The Cranberries

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
Забележав дека нема вакава тема за The Cranberries
Тие ми се омилен бенд

еве нешто за нив:
The Cranberries are:

Dolores Mary O'Riordan Burton
(Vocals, Electric & Acoustic Guitars, Keyboards)
born 06 September 1971, Limerick, Ireland.
Noel Anthony Hogan
(Electric & Acoustic Guitars)
born 25 December 1971, Limerick, Ireland.
Michael Gerard Hogan
(Bass Guitar)
born 29 April 1973, Limerick, Ireland.
Fergal Patrick Lawler
(Drums and Percussion)
born 04 March 1971, Limerick, Ireland.


Кратка историја:
The Cranberries is an Irish rock band formed in Limerick in 1990 under the name The Cranberry Saw Us by vocalist Dolores O'Riordan. Although widely associated with alternative rock, the band's sound also incorporates rock, post-punk and pop rock elements.



Синглови :

"Linger" · "Dreams" · "Zombie" · "Ode to My Family" · "I Can't Be with You" · "Ridiculous Thoughts" · "Salvation" · "Free to Decide" · "When You're Gone" · "Hollywood" · "Promises" · "Animal Instinct" · "Just My Imagination" · "You and Me" · "Analyse" · "Time Is Ticking Out" · "This Is the Day" · "Stars"
Закон песничиња

Discography:

1993 Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?

1994 No Need to Argue

1996 To the Faithful Departed
1999 Bury the Hatchet
2001 Wake Up and Smell the Coffee

Компилации:

Bury the Hatchet - The Complete Sessions · Stars: The Best of 1992-2002 · Treasure Box - The Complete Sessions 1992-1999






 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Зарем може група од ирска да биде лоша група.Супер се The Cranberries и Dolores O'Riordan е одлична пејачка секогаш сум расположен да слушнам нешто од нив инаку мислам дека групата веќе не постои пошто лани Dolores O'Riordan издаде соло албум.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Интересна музика прават. Не им знам доста песни, т.е им ги знам само тие што достигнале поголем комерцијален успех. Го симнав соло-албумот на Dolores ама за жал само една песна ме бендиса (Ordinary Day), мислам дека нејзиниот глас повеќе лежи на мрачни, тажни песни.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Омилена од нив ми е Dying in the sun. Ама сите на кои ќе им ја пуштам да ја чујат викаат дека не чини
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Си можел да се потрудиш да го преведеш тоа што си го напишал.. Инаку прва песна што им ја имам слушнато е Зомби и се заљубив во гласот и сеа имам комплетна дискографија.. барем тоа што имаа издадено до 2001
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Zombie и Salvation им се најдобрите песни.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Единствена песна шо ја иам слушнато од нив е Zombie. Не е лоша, ко ќе имам време ќе спуштам нешто нивно... ако може препораки?
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Ги обожавам The Cranberries! Во последно време често ја слушам Animal instinct - многу весела песна, ме расположува.
Ми се свиѓаат и Zombie (многу јасно), Linger, Ode to my family, Just my imagination...
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Единствена песна шо ја иам слушнато од нив е Zombie. Не е лоша, ко ќе имам време ќе спуштам нешто нивно... ако може препораки?
НАјдобро ќе ти биде некој албум од нив да симнеш или The best off ако најдеш нешто такво.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.991
Поени од реакции
6.240
добар бенд, долорес има волшебен глас. oмилени песни ми linger и promises.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
супер се...баш пред некој ден имаше на вх1 топ 10 од нив...и со мерак си седев пред тв и гледав нивните спотови. нормално и таму на 1 место беше лингер, песна која нема кој не му се допаѓа низ светов. супер се! постојано имам неколку песни од нив во мп3-ката, па за на пат ептен добро доаѓаат.:zver:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ок група.Супер се малце се soft за мој вкус,а ама ок се. Ама пејачката има глас на гз да паднеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom