Sonata Arctica

  • Креатор на темата 'Никола'
  • Време на започнување
Н

'Никола'

Гостин
Сакам да пишам нешто за мојот омилен бенд.
Sonata Arctica е формирана во 1996 година, на крајот на светот, во еден од најсеверните градови на Финска, Кеми. Првобитното име им e Tricky Beans, и како такви издаваат три демо снимки - "Friend till the end", "Agre Pamppers" и "PeaceMaker".
После некои промени, во 1997 година, се преименуваат во Tricky Means, и во тој период експериментираат во многу правци на металот.
Во 1999 година го издаваат своето ново демо "FullMoon", во родниот град Кеми. Во тој период во бендот членуваат : Tonny Kakko (Vocals, Keyboards), Jany (Guitars), Tommy Portimo (Drums), и Janne Kivilahti (Bass). Ова демо беше прва проба на бендот во хеви метал водите, и воедно се роди препознатливиот звук на fast, melodic и keyboard oriented хеви метал, со високи и чисти вокали. Тоа е препознатливоста на овој бенд, кој во тоа време станаа Sonata Arctica.
Летото 1999 година излезе и првиот сингл "UnOpened", кој одма беше вклучен во компилацијата "Metalliliitto" - 1999. Две фуриозни траки од овој сингл, UnOpened и Mary-Lou го најавија запливувањето на SA во power metal водите.
Конечно, есента 1999 година беше издаден и првиот албум "Ecliptica", во Финска, кратко потоа и во други држави. Овој албум им ги отвори вратите и кратко по неговото издавање SA учествува на две трибјут плочи - "I want out", за трибјут албумот на Helloween "Keepers of Jericho" и "Still loving you" за "A tribute to the Scorpions". И двете верзии се екстремно добри.
Скоро после ова, Tonny Kakko одлучува да се сконцентрира само на пеење и затоа во бендот се приклучува клавијатуристот Mikko Harkin. Тогаш одма се сеќава промената во настапите во живо, каде се чувствува енергијата на бендот и се зголемува популарноста.
Во 2000 година SA се избрани како бенд за поддршка на турнеја на Stratovarius, над други 32 бендови од 15 различни издавачки куќи. Турнеата започнува во Април 2000, при што SA заедно со Strattovarius i Rhapsody, за два месеци прават околу 30 свирки во 10 различни држави, патувајќи илјадници километри.
Потоа следи издавањето на доста популарното мини-CD Successor, кое вклучува две претходно неиздадени песни, двете трибјут траки, некои од свирките во живо и една издадена песна од "Ecliptica".
Поради лични причини, Janne Kivilahti го напушта бендот и е заменет со Marko Paasikoski.
Во 2001 година, SA како предгрупа отвораат концерти на Alice Cooper и Dio and Ratt.
Пролетта 2001, го издаваат вториот албум "Silence" од кој се издвојува првата трака "Wolf and Raven". Овој албум најголем првичен успех доживува во Јапонија, па потоа и во другите држави.
Бендот потоа ги свири своите први четири концерти токму во Јапонија во Септември 2001.
Во меѓувреме следат многу нови турнеи и концерти, како и здружени свирки со бендови од типот на Gamma Ray. Тогаш излегува и вториот сингл од албумот "Last drop falls", кој што е доста добро прифатен од публиката. Заминуваат на мини турнеа во Јужна Америка, каде што се изненадени како публиката ги пее сите нивни песни заедно со нив.
Следен е третиот албум "Songs of silence", кој што е снимен во Токио во Септември 2001.
Во 2002, MIkko Harkin одлучува да го напушти бендот. После долги аудиции, конечно најдуваат соодветна замена во Henrik Klingenberg. За тоа време го снимаат третиот студиски албум "Winterheart's Guild", кој што е снимен без оригинален клавијатурист од SA, туку со помошна клавијатуристот на Stratovarius, кој им излегол во пресрет.
Првиот сингл "Victoria's secret", стана дотогаш најголемиот хит на бендот.
Во 2003 излегува синглот "Broken", кој вклучува дотогаш две неиздадени траки.
Тогаш им истекува договорот со издавачката куќа, и практично сите издавачки куќи ги молат да потпишат договор со нив, за конечно да потпишат со Nuclear Blast.
Во 2004 го издаваат албумот "Reckoning night". Од тука прво се издвојува синглот "Don't Say A Word", кој се искачува на првото место на чарт листите.
Тогаш се случува можеби најубавото нешто за бендот, добиваат покана од Nightwish за заедничка турнеја, односно да се појавуваат како нивни специјални гости.
Потоа во Октомври 2004, добиваат прекрасна вест дека "Silence" станува нивниот прв златен албум, со над 15000 продадени копии.
Првото DVD во живо излегува во 2005, наречено "For The Sake Of Revenge", кое што е снимено на 4 и 5 Февруари 2005.
Потоа следува компилацијата "The end of this chapter".
Во Декември 2005 добиваат и втор "златен" албум "Winterheart's Guild", со над 15000 продадени копии. После тоа одма заминуваат на долгоочекуваната тура во САД, каде што прават 29 концерти. Кратко по тоа, нивниот четврт албум "Reckoning Night", добива златен статус, со продадени над 100000 копии низ целиот свет, што станува најпродаваниот албум на SA досега.
Додека кон крајот на 2006 година се затворени во студиата и работат на нивниот петти студиски албум, медиумите најавуваат снимање на документарен филм за бендот.
Петтиот студиски албум се вика "Unia", што преведено на англиски би било "Dreams", и е издаден во Мај 2007. На турнејата за промоција на овој албум, бендот не само што ги свири песните од албумот, туку за прв пат на сцената се појавува без Jani Liimatainen, и тоа е прва пат на сцената да свират со гостин/замена музичар. Гитаристот ја пропушта оваа турнеја поради служење во војска.
Во 2008 година следат реиздавањата на "Ecliptica" и "Silence".
И нешто најново од Sonata Arctica е нивниот албум "The Days of Grays", кој што е издаден 2009 година.
Накратко тоа е што можам да кажам за момците, ако имате нешто слободно дополнете, и ме интересира колку луѓе воопшто имаат слушнато за нив, или пак можеби има некој среќник кој што бил на концерт.:)
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
некако обемно ти е ова, ме мрзи да читам.. иначе ги заслушав преку Tallulah и Letter to Dana, па после ги заслушав и другите како Replica, Paid In Full, Broken, Wolf and Raven, My Selene... ај да не ги набројуам сите... од новиов ми се свиде Deathaura
 
Н

'Никола'

Гостин
некако обемно ти е ова, ме мрзи да читам.. иначе ги заслушав преку Tallulah и Letter to Dana, па после ги заслушав и другите како Replica, Paid In Full, Broken, Wolf and Raven, My Selene... ај да не ги набројуам сите... од новиов ми се свиде Deathaura
Јас прва песна што ја слушнав беше FullMoon, која и ден денес ми е една од омилените, заедно со Dana, Tallulah, Replica, Last drop falls, The misery, The end of this chapter, и како тргнав сите на крајот ми се омилени.:) Новиов допрва треба да го преслушувам
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14

Одбивни ми станаа чисто ради вокалот и овој римејк шо е тапа.
 
Н

'Никола'

Гостин
Одбивни ми станаа чисто ради вокалот и овој римејк шо е тапа.
Твое мислење, нормално никој не те тера да ги слушаш.:smir: Мене римејкот ми е баш супер, онака во нивни стил направен, и сето тоа е за да се покаже почит кон Scorpions. Не мора сега скрос да ја копираат, баш е подобро на нивни начин да си ја направат. Така е и со уште неколку римејци од Мејден, Металика, Хеловин и др.
Вокалот има специфичен глас, и баш е добар, одговара на стилот на музика што го свират. Го нема оној класичен хеви метал глас што го имаат и практикуваат многумина, но затоа Соната свират power метал.
 
Н

'Никола'

Гостин
Еве ја преработката од Iron Maiden - Die with your boots on, која многу ја заслушав во последно време.
Едноставно на нивен начин ги преработуваат песните (тие неколку што ги имаат преработено) и многу добро звучат.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
сите ја знаеме Letter to Dana но Victoria´s Secret ми се многу свиѓа, стварно добра песна

 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
одамна ги слушам исто така едни мегу моите омилени бендови и омилена песна од нив ми е Dont Say Word
 
P

PoisonLady

Гостин
Sonata Artica се најдобри.Многу ги обожавам.Преработките на песните им се просто феноменални,а пак гласот на пејачот...прекрасен. Уствари една од поголемите желби мои ми е да им одам на концерт пошто стварно сакам да ги видам у живо:pipi: Знам дека лани беа у Србија мислам (евентуално Хрватска),и криво ми е што не бев во можност да идам..Ај друг пат :pipi:
 
Х

Ханзо

Гостин
Врло са геј (Финска, простено), ама клоцаат газ, посебно тоа клавирот.
Одлична песна.

Епик!

Иииииии!
Pure distilled awesome!
 
P

PoisonLady

Гостин
Врло са геј (Финска, простено), ама клоцаат газ, посебно тоа клавирот.
Врло са геј бе:pos2:Малце се:pipi:
Мене оваа песна многу ми се свиѓа ама стварно


Иначе гоооолем поздрав до тој што ја отворил темава за бендов :back:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Најверојатно Sonata Arctica се причината за тоа што многу луѓе сметаат дека Power металот е геј :pos2:
 
Н

'Никола'

Гостин
Иначе гоооолем поздрав до тој што ја отворил темава за бендов :back:
Благодарам.:pipi:

Најверојатно Sonata Arctica се причината за тоа што многу луѓе сметаат дека Power металот е геј :pos2:
Е зошто геј, по што делуваат така, дека имаат супер балади? Тоа е прашање на вкус.:smir:
 
P

PoisonLady

Гостин
Е зошто геј, по што делуваат така, дека имаат супер балади? Тоа е прашање на вкус.:smir:
Не не,не се работи за прашање на вкус.Едноставно,преслушај ги повеќето power metal бендови и стварно така испаѓа (делуваат малку гејски,ама овие некако посебно)+самиот факт дека се од Финска си го прави своето (а неам појма зашто финските бендови ги прават толку гејски):toe:
 
Н

'Никола'

Гостин
Не не,не се работи за прашање на вкус.Едноставно,преслушај ги повеќето power metal бендови и стварно така испаѓа (делуваат малку гејски,ама овие некако посебно)+самиот факт дека се од Финска си го прави своето (а неам појма зашто финските бендови ги прават толку гејски):toe:
Абе сваќам јас што ви е муабетот, ама испаѓа вака дека цел power metal е гејска музика. Тоа за мене не е. Затоа викам прашање на вкус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom