Secret Movie Santa 2.0

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
Ми се падна Perfect strangers(2016)

Италијански филм каде група пријатели се собираат на вечера и им текнува да ги стават смартфоните на маса и секој повик.порака,слика шо ќе стигне додека вечерат заедно -авно да се слуша и види од сите присутни ... и нормално со ваков вовед имагинацијата ти оди триста на саат од соте можни сценарија за драма и кавги и пресврти шо може да се случат..

Но за жал ништо посебно интересно не видов во целиот филм,ми изгледаше како рандом епизода на некоја сапуница со стотина епизоди и не ми беше гајле дали некој е педер или варал итн,чекав да дојде делот од сценарио кој мислев ќе направи да биде поинтересно.. но ништо,испод просек ми е целиот филм

3/10
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.111
Поени од реакции
9.942
Shaft (2000)

Мерси за Корвувче што организираше пријателска меѓу Менетхил и мене. Ја го добив Шафт или Шефт со Семјуел Џексон. Го немав гледано и реално не гледам некоја причина и за која би го препорачал на некој друг.

Класика за неправдата на црниве. Убиен е црнец од белец, белецов се извлекува и после го стига правда. Нема некој пресврт. Го дознаваш и убиецот и жртвата и причината од сам старт. Нема некое изненадување. Досадњикав на моменти и превише ме смара тој нигро сленг со мадрфакр, ам гона фак ју ап и слични пцовки.

Едино ме насмеа Семјуелчо со: You know my duty is to please that booty. :D

оцена 5/10.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.696
Поени од реакции
18.216
Jacob's Ladder

Добив филмски класик, кој веќе го имам гледано 2 пати. Jacob's ladder е филм за воен ветеран од Виетнам кој страда од психичко нарушување или нешто налик како PTSD. Постојат филмови кај кои есенцијата се доловува преку крајот и крајната цел на филмот е целта до која ќе те извози/однесе филмот, но тоа не е случај со овој филм. Скалата на Џејкоб или на Јаков на македонски е вознимирувачко филмско патување низ ужасите додека главниот лик конечно не си го најде сопствениот мир, така што акцентот повеќе се става на патувањето отколку на крајната цел.
Овој филм би можел да биде толкуван на повеќе начини, самата приказна е напишана така што има повеќе интерпретации. Може да биде интерпретиран како флешови кои војникот ги гледа додека е тешко ранет пред да го напушти овој свет. Друга интерпретација се хинтовите кои филмот ги дава преку библиски имиња како Јаков, Џезабел и сл. Скалата според Јаков е скала која ја носи човечката душа до рајот, но пред душата да стигне до рајот, сите причини кои што ја врзуваат душата за земниот свет треба да бидат изгорени во пеколот. Па така демоните кои Јаков ги гледа се всушност оние кои го тераат да ги остави земните нешта позади себе или нештата кои го врзуваат за овој свет и само така неговата душа ќе биде способна да продолжи понатаму. Во самиот филм има дури и таква линија дека демоните се всушност ангели кои што те тераат да ги пуштиш нештата за кои се држиш силно во текот на земниот живот. Постои и друго толкување според кое овој филм е всушност патувањето на Данте Алигери низ 9 те круга на пеколот додека неговата душа не стигне до Бог. Или попрецизно светот на Јаков е всушност чистилиште. И постои трето толкување според кое по мене е помалку веројатно но има хинтови во филмот и за него, а тоа е хемиската супстанција BZ која била тестирана на неколку илјади американски војници во Виетнам и дека всушност халуцинациите кои Јаков ги гледа се последица на тие тестови.
Како и да е, вознемирувачки и трогателен филм доколку пробам се да сублимирам во една реченица. Од мене 8 - 8.5 од 10.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.471
Фала Дедо Мраз што ми даде оваков позитивен филм, во овакви убави времиња за време на празниците!

Мизери(1990)

Базиран на истоимената книга, се работи за еден писател кој доживува сообраќајна несреќа. Животот му е спасен од една мила женичка, која го носи во нејзиниот дом, го негува и се грижи за него додека не закрепне. Жената случајно споделува дека е негова голема обожавателка и нејзините книги ѝ помогнале да преброди дежок период од животот. Дали ова ќе прерасне во една голема љубов, или не, ќе дознаете откако ќе го изгледате филмот.
Топло ви го препорачувам, особено во овој студен период, за да ви ги стопли срцата и да ви го разбуди новогодишниот и божиќниот дух.

10/10
Кога станува збор за Кети(Kathy) Бејтс, нема потреба да дискутираме за глума.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Mene mi se padna The Black Phone poradi toa sto mi se dopadnal Horns. Ne ja vidov konekcijata.

D8710394-277F-499E-A3CB-6A1F2C3053E3.jpeg

Mi legna dobro bidejki mi go doiscesa itchot sto go imav (se)uste od Stranger Things. Decata vo filmot bea dosta dobro odglumeni a se noseckata sila. Storitelingot bese malce basic no dobro si vozi taka sigurno. Isto taka se potpira na hypot okolu seriski ubijci i slicni popularni dokumentarci ili adaptacii pa taka i mozam da kazam deka ne e spoeno nesmasno. I kako posledno - hororot, zanr koj bev go batalil malku pa ubavo me potseti kolku… vozbudlivo znae se toa da bide kako celovkupno iskustvo. Koketiranjeto so natprirodniot element ne bese nesto inovativno ili out there i tuka malku se prepoznava nesigurnosta na reziserot pa uste ednas otisol na sigurno.

Dobiv sosema dovolno.
@Agda Beata ako mora da pogoduvam?
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Les Misérables (2019)

Крими драма, сирова, болна, те вози во еден здив... Полицаец од периферија се сели во Париз и влегува во локална анти криминална единица, двајцата колеги не играат секогаш по правилата и со нивното Пежо се возиме низ некое предградие каде што сите се на ивица, сите ко да си ја бараат бељата и сѐ тоа делува ко магичен круг на безнадежност од кој тешко може да се излезе. Потсеќаше на City of God и по децата и по квалитетот.
И прејак цитат на крај: There are no bad plants or people, only bad cultivators... Виктор Иго

8/10, фала за предложувачот(и на @Anon што првично му го предложил на предложувачот) и сѐ најубаво у новата година
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Што бе, нема откривање кој бил сикрет санта? :icon_lol:
Се пријавувам. :)
Само по иницијатива на предложувачот, ако сакаш смееш да си кажеш на кого му го предложи филмот :coffee:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.014
Поени од реакции
34.599
Моето дете мраз се пријави и исчезна. Не дека очекував повеќе, но сепак... :(
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.376
Поени од реакции
28.469
Mene mi se padna

Ama ova e retardiran film bez sustina i trol preporaka i zatoa @Corvus mi go preporaca

Ova e prekrasen film, se raboti za zivotot na George Bailey koj e pozrtvuvan dobar covek no poradi nevolja angelot cuvar doaga da mu pomogne.
Mi se dopadna porakata na filmot, deka iako ne ni se cini taka, nasite dobri dela go podobruvaat zivotot na lugeto okolu nas.
Blagodaram @Corvus sto me spasi i sto mi napravi prijatno iskustvo so ovoj film.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom