V O L K S W A G E N

Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Pa neli Golf 5 1.9 TDI 105 ks od 2004/05 god se poveke pogodeni od 2.0 TDI 2004/05, i deka Golf 5 1.9 TDI 105 ks so PD (pumpa dizna) go imat najdobriot motor? i deka dvomasnio zamaec kaj 1.9 tdi se rasipuval negde okolu 100 000 km, a ne na 50 000km? Neka objasni nekoj podobro so se razbira a ne negde pise edno negde drugo i sega imas razlicni mislenja...
Spored nekoi luge sto mi kazaa Gоlf 5 1.9 TDI 105ks 2004/2005 bil naj pogoden od site 5ki, i imalo problem so dv.zamaec otprilika na okolu 100 000 km,sto i ne e tolku loso ako vozis po 10k ili 20k godisno.

Se bara podobro mislenje od profesionalec.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.730
Поени од реакции
6.662
@Alkatrazo Па така де, генерално 1.9 е подобро т.е. понеризично решение од 2.0, a таа технологија со пумпа-дизна мислам дека на доста места имам читано дека е застарена веќе и изживеана, веројатно има причина што ја напуштиле. А за замаецот, дури и да откажува на 100 000 км, кај ќе најдеш Голф 5-ка од 2004/05 со помалку од 100 000 освен ако е од овде купен, ама и тоа е прашање како е одржуван, 10 години од тогаш, да поминувал по 6-7000 км, пак се 70 000 и кусур значи пак си блиску до ризичните 100 000 км. Да не те боли глава, земи си каков сакаш 5-ка, од овде или од странство, гледај да се другите работи ок, а замаец, сет потисна или шо ти знам таму, ќе си одделиш уште 500-600 еур плус и ќе си ги имаш нови, спремен да возиш уште 100 000 км.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Некој добар мајстор за волксваген ? имам голф 6ка ТСИ 1.4,и имам проблем при палење..нејќе да запали ако не и дадеш малку гас...во порше ми рекоа дека е ланчето,требало да се мења,90 илјади...го однесов ин а друг мајстор вика не е страшно можеш да тераш уште,бидејќи има само 46 илјади поминато колата(купена од МК,од ПОРШЕ).

ама некој асален ако знаете...
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Некој добар мајстор за волксваген ? имам голф 6ка ТСИ 1.4,и имам проблем при палење..нејќе да запали ако не и дадеш малку гас...во порше ми рекоа дека е ланчето,требало да се мења,90 илјади...го однесов ин а друг мајстор вика не е страшно можеш да тераш уште,бидејќи има само 46 илјади поминато колата(купена од МК,од ПОРШЕ).

ама некој асален ако знаете...
Честито ново ланче.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
volkswagen sharan некој збор два околу него. кои му се оние негативни работи и на што треба најмногу да се внимава кај него.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.730
Поени од реакции
6.662
volkswagen sharan некој збор два околу него. кои му се оние негативни работи и на што треба најмногу да се внимава кај него.
Зависи која година е, каков мотор, поминати км, увезено, од тука...?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.730
Поени од реакции
6.662
Од 98 до 2000та
Па прво и најосновно за тоа годиште: имат мнооооггуу километри поминати. Претежно се дизели, 1.9 тди 90, 100 коња и нагоре, значи уште повеќе причина да се сомневаш во нивната состојба. И покрај тоа често се возат од нашиов народ, од малите превозници, за такси, за мали туристички тури итн...моторите генерално се издржливи ама целокупната состојба на возилото зависи од конкретниот примерок, колку и како е возен и како е одржуван. Ќе работиш со него нешто превоз или за тебе лично сакаш?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Па прво и најосновно за тоа годиште: имат мнооооггуу километри поминати. Претежно се дизели, 1.9 тди 90, 100 коња и нагоре, значи уште повеќе причина да се сомневаш во нивната состојба. И покрај тоа често се возат од нашиов народ, од малите превозници, за такси, за мали туристички тури итн...моторите генерално се издржливи ама целокупната состојба на возилото зависи од конкретниот примерок, колку и како е возен и како е одржуван. Ќе работиш со него нешто превоз или за тебе лично сакаш?
Превоз би требало па прашувам што и како треба да се внимава на нив сепак ги немам возено освен еднаш што се возев во нив и заприметив дека слабо влечат на угорници...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Mi treba informacija kako se pokazani Golf 6 1.4 benzin so 125 k.s.? Me interesira za kupuvanje (ako go kupam odma plin ke mu stavam). Kolata e so 170.000 pominato, me interesira dali e golema kilometrazata i dali ke ima problem ako ja vozam na plin? Fala odnapred.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Mi treba informacija kako se pokazani Golf 6 1.4 benzin so 125 k.s.? Me interesira za kupuvanje (ako go kupam odma plin ke mu stavam). Kolata e so 170.000 pominato, me interesira dali e golema kilometrazata i dali ke ima problem ako ja vozam na plin? Fala odnapred.
Плин на таа кола ако ставиш заради директното вбризгување мора да троши и бензин истовремено.
И убаво провери си. Не за џабе тие коли се многу ефтини.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Плин на таа кола ако ставиш заради директното вбризгување мора да троши и бензин истовремено.
И убаво провери си. Не за џабе тие коли се многу ефтини.
Pa ni bi rekol deka se bas eftini ako ti e eftino 9.000 evra dobro... I so Dizna sistem ke trosi i benzin?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Да ќе троши и бензин. Обичен плински уред на тој мотор не може.
 
Член од
9 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo. Edno prasanje vo vrska so ulje vo menuvac. Se raboti za Audi A4 B6 2002 1.9 tdi 96kw(131 ks) so 6 stepen menuvac. Go kupiv polovno, veke go imam dve godini, odvreme na vreme ima poteskotii so vleguvanje vo rikverc. Bev na mehanicar tamu mi kaza koga ke mi pravi taka da go pritisnam uste ednas kumplungot, nekoi zapci se poklopuvale. Ne znam kolku e toa taka... Go prasav da go smenime uljeto vo menuvacot, mi odgovori podobro da go cuvam fabrickoto, da ne stavam novo. Kolata e na 165 000 km. Sovet od Vas, da go menuvam li uljeto i ako go menuvam koe e preporacano za ovoj tip???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom