакви податоци....позз :salut:

--- надополнето ---



П.С. Тоа што го гледате на торентите е RTM - Release To Manufacturing
The term "release to manufacturing" or "release to marketing" (both abbreviated RTM)—also known as "going gold"—is used to indicate that the software has met a defined quality level and is ready for mass distribution either by electronic means or by physical media. RTM usually does not mean the software is actually released; it would in most cases mean that the software is being released to manufacturers, for pre-installation on ready machines, or for the manufacturer to adjust the software for their manufactured hardware and settings. The term does not define the delivery mechanism, it only states that the quality is sufficient for mass distribution. The deliverable from the engineering organization is frequently in the form of a gold master CD used for duplication or to produce the image for the web.
RTM happens prior to general availability (GA) when the product is released to the public.

--- надополнето ---



Не реков за тебе.. ако не прашаш нема да знаеш, онака реков за објаснувањето дека предетално е :smir:

тој RTM што е излезен е конечната верзија само им е даден на компаниите да се печати седмицата со SP1 на лаптопите за тоа се уште не е пуштен од мајкрософт
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
имама 64х 7-ца, 3 месеца ја користам без проблем, сеа почна од време на време да му се дешава blue screen, со некој натпис core dump бла бла, што ти ја знам цел екран е испишан али неможам да видам што, бидејки така одбројува некој 3-4 секунди пред да се рестартира....

ова ми се случува во моменти кога работам на пример: отворен пребарувач, винап, уторент, мсн, скајп, и да речеме фотошоп....
размислувам нешто со рамот да не има проблем, да не се троши цела работна меморија итн. ? :nesum:
решение?
благодарам однапред
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Собирај што имаш, режи и формат. Нема спас
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
имама 64х 7-ца, 3 месеца ја користам без проблем, сеа почна од време на време да му се дешава blue screen, со некој натпис core dump бла бла, што ти ја знам цел екран е испишан али неможам да видам што, бидејки така одбројува некој 3-4 секунди пред да се рестартира....

ова ми се случува во моменти кога работам на пример: отворен пребарувач, винап, уторент, мсн, скајп, и да речеме фотошоп....
размислувам нешто со рамот да не има проблем, да не се троши цела работна меморија итн. ? :nesum:
решение?
благодарам однапред
Blue screen of death се јавува обично како резултат на некој хардверски проблем . Ако и после форматирењето ти права така носи го на сервис ке видат кој во кој дел е проблемот и ке си го смениш .. тоа е
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
бре песимисти и откажувачи.... абе има да запнам дур да го најдам коренот на проблемот па што сака нека е(не зборам за конкретниов случај)!
формат па формат...
имама 64х 7-ца, 3 месеца ја користам без проблем, сеа почна од време на време да му се дешава blue screen, со некој натпис core dump бла бла, што ти ја знам цел екран е испишан али неможам да видам што, бидејки така одбројува некој 3-4 секунди пред да се рестартира....

ова ми се случува во моменти кога работам на пример: отворен пребарувач, винап, уторент, мсн, скајп, и да речеме фотошоп....
размислувам нешто со рамот да не има проблем, да не се троши цела работна меморија итн. ? :nesum:
решение?
благодарам однапред
прво што треба да направиш е да му забраниш на windowsot автоматски да се рестартира за да можеш да го видиш убаво еророт
ох кликни ме

логично следна ствар е да го гуглаш еророт и да видиш дали ќе ти помогнат потенцијалните решенија

што се имаш инсталирано откако почна да ти се појавува еророт?
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
абе има да запнам дур да го најдам коренот на проблемот па што сака нека е..

што се имаш инсталирано откако почна да ти се појавува еророт?
потполно се слагам со начинот на справување на проблемот, а не само формат...у секој случај искуство плуст за нареден пат...да речеме формат, а шо праам ако проблемот продолжи и понатака на пример... значи тука сме јасни и затоа си доби зеленко, како и за првиот чекор (забраната за растарт)...

ќе постапам според тоа, па понатака како ќе се дешаваат стварите ќе те контактирам на профил или пп (се надевам можам да сметам на тебе)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom