Shpongle - the best psy chill out act ever

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Значи темава решив да ја отворам во знак на една мала пажња и секако Почит, кон најдобриот амбиент проект што некогаш постоел.
Верувам дека многумина слушнале, а богами и ги проследија во живо пред околу 2 години на Sound Wave каде што едната половина (Simon Posford - Hallucinogen) се претстави на нашава ни млада публика, додека дедо Raja Ram (Infinity Project, 1200 Mcgrs,...) свиреше низ Австралија и слично.
Нивната музика изобилува со мелодии и ритмови како од источната така и од западната (по-модерна) култура, кои се толку добро склопени и создаваат приказна навидум уникатна, но одлична за да може секој да се пронајде во неа, да ја прераскаже на свој начин и да ужива додека ја слуша!
Имаат издадено 3 албуми досега - Are You Shpongled? Platinum(1998), Tales of the Inexpressible (2001), Nothing Lasts...But Nothing Is Lost (2005), како и многу синглови, објавени по разно разни компилации.
4-тиот албум се очекува да излезе на почеткот на 2009 година.
Покрај 2-та стандардни члена, Shpongle се опремени и со special forces во следниот состав - Анди Гангаден и Ногера (перкусии), Крис Тејлор (бас), Пит Калард (гитара и чело), Дик Тевор (клавијатури), како и нормално Мишел Адамсон и Хари Ом (бек вокали). Овој состав ги придружува стрикно на лајв настапи кои се исто така проследени и со невиден корео-перформанс и слични ефекти и некои други ситници :) итн....
Инаку Shpongle би им ги препорачал на сите тие кои нормално не ги слушнале. Па еве малце нешто закуска, а после оди торенти, блогспотови и слично па набавка на албумите :pos:
Па ако не и ајде де, да развиеме општа дискусија околу бендов :)
Сигурно не ми беше поентата само инфо да постирам
Поздрав




Enjoy the chill :wink:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Shpongle се страшни, неверојатен амбиент,сите албуми се лудница,Tales of the Inexpressible (2001 ) посебно
 
П

Паган-др

Гостин
Закон се. Едвај чекам да излезе најновиот албум.
Старите имаат екстремно одлични траки.
Ама и стилот е добро помешан - Псај и Чил.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Од Шпонгл порано имав слушнато 1-2 песни и многу ми се засвиѓаа. Сега се потсетив на она што го прават и ќе пробам да си симнам дискографија освен ако некој не се најде па да ми ја прати преку мсн :)

едит: изумив да кажам дека стварно се добри и дека вадат екстра добри траки :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
јаки се нема шо ко псај трансер можам категорично да потврдам :)):)
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Симон и Роберт се чудо.

Фејвритс: Оnce Upon The Sea of Blissful Awareness :vozbud::vozbud::vozbud:
Periscopes of Consciousness
Behind Closed Eyelids
Dorset Perception
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Бујрум видца од последниот им концерт на Маестрава во Лондон на 31.10.2008 година.
Следеќа дестинација (во наша нај нај близина) е Русија - 20.12.08 @ "Arsenal", Khodinskoe Field, Москва! Па кој е во можност нека не му ја мисли, ја би ама ќе видиме со финансерии шо како...

Уживајте! Феноменално! Без зборови останав...:nesvest:







А? :)
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
32
lets get shpongled x ) nemam nisto podobro 4ueno od ova navistina se najdobri ...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
И повторно како и минатата година :
Shpongle live in London (Oct. 2009)

Hi Everyone,
Just a quick note to remind you all about the massive Shpongle Live in
Concert event happening in October.


Info:

Shpongle return to the Roundhouse in London on the 30th October 2009, with
a brand new extravaganza of a show to celebrate the launch of their 4th
studio album which is...

'Ineffable Mysteries from Shpongleland' (TWSCD36)

So if you would like to be one of the first few people on the planet to own
a copy and see the brand new show before anyone else, then book your ticket
now as copies of the CD will be available on the night, 3 weeks before the
release date in November.
Tickets can be booked online or over the phone from the Roundhouse website,
and can be collected in person on the night of the performance from the
Roundhouse Box Office. Tickets are now on sale and are already selling out
fast, so please be nimble and please be quick !

For Tickets please visit the Roundhouse:

http://www.roundhouse.org.uk/whats-on/productions/shpongle-3022

For more info please visit Twisted:

http://www.twistedmusic.com


See you all there !



Морам да упишам што побрзо постдипломски во Лондон :pos:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Нишо помалку не очекувам од феномен познат како Раја Рам..Целиот шпонгл проект е лудило!

Не капирам зашо сите теми со добра музика се запоставени а сите шабански и фенси теми се лајв топик 24/7..
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Shpongle ги слушав пред 6-7 години. Односно еден албум им го убив од вртење и песните до ден денес им ги знам-Tales of the Inexpressible (2001). Дефинитивно едни од најдобрите артисти кои ги имам чуено во мојот живот!! А баш пред некој ден ми текна на нив и пак си ги симнав и еве си ги слушам:pipi:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Новиот албум (Ineffable Mysteries from Shpongleland) на Шпонгл официјално ќе се појави на 28ми ноември...нешто кое сите го чекаа со нетрпение...албумот по семпловите ми звучи на микс од најдобрите моменти на бендот...буквален микс на психоделија типична за нив со примеси на реге и секси амбиент со вокалите на Мишел Адамсон = перфекција!!!

Повеќе инфо ....

семплови

http://www.twistedmusic.com/



Tracks ::.

- Electroplasm
- Shpongolese Spoken Here
- Nothing is Something Worth Doing
- Ineffable Mysteries
- I Am You
- Invisible Man in a Fluorescent Suit
- No Turn Un-Stoned
- Walking Backwards Thought the Cosmic Mirror

After three groundbreaking albums over the course of a decade, the internationally acclaimed electronica project Shpongle have returned from what fans feared was a void when Nothing Lasts…but Nothing is Lost, their third album, was released. Not prepared to leave us hanging, electronic music pioneers Simon Posford and Raja Ram have continued to push the envelope and break boundaries to create yet another sonic masterpiece: the much-awaited fourth Shpongle album, Ineffable Mysteries from Shpongleland.
There are languages here that Shpongle fans will know and love as much as their previous work, and yet there are some massive leaps forward in terms of production techniques, sonic trickery, structure, and direction compared to all of the previous outings to date. With influences drawn from anywhere from Steve Reich and Mike Oldfield to the Batman movies and Big Brother TV shows and beyond, this really is another over the top record in terms of production skills, tonal textures, and original ideas from Shpongle. It is rich in detail and emotion, in worldly and otherworldly samples and inspiration, and in harmonic and melodic construction.
Shpongle continues to evolve and inspire and with two sellout back to back shows at the Roundhouse in London (30th and 31st October) to celebrate the launch, Shpongle prove to be as popular as ever and this album is already in huge demand.

Here's the final track titles that will make up the new Shpongle Album now due for release in November 2009


Идемооо Шпонглссс :)
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
траки шпонгл ми вртат секој ден у плеер.. перфекција над перфекциите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom