PSYTRANCE фестивали

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
ОЗОРА е еден од најголемите транс фестивали на денешницава. Со своја посебна камп територија и со забава 24 часа неколку дена. За кратко време ќе се најдете во друга галаксија. Многу познати ДиЏеи од областа на трансот настапуваат секоја година.
Еве нешто од годинава каде што Sonic Species ја уништуваат публиката со Generation X.











Вреди да се оди. Слушнал некој нешто за овој настан?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Најдобар фестивал на овие простори.
 
M

Mussolini

Гостин
зашо секојпат од ке си снимам ново цеде, навагам нешто шо можах да ставам на истото...? :вонзем:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Имам гледано DVD од OZORA и BOOM festival од предходни години, лично не сум присустувал. Супер атмосфера и музика на двата фестивала!

Само малку ме иритира што во последни години повеќе се форсира Full-On на сметка на Goa. Не дека нема квалитетен Full-On (Cosma, Exaile, U-recken, Digicult, Ovnimoon, Nystagmus итн) ама пак секоја трака исти бас, исти прелази и климакс. Како по шаблон да ги компонираат. :D

Не знам дали има lineup објавено за OZORA годинава, ама очекувам Etnica (со новиот класик!) и артистите на Suntrip Records да бидат доста застапени летоска, одлично место да се промовира новиот материјал.

Едит:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дел од причините зашто повеќето транс артисти звучат слично, е што огормен дел од нив ја продуцираат музиката на исти монитори, Dynaudio или Adam :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
И BOOM е исто така многу добар настан, кој се одржува на секои 2 години во Португалија. Штета што немам добро озвучење дома, ги користам најосновните MoUse звучници од `99.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Имам гледано DVD од OZORA и BOOM festival од предходни години, лично не сум присустувал. Супер атмосфера и музика на двата фестивала!

Само малку ме иритира што во последни години повеќе се форсира Full-On на сметка на Goa. Не дека нема квалитетен Full-On (Cosma, Exaile, U-recken, Digicult, Ovnimoon, Nystagmus итн) ама пак секоја трака исти бас, исти прелази и климакс. Како по шаблон да ги компонираат. :D

Не знам дали има lineup објавено за OZORA годинава, ама очекувам Etnica (со новиот класик!) и артистите на Suntrip Records да бидат доста застапени летоска, одлично место да се промовира новиот материјал.

Едит:
Ко што видов од лајнапот, оваа година се ставени и Ajja, Onkel Dunkel, Farebi Jalebi, Kashyyyk, Parasense и уште неколку други артисти што праат темен транс, така да нема да биде само Full on.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
На фестивалов вредеше да се иде пред 4-5 години, кога лајнапот беше предимно гоаџиски.
Сега тук-таму има по нешто гоа, све друго е пси или фулон и нешто дарк. (n)
Многу ми е мака шо не отидов кога форсираа само гоа.
Boom фестивалот не ми праи толку ќејф.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Овде ли одеа ретардирани хипи дечки шо мислеа оти им се отвараат чакри, слушаат метал најмногу, се префрлиле на транс со надеж оти ќе се просветлаат, голтаат табли и се праат партали со кетамин? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom