Secret Movie Achromatic

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Почнав да пишувам дека ќе ја прескокнам темава оти не сакам да ми лупнете некоја романса од 3 саата у која ништо не се случуе, али fuck it, ќе ризикувам

+1
Јас ако ти се паднам филм да ти давам да не се плашиш, гледам напишана ти е домашната за Лаура и Гилда :love:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.834
Поени од реакции
10.942
@Dumbledore @TGTBF @Keyser @Gazpapir @Zlatikevichius @Monte

Последен ден за пријавување
Нека, фала. Смислата на овие евенти е кога се пријавуваш да ги изгледаш филмовите кои ти се предложени и да напишеш рецензија. Не сите го почитувате ова, па немам намера да барам филмови и на крај да не бидат гледани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.017
Поени од реакции
34.601

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Нека, фала. Смислата на овие евенти е кога се пријавуваш да ги изгледаш филмовите кои ти се предложени и да напишеш рецензија. Не сите го почитувате ова, па немам намера да барам филмови и на крај да не бидат гледани.
Не знам дали сум ти се паднал јас но не е ни важно.

Се извинувам што го немам гледано филмот од претходниот месец или два, ветувам дека нареднава недела ќе ги изгледам. Мислам дека ветив и викендов дека ќе изгледама ама ете, некои непланирани работи цело време се појавуваат... за денес бев решен барем еден филм да изгледам и не успеав ни тоа.

Не знам зошто другиве ботови ти ставиле лајкови.

Не смееш да бидеш вака батхрт. Не смееш да влегуваш во животот без да очекуваш да бидеш повреден. Кога ова ќе се случи, не треба да губиш надеж, напротив, продолжи да бидеш таков како што си. Всушност, премногу филозофирам, ова (барањето на филм да му предложиш на некој) е многу мал труд за да бидеш олку разочаран.

Можеби оној на кој што си му предложил, ќе го изгледа подоцна, ќе напише фантастична рецензија и тебе ќе ти дојде убаво на душата.
Можеби за овој месец во кој се откажуваш ќе се случеше да предложиш филм на некој кој ќе биде запрепастен од предлогот, и филмот ќе му вреже спомени за цел живот?

Поентата ми е, не се откажувајте така лесно, и изненадувајте ги луѓето со вашата добрина и покрај тоа што некогаш ќе бидете разочарани и повредени. Затоа што можеби еден ден, токму оние моменти кои си мислел дека не треба да ги вложуваш, ќе бидат причина за твојата најголема награда.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.834
Поени од реакции
10.942
Амин.
До сега сум учествувал на сите вакви евенти, 2-3 пати не ми бил гледан предлогот. Секој се пријавува, сака да наметне некој свој филм а не сака да испочитува друг предлог. Не иде така, како што јас сум одвоил 2-3 саата за било каков филм сакам и другите да го прават истото. Сепак ако си краток со време, не се пријавувај.
И не, не сум ти предлагал филм на тебе. Последниот пат беше на Корвус, организаторот.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.991
Амин.
До сега сум учествувал на сите вакви евенти, 2-3 пати не ми бил гледан предлогот. Секој се пријавува, сака да наметне некој свој филм а не сака да испочитува друг предлог. Не иде така, како што јас сум одвоил 2-3 саата за било каков филм сакам и другите да го прават истото. Сепак ако си краток со време, не се пријавувај.
И не, не сум ти предлагал филм на тебе. Последниот пат беше на Корвус, организаторот.
Филмот кој го предложив на претходниот евент, не беше изгледан, а воедно ти го предложив и на тебе затоа што видов дека не ти беше гледан. Филмчето си е топ. Тоа ми беше втор предложен неизгледан филм.

Два часа од месецот навистина не се многу. Дали може да имаме одредени (оправдани) неочекувани обврски? Да, ама коректно е да се извиниме (како што направи Анон) и да го уважиме предлагачот дека филмот ќе биде изгледан.

Воедно, ми прегоре графичката, имам нов неинсталиран компјутер, се надевам дека за недела-две ќе биде во полна оперативна сила, до тогаш ќе зависам од тв и од апликациите на таблетот (RRR го нема, ќе мора да си почека Торент). Така да, +1, и се надевам дека ќе го изгледам. А ако сум кус со предлози, очекувам и асистенција. :noze:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Треба на сите да ви се стигнати Бланшовите во порака, ако некој нема добиено да ми пише.

Меѓу другото, @Darklady @zmej gorjanin @Out Of Reality @Chupacabras да ми испратат Летербокс профил доколку имаат.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.109
Поени од реакции
56.092
Judgment at Nuremberg (1961)

Филмов го знам многу одамна и никогаш сериозно не го земав во предвид поради црно-белата снимка, времетраењето и неинтересниот опис за некое рандом судење на рандомци од хитлерова Германија.
А убаво реков не учествувам у овој црно-бел месец but, just when I thought I was out, I was pull back in.- Силвио Данте.

Е сеа за филмот:
Американски суд (па нормално, кој друг ако не најпаметните луѓе на планетава у све што се мешаат и све што одлучуваат) обвинува 4 небитни германски судии за све што праеле у Наци Германија под режимот на Хитлер.
Ова у првите 10 минути станува познато и после во продолжение имаме бла бла бла бла бла, правен систем на Хитлер, бла бла бла бла, кој е крив, кој е прав, бла бла бла бла, правни термини, бла бла бла, шетање низ разрушен Нинберг, бла бла бла, црно бела снимка, бла бла бла, кур ме боли што се десило пред 100 години во правото, бла бла бла бла, муабети кои пола и поише ги забораив а останатите пола и поише ќе ги забораам после ручек, бла бла бла, фала на метастазите, бла бла бла бла. Ако некој ме праша за филмов, ќе добие одговор од типот, да да брат сум го глеал нешто бла бла бла судеа таму некои германци нешо ау бла бла бла досаден е не го глеј, нема да ти треба у животот.

И така. Се гледаме никогаш.
Предложувачот поима неам кој е пошто тие што го имаат додадено на летербокс не се пријавени на темава. Во секој случај не се заблагодарувам никому.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Во животот сите треба да се стремиме да бидеме Џонтра.

Цела година учествува, ни еден месец нема пропуштено, а ниту еден филм му немаме погодено.

Фала ти Џонтра на лојалноста и посветеноста, ако некогаш му дадеме име на челенџов ќе го носи твоето.

<3
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.109
Поени од реакции
56.092
Во животот сите треба да се стремиме да бидеме Џонтра.

Цела година учествува, ни еден месец нема пропуштено, а ниту еден филм му немаме погодено.

Фала ти Џонтра на лојалноста и посветеноста, ако некогаш му дадеме име на челенџов ќе го носи твоето.

<3
Сеа баш ги гледам темиве наназад, што све сум добил.
У првата - Freddy got fingered, чао. Очаен филм.
Втората - Brief Encounter. Овој ми се свиѓаше, можда и најдобар филм од сите што сум ги добил на Secret-иве. Секретиве хехе.
Третата - Shoeshine, глуп црно бел филм, забораив што се дешаваше.
Четвртата - The Nice Guys. Овој иако го хејтав, сума сумарум испадна океј филм за тепање време и лабавење.
Петтата - Get Carter. Просек филм нешо со млад Мајкл Кејн у Англија нешо брат му го убија па овој ги бараше тие убијците.
Шестата - Bad Santa со Били Боб и еден миџет. Дедо Мраз лопов, не беше лош за губење време.
Седмата - 120 days Sodom, Salo. Овој нешто божем вознемирувачки ќе беше, глупости живи.

Стварно ниеден добар филм не сум добил, да речам уау филмиште има да го памтам цел живот.

Ама не се откажувам, секад ќе се пријавувам. Сеа другиот месец очекувам некоја Божиќна повраќаница. :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Дечки.

Јас викендов не сум тука, се враќам во понеделник. Но роковите си стојат, сите до недела да ми пратите предлози. Членовите што не добиле предлог до понеделник 20:00 да ми пишат приватна да пуштам извршители.

Ве сакам бескрајно и имајте убав викенд :backa:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Hiroshima, Mon Amour

Францускиот нов бран во полн ефект. Француска актерка во кратка афера со Јапонец архитект во Хирошима 15тина години после бомбата. Сепак темата не е само романсата меѓу нив, таа всушност е во втор план. Главната тема се живеење со минатото, спомените, сеќавањата и нивното бледнеење со тек на време. Французинката се потсеќа на својата прва вистинска љубов и настаните кратко после тоа, кои за неа се разорни слично како атомската бомба за Хирошима. И она и градот ранети пред долго време, продолжуваат со животот, но лузните секогаш ќе бидат присутни.
Раскажан поетично, со чувство како да е истовремено и во сегашноста и минатото, преубаво сценарио, Емануеле Рива одлична во главната улога.. многу убав, 8,5/10

@Варвара (y)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.091
Поени од реакции
8.151

го добив the best years of our lives , ми дојде како мини серија од 5 дела пошто дугачок си беше,ми легна уживав во секој момент со фред и капетан кука,и нарердникот што стана банкар.

1/5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom