Rabota kako Neguvatel na stari lica...

Член од
7 септември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Me interisira dali nekoj od forumov ja raboti ili ja rabotel ovaa rabota ...pa ako moze neka spodeli nekoe iskustvo,razmisluvam za nekakva prekvalifikacija pa ako saka nekoj neka pisi nesto po temava!
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Јас немам искуство, само знам дека за да ја работиш таа работа, треба многу да ја сакаш. Значи, 24 часа си во домот на старото лице за кое се грижиш...го бањаш, готвиш, пазаруваш, чистиш, даваш лекарства, го шеташ... тоа е сериозна работа. Кај некој може и повремено, но ако одиш на запад, живееш со него. Околу 1000-1200 еур месечна плата...Самата професија се вика Личен асистент за стари лица.
Курс можеш да земеш ТУКА
Со таа диплома можеш да си побараш работа сам преку нет, јас имам другарка во Лондон што го работи тоа, но во дом не како личен...или преку агенција, во бугарија имаш добри, ако имаш пасош...како на пример оваа.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
дали имаме шанси да речеме преку овој курс да си најдеме работа надвор од мкд без европски пасош....
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Јас не дека нешто сум многу упатен, но мислам дека може и без пасош, ако сам си побараш и аплицираш...тоа секако е со договор, на неколку месеци. Во западните држави младите се срамат да го работат тоа, а потреба од таков персонал има...имам сретнато многу огласи од фирми кои бараат таков персонал, се зависи во која земја сакаш да работиш...но јазик мора да се знае, барем основи.
Треба пред да аплицираш, да ги најдеш агенциите и фирмите кои бараат таков персонал, за секоја држава посебно, пример норвешка има посебни агенции, финска посебни, шведска посебни, германија посебни...Јазични курсеви може да си симнете од тука, јас сега учам фински :)...во срч, впишајте го името на јазикот кој ве интересира ќе ви најде повише резултати и добро е што курсевите се на цд, т.е слушаш како се изговара а не читаш...без јазик, ништо.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
дали имаме шанси да речеме преку овој курс да си најдеме работа надвор од мкд без европски пасош....
Работа имаш секаде шемата е преку Фирма од Словенија. Има тема на форумов
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
дали имаме шанси да речеме преку овој курс да си најдеме работа надвор од мкд без европски пасош....
дали имаме шанси да речеме преку овој курс да си најдеме работа надвор од мкд без европски пасош....
Jas najdov oglas za vo grcija i se javiv pa mi kazaja deka moze so mk pasos na tri meseci pa posle pak na tri...ne e obavezno da znaes grcki (no barem angliski) i ne e obavezno da imas sertifikat ili diploma ,rabotata ja dobivas preku grcka agencija ...plata..550-600 eur. (agencijata naplaka 250 e od prva plata)....toa za vo zimskite meseci a naleto mozis da rabotis po hotelite kade platata e malku povisoka ..normalno preku istata agencija, potocno agencijata naplaka samo ednas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom