Steam: Официјална дискусија

Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Официјално започна Steam Autumn Sale и ќе трае од 23ти до 27ми ноември.

Ова се поинтересните денешни daily deals. Комплетната листа се наоѓа тука.

Mass Effect - 3,74 EUR (-75%)
Mass Effect 2 - 4,99 EUR (-75%)
Oddworld: The Oddbox - 3,74 EUR (-75%)
Sam and Max Complete Pack - 12,49 EUR (-75%)
Orcs Must Die - 2,74 EUR (-75%)
Portal 2 - 7,64 EUR (-66%)
Test Drive Unlimited 2 - 4,99 EUR (-75%)

Можат да се разгледаат и каталозите да се најдат некои игри што ќе бидат на попуст цело време до 27ми, ама мој совет е да не купувате до последниот дел, бидејќи може да се случи играта да биде на daily deal со уште поголем попуст. Ако најдам некоја добра понуда со голем попуст, а е надвор од daily deals, ќе ја постирам тука.

Ја зимам Portal 2 обавезно, ја чекав да дојде на sale и не ја играв пиратска. Си имам ветено дека никогаш нема да пиратирам ништо од Valve. :)

Што се однесува до другите, Mass Effect 2 ја земав на претходната распродажба летоска, кецот го имам на retail, а за останатите игри не сум заинтересиран.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
@Smert, како што гледам често купуваш игри од Steam, па онака чисто информативно ме интересира колку вкупно игри имаш на акаунтот? :D
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
@Smert, како што гледам често купуваш игри од Steam, па онака чисто информативно ме интересира колку вкупно игри имаш на акаунтот? :D
На акаунтот имам 76 игри, од кои скоро све е земено на sale, во bundles или гратис на некој начин. Единствено Orange Box го имам земено retail кога го имаше во Југотон и сега pre-order што имам направено на Trine 2. Гарантирам дека имам потрошено вкупно помалку од 150 евра на акаунтот.

Значи у просек 2 евра по игра. Не сум голем потрошувач, иако изгледа дека често купувам. :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Разгледав што игри има на попуст освен оние што се во daily deals, немаше ништо посебно. Многу малку игри се на попуст, попустите се мали, само неколку беа на - 75%. Не би чепкал ништо од нив, на Holiday Sale ќе има многу поголема понуда и поголеми попусти. Сепак, доколку некој сака да ѕирне што има, следете ја оваа тема на Steam форумот, каде што луѓето се обидуваат да ги класифицираат сите таканаречени "hidden gems" на едно место.

Од денешните daily deals, би ја препорачал Orcs Must Die. Играта ми привлече внимание бидејќи е tower defence hybrid, концепт што ми се свиѓаше кај Sanctum, која беше дел од првиот Indie Royale Bundle. Можеби не ја играв Sanctum повеќе од околу пола саат (причината за тоа се Skyrim и предстоечките колоквиуми), ама од тоа што го изиграв бев пријатно изненаден. Затоа се решив да дознаам малку повеќе за Orcs Must Die.
Се работи за мешавина од tower defence и акција од трето лице сместена во random fantasy setting. Играта има прилично добар Metascore - 83 и user score - 8,4 на Metacritic, од кои има добиено висока оценка и е Editor's Choice на IGN. Прочитав неколку рецензии од сајтови за кои сметам дека се порелевантни (IGN, GameSpy, PC Gamer, TenTonHammer), кои ме убедија да го симнам демото. Ги изграв првите 3 стази од демото на медиум тежина, па после тоа го гледав видео ривјуто од TotalHalibut, каде што се прикажани следните две нивоа од играта.
Може да се забележи дека со секое наредно ниво, стазите стануваат покомплексни, непријателите стануваат поразновидни, имаат повеќе патишта по кои можат да одат, но и вие добивате поголеми опции на стапици и останат арсенал со кои треба да ги спречите непријателите. Баш таман како што треба да биде една Tower defense (или во овој случај trap defence, како што вика TotalHalibut). За секое завршено ниво, во зависност од скорот, добивате skulls со кои ги надградувате стапиците. На лесна тежина се добиваат максимум 2, а на медиум 5. На овој начин, играта ве наградува доколку се враќате на веќе поминатите нивоа и ги поминете перфектно (5 skulls). Откако ќе се заврши кампањата, која се состои од 24 нивоа, се отклучува и хард модот за секое ниво. Со ова играта има потенцијал да пружи многу часови забава. Мора да се спомне и музиката, која можеби не е разноврсна (има само 5-6 различни траки) но одлично се вклопува во играта.
Единствени замерки се тоа што не можат да се апгрејдуваат оружјата, туку само стапиците и тоа што нема мултиплеер, како другите две игри од овој тип: Sanctum и Dungeon Defenders.

У к***ц, отиде пола од буџетот уште првиот ден... најверојатно ќе чекам Holiday Sale за некои од игрите што сакав да ги земам.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Новите daily deals:

RIFT - 4,99 EUR (-75%) Ако е некој по MMOа...
Total War Mega Pack - 12,49 EUR (-75%) Обавезно за сите љубители на серијалот! Вклучени се Rome, Napoleon, Medieval II, Empire со се DLCа и остали срања.
Fallout New Vegas - 4,99 EUR (-75%) Не фала, ќе чекам GOTY Edition...

Другото е meh. Monkey Island SE Bundle беше на -75% на зимската лани и тогаш си ја земав. Оваа година сигурно пак ќе ја има за толку. LA Noire на -50% две недели после искачање... доказ за тоа колкав фејл е. Red Orchestra 2 на -50%... играва не ги исполни очекувањата, иначе ќе беше земено ова у предвид. VVVVVV..... и Zeno Clash, пар indie игри за ефтини пари ако некој е заинтересиран, мене не ме привлекуваат. Останатите не ни вреди да се спомнуваат.

Мојот новчаник е среќен, денес одмара. А и заслужи после она од претходниот ден. Се чекаат само уште Morrowind или Fallout 3 (една од нив две) до крајот на распродажбава, евентуално ако улета уште нешто.
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Magicka е исто добро од денешниве:)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Magicka е исто добро од денешниве:)
Magicka не е daily deal, -60% е регуларен попуст за цела распродажба, до 28ми. Не верувам дека ќе биде на daily deal, така да најдобро да се почека до зимската празнична распродажба.
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Magicka не е daily deal, -60% е регуларен попуст за цела распродажба, до 28ми. Не верувам дека ќе биде на daily deal, така да најдобро да се почека до зимската празнична распродажба.
Офф па ја мислев на daily e. Добро и вака не е до толку скапа можда ќе ја соберам, што на 75% кога ќе биде ќе заштедам колку 1-1.5 долари :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Офф па ја мислев на daily e. Добро и вака не е до толку скапа можда ќе ја соберам, што на 75% кога ќе биде ќе заштедам колку 1-1.5 долари :)
Подобро почекај, сега ќе излегува брзо ново DLC, па после ќе можеш со се него да ја собереш во complete edition. Освен ако не мислиш да ги игнорираш DLC-ата и да ја земеш само базичната игра. Во тој случај можеш да ја земеш и сега, нема да заштедиш многу.
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Највероватно си во право немам многу време за играње а ги земав portal 2, orcs must die и sam&max. Rift не изгледа лошо ама ме мрзи да ги учам сите таленти, спелови и останати работи на уште едно ммо доволно време потрошив на wow.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
GTA Complete Pack 7,49 EUR (-75%) Многу добра понуда, ама не знам дали би сакал да поддржам компанија која вади игри за PC повеќе од 6 месеци покасно од верзиите за конзоли, во вид на неоптимизирано козјо л**но.
Star Wars: Knights of the Old Republic 4,49 EUR (-50%) Јас ја земав зимоска за 2,25 евра на -75%, али вреди и за овие пари во случај некој да ја нема изиграно.
Serious Sam HD: Double Pack 2,99 EUR (-90%) Или Serious Sam HD: Gold Edition ако ги сакате и оригиналните игри од 2001 и 2002. Ми изгледа на добра понуда, али не е мој тип на игра.
Sanctum 2,49 EUR (-75%) или Sanctum Collection (со сите DLC) за 5,49 евра. Или 4-pack за 7,49 евра, значи се фаќа една копија гага, а играва е интересна и има co-op, така да може копиите да се поделат на другари.

Овие се тие daily deals што мислам дека вредат. Доколку ве интересираат другите, повелете.

Мислам дека и денес ќе паузирам.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Форумот беше офлајн последниве 2 дена, така да не можев да ве информирам за дневните понуди. Во вчерашната ја имаше The Witcher за 4 евра, а денешнава тапа некако. Ништо не земав овие два дена од daily deals, а сега со Broken Sword - Triple Pack го заокружувам мојот шопинг на есенската распродажба. Ќе трае уште околку 6 и пол саати во случај некој да сака да ѕирне некои игри што не биле на daily deal.

Толку од оваа распродажба, зимската празнична распродажба почнува негде 20ти-21ви декември.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Започна Daily Wishlist Giveaway кој ќе трае до започнувањето на зимската распродажба. Секој ден 10 рандом луѓе ќе ги добијат првите 10 игри од нивниот Wishlist.

За да учествувате, како прво мора да имате минимум 10 игри во Wishlist. Секој ден ќе треба да влегувате на страната на играта која е daily deal за да бидете пријавени за влечењето за тој ден. Денот се рачуна од 7 саат навечер по наше време, до 6:59 наредниот ден. Влечењето ќе биде извршено во рок од 48 саати по завршувањето на тој ден и добитниците ќе бидат известени по мејл.

Шансите да добиете се многу мали, пошто веројатноста да бидете меѓу 10те добитници од над 10 милиони активни корисници се ептен мали. Ама никогаш не се знае, сите корисници имаат еднаква шанса. :)

Денешен daily deal е Terraria.
 
П

Паган-др

Гостин
Треба само да влеземе на страната така? Ништо поише?


edit: сеа видов. You are entered!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ништо не земав овие два дена од daily deals, а сега со Broken Sword - Triple Pack го заокружувам мојот шопинг на есенската распродажба.
Најдобриот серијал на авантури, ever! Според мене of course :) Се имам многу поврзано со Broken Sword уште од мал...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom