the clip that shocked Bulgaria

Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
И за на крај, ако малцинствата во Бугарија имаат права, зоѓто им ги менувавте имињата и презимињата на Турците во Бугарија ??
Оти уште оттогаш/1984 -1985/, знаевме дека денеска ке не управуват :nesvest:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
103
Поени од реакции
1
Абе глупости

Само дето не разбрах, как ни шокирало филмчето?
А за сите историци - па вижте го времето тогавашно - имало е градове-држави, атинјани, спартанци и т.н. Александ'р си е македонец, ама лошото е дека вие немате и един доказ за врзка мегу древните македонци и лугето, кои сега населјават географската област Македонија.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ама лошото е дека вие немате и един доказ за врзка мегу древните македонци и лугето, кои сега населјават географската област Македонија.

- АМА ЗАТОА БОЖО ИМА :vozbud:
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Ако добро те разбрав, кажуваш дека Македонците во Пиринскиот дел биле толерирани и не биле обесправени. Па кажи ми бе дали е толерирање да не се дозволува да се печати ништо на македонски јазик, па дури и да е забрането говорење на истиот???
Добре си ме разбрал. Този диалект с'с ср'бски думи в'тре,за којто тв'рдите че е отделен език, в БГ вклјучително и Пирина е повод само за мајтапи.А кажеш ли им, че не са Б'лгари, а с'народници на Александ'р,Клеопатра и мајка Тереза ,веселбата ште е п'лна...Много сте ми интересни.Да сте живи и здрави да ме веселите оште.:helou: :helou: :helou:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе бугариве неможа да се помира со фактот шо се ТАТАРИ и шо немаат корени на овие простори па сега си леча комплекси со Македонското прашање, а не се свесни дека ако треба да се докажува потекло ние му сме предци нив и ние треба да докажуваме татковство (lol) врз нив.

А шо се однесува до клипот за Скопје јас да прашам, како да тврдиме ние за Персијанците и Египќаните кои така го пречекале Александар Македонски??????

И сега ако можи некое паметно татарче да ми објасни како е можно да сме срби, бугари и неодредени (грчка верзија) во исто време???????


И последно..... ние ич не се замараме со вас , недостојни сте !!!!
 
A

anaveno

Гостин
Преди да стане д'ржавен р'ководител на Волжка Б'лгарија, Гази Барадж е бил известно време на служба в Башту (Киев). Познавал се е с Кабан, а веројатно и с Иван (Х)Асaн ІІ. За Кул Гали тој казва следното:

…Башта ми ме заведе при Га-ли, станал свјат оште приживе и го помоли да ме благослови. Сеид'т ми даде нас-тавленија и второ име Барадж в памет на својата мајка, којато произхожда от рода Барадж. И аз, Гази Барадж, син на Азан и внук на Арбат, не наруших нито една от неговите заповеди, не л'гах, не убивах, и не се подадох на с'блазните на бо-гатството, властолјубието, похотта и користта…

Oвие ли се покрстиле???

Tатаро-монголијада...
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
А бе бугариве неможа да се помира со фактот шо се ТАТАРИ и шо немаат корени на овие простори па сега си леча комплекси со Македонското прашање, а не се свесни дека ако треба да се докажува потекло ние му сме предци нив и ние треба да докажуваме татковство (lol) врз нив. А шо се однесува до клипот за Скопје јас да прашам, како да тврдиме ние за Персијанците и Египќаните кои така го пречекале Александар Македонски??????

И сега ако можи некое паметно татарче да ми објасни како е можно да сме срби, бугари и неодредени (грчка верзија) во исто време???????


И последно..... ние ич не се замараме со вас , недостојни сте !!!!
Можеш да тв'рдиш каквото си искаш.Важното е другите дали ти верват. Нас свет'т ни познава добре.Имат ни за Европијци и славјани.Това за Татарите може да си го говорите само около Вардарот.На друго место ште ви се смејат.За роднинството ви с Александ'р-с'штата работа.Подиграват ви се даже в Белград. А за Свет'т сте биши Б'лгари...бивши!!!
 
A

anaveno

Гостин
По това време управителја на Казан е бил Едигер- Мохамед, човек представјан ни ведн'ж като сибирец, а друг п'т като ,,татарин”, но винаги с двојното си -- христијанско и мјусјулманско име.......


E тoa e бyгарска верска-именcка и секаква гимнастика.

И после не биле исчашени...
 
A

anaveno

Гостин
Hие ве знаеме по ова:

" Интересен момент от принципа на властването при тогавашните руски владетели се пројавјава в'в формата на добавјане к'м титлата на владетелја нарицателно - 'господар на б'лгарите'.............."

Pyски слуги...
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Това че татарите искат да са б'лгари го знаеме.Да са живи и здрави хората но не са ми никакви.штом искат да са като нас,значи сме имали и имаме нјакак'в авторитет там.Оставили сме нјакаква следа. Мис'лта ми е когато нјакој народ (којто и да е )пожелае да се индетифицира с вас ,тогава да ми се подиграваш. Сешташ ли се за какво ти говорја?
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Објасних ти вече че онези от Волга не са ми никакви....А като споменаваш за слуги се сештам за вас и С'рбите....Това да плјуеш от1945та до сега по с'народниците си оттат'к границата надминава и слугинството. Пак се сештам за еничерите.
 
A

anaveno

Гостин
Сешташ ли се за какво ти говорја?
ДА.

we suggest that the Bulgarian population is characterized by the features of the Southern European anthropological type with some influence of other groups such as Asians, Turks, Armenians...

Cега те разбирам. Cи бараш корењата кај стигнеш. Mешанец низаеден.
 
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Глупости може да се пишат и на англијски.Анадолските Турци и Арменците доста се различават от нас визуално.По скоро си приличат с Г'рците.Както казваше един пријател-високи и стројни с к'си крака:vozbud:
Ти да не ми тв'рдиш че от едната страна на границата са Татарите-от другата Аријците.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom