U2

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Најдобриот бенд на сите времиња (барем според мене).
Ако има истомисленици постирајте на темава, кажете свои мислења за У2.
 
U

UnholY

Гостин
U2 се добар бенд, тоа да, ама сепак дека се најдобар не би се согласил никој освен некои твои истомисленици....
Можеше да се изразиш поинаку...на пример можеше да кажеш се еден од најдобрите бендови, ама не знам зошто одсекогаш омилените бендови ги класифицирате како најдобри:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
U2...Добри се, ги слушам...

Vertigo, Sometimes you can't make it on your own, With or without you, One...едни од моите омилени песни.

:salut:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Pride ми е фаворит
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Pride ми е фаворит
Da da Pride e stvarno dobra, нема ни една песна да речеш не ми се свиѓа, затоа според мене се најдобар бенд, и со право бараат околу 2 милиони (не знам дали евра или долари) за концерт.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Често се прашував зошто покрај толку теми за многу добри групи ги нема и U2 и едно време сакав да отворам тема за нив но што е тука е еве баварецот ја започнал темава а јас ќе пишам нешто повеќе за нив.
U2 датираат од 1976г поточно се формираат во Даблин на 25 септември 1976г најпрвин како Feedback веднаш потоа го свират својот прв концерт во Mount Temple Comprehensive School (Dublin) после кој го менуваат името во The Hype.По 18 месеци постоење првиот бум групата го прави во Лимерик(Ирска) каде се одржува "talent show"(17.03.1978) каде што го освојуваат натпреварувањето и успеваат да го импресираат Jackie Haydena кој им го дава студиото на располагање да го снимат нивниот прв демо албум и им дава награда од 500 фунти.Само три дена после настапот на 20.03.1978 по наговор на Steve Averil фронтмен на групата The Radiators from Space,The Hype го менуваат името во U2.
Членови на групата се Paul Hewson кого сите го знаеме како Bono Vox,The Edge(Dave Evans),Adam Clayton и Larry Mullen, Jr.
Paul Hewson прекарот Bono Vox го добива по марката слушалки Vox Bona
што на латински значи добар глас.
Студиски албуми:
Boy (1980)
October (1981)
War (1983)
The Unforgettable Fire (1984)
The Joshua Tree (1987)
Rattle and Hum (1988)
Achtung Baby (1991)
Zooropa (1993)
Pop (1997)
All That You Can't Leave Behind (2000)
How to Dismantle an Atomic Bomb (2004)
Компилациски албуми:
Under a Blood Red Sky (1983)
The Best of 1980–1990 (1998)
The Best of 1990–2000 (2002)
U218 Singles (2006)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Многу ги сакам и слушам, убави песни, музика значи текст.

Have you come here for forgiveness
Have you come to raise the dead
Have you come here to play Jesus
To the lepers in you head

Wearer did I ask too much
More than a lot
You gave me nothing Now i'ts all I got
We're one But we're not the same
Well we hurt each other Then we do it again
***

You're on the road but
you've got no destination
You're in the mud,
in the maze of her imagination
You love this town even if that
doesn't ring true
You've been all over and it's
been all over you
***

и така натаму, прекрасни текстови пак ќе кажам.
Не за џабе кучето си го крстив Боно:pipi:
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
U2 се најдобар бенд во историјата без сомневање....
Музиката што тие ја продуцираат е повеќе од обични ноти.....таа е нова филозофија на живот....совршенство кое нуди спокој и во истовреме елан во животот...

Јас сум голем почитувач и Боно и момците!!!
 
U

UnholY

Гостин
U2 се најдобар бенд во историјата без сомневање....
Пак коментари од ваков вид :tapp:
Добро бе, еве наведи неколку добри причини за тоа зошто се најдобар бенд во историјата и тоа без сомневање.
Затоа што тебе тебе ти се еден од поомилените бендови?
Ти ги прогласи за најдобар?
Ако веќе ги класифицираш како најдобар бенд, подобро речи дека се најдобар бенд за тебе, а не вака
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Пак коментари од ваков вид :tapp:
Добро бе, еве наведи неколку добри причини за тоа зошто се најдобар бенд во историјата и тоа без сомневање.
Затоа што тебе тебе ти се еден од поомилените бендови?
Ти ги прогласи за најдобар?
Ако веќе ги класифицираш како најдобар бенд, подобро речи дека се најдобар бенд за тебе, а не вака
Види сега бате U2 можеш секогаш да го класифицираш во најдобрите бендови затоа што секој има барем една песна нивна што ја обожава и ако рече дека не е така зборува од инает.Боно има прекрасен глас,музиката и е оригинална дури да не речам дека се скоро совршени (нели сепак совршенство не постои).:helou:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Боно има глас како мачја канџа на вжештен р‘ѓосан лимен покрив, ама мнооооогу добри лирики.:salut:
 
U

UnholY

Гостин
Види сега бате U2 можеш секогаш да го класифицираш во најдобрите бендови затоа што секој има барем една песна нивна што ја обожава и ако рече дека не е така зборува од инает.Боно има прекрасен глас,музиката и е оригинална дури да не речам дека се скоро совршени (нели сепак совршенство не постои).:helou:
Ја реплицирав затоа што беа класифицирани како најдобар бенд, а не како еден од најдобрите
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Најомилената ми песна инаку оригинално текстот од песнава Боно ја напишал за неговата сопруга.

 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И ја имам омилена песна од нив лол Истата таа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom