Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Има некој баг у софтверот на темава, некако све се ориентира према некоја српска надркана утакмица за која никој у светов нит слушнал нит го интересира.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
437
Поени од реакции
1.981
Има некој баг у софтверот на темава, некако све се ориентира према некоја српска надркана утакмица за која никој у светов нит слушнал нит го интересира.
Јас ти се кладам дека повеќе луѓе во светот знаат за тоа дерби него за Лидс-Јунајтед или Сандерленд-Њукасл.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.131
Поени од реакции
57.570
Памтам 97ма година, 16ти април. Влегуваме во еден паб во Ливерпул, да го гледаме градското дерби Евертон - Ливерпул, а внатре што да видиш... седнале англичани во дресови од Партизан, ечеа навивачки песни на српски јазик. На ТВ оди ПАРТИЗАН - ЅВЕЗДА, да не ти се веруе. Фрлам поглед надвор, кога по улица се шетаат англиски Делии како во центар на Белград, а не во Ливерпул. На друга маса седната жандармеријата, поглед не тргаат од ТВ.
Прашувам што е работата? Ми велат "И нас ни се гледа вистински фудбал, не англискиов хркљуш. На погреб подобра атмосфера има него на англиска утакмица."

Туку што ми е муабетот. Цел свет (со исклучок на 2-3 форумџии) се пали на дербито Партизан - Ѕвезда, само не сите признаваат. Сакаат да си го величат своето.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.358
Поени од реакции
3.136
Англиската лига стана пластика како ПСЖ и купи продај како Дортмунд...(2 у 1 - нес кафе)Какви дербиња, какви бакрачи...маркетинг -финансиско бизнис лига....француското првенство не може да пркне од ПЛ...ги купуваат играчите уште пред да клецнат нешто :D...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Англиската лига стана пластика како ПСЖ и купи продај како Дортмунд...(2 у 1 - нес кафе)Какви дербиња, какви бакрачи...маркетинг -финансиско бизнис лига....француското првенство не може да пркне од ПЛ...ги купуваат играчите уште пред да клецнат нешто :D...
Кој англиски тим е купи продај како Дортмунд? Баш ме интересира.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
437
Поени од реакции
1.981
У реду е, кога се нема аргументи и само твоето мислење е точно ќе пишуваме сказни. Си бил некогаш на тоа дерби да видиш колку туристи од цела европа има низ Белград специјално за утакмицата? Си отворил на Јутуб да видиш репортажи од АНГЛИЧАНИ што ги прават за тоа дерби со по неколку милиони прегледи.
Пред 2 години на Звезда-Ливерпул баш бев во коп со англичаните и сите беа воодушевени од атмосферата и сите знаеа за дербито, имаше и дечишта со партизан реквизити.
И не го пишувам ова пристрасно пошо ниту навивам за Звезда, ниту за Партизан, а и општо србите ми се одвратен народ, ама тоа дека дербито им е тотално анонимно и небитно, никогаш.
Да, од фудбалски аспект е мизерија, но дербито не секогаш го прави фудбалот. Ете земи го Римското Дерби двете екипи со години се умрени, па важи за едно најпопуларните натпревари во светот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Јас ти се кладам дека повеќе луѓе во светот знаат за тоа дерби него за Лидс-Јунајтед или Сандерленд-Њукасл.
Повеќето луѓе у светот не знаат дека постои нешто што се вика Србија.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
437
Поени од реакции
1.981
Повеќето луѓе у светот не знаат дека постои нешто што се вика Србија.
Повеќе луѓе во светот слушнале за Србија, него за Милвол, Сандерленд и мислат дека Њукасл е само град во Аустралија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.192
Поени од реакции
3.542
Повеќето луѓе у светот не знаат дека постои нешто што се вика Србија.
Може не знаат што е Србија, ама сигурно многу знаат за дербито, ипак е во топ 10 во свет.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Црвена Ѕвезда не можат да го изговорат они, а не па да гледаат нивна утакмица. А кога ќе им кажеш Red Star ќе мислат дека за патики Converse правиш муабет.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.131
Поени од реакции
57.570
У реду е, кога се нема аргументи и само твоето мислење е точно ќе пишуваме сказни. Си бил некогаш на тоа дерби да видиш колку туристи од цела европа има низ Белград специјално за утакмицата? Си отворил на Јутуб да видиш репортажи од АНГЛИЧАНИ што ги прават за тоа дерби со по неколку милиони прегледи.
Пред 2 години на Звезда-Ливерпул баш бев во коп со англичаните и сите беа воодушевени од атмосферата и сите знаеа за дербито, имаше и дечишта со партизан реквизити.
И не го пишувам ова пристрасно пошо ниту навивам за Звезда, ниту за Партизан, а и општо србите ми се одвратен народ, ама тоа дека дербито им е тотално анонимно и небитно, никогаш.
Да, од фудбалски аспект е мизерија, но дербито не секогаш го прави фудбалот. Ете земи го Римското Дерби двете екипи со години се умрени, па важи за едно најпопуларните натпревари во светот.
Па тоа реков погоре. Живеат за белградското дерби англичаните. И по неколку пати доаѓаат да го гледаат, пошто не можат да одолеат на тоа да гледаат 22 полуаматери. За жал оваа глетка ја немаат во домашното првенство.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
437
Поени од реакции
1.981
Добро ај вака. Разграничете прво што е дерби, а што утакмицата на колото, пошо гледам и во Англија тие термини ви се мешаат, па ќе дискутираме.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.489
Поени од реакции
5.512
Добро ај вака. Разграничете прво што е дерби, а што утакмицата на колото, пошо гледам и во Англија тие термини ви се мешаат, па ќе дискутираме.
Англија има доста дербиња. Дербито о прават навивачите, а не ние -фановите што од дома/на тв ја пратиме утакмицата.
Најфудбалска нација во европа се, нормално е и највеќе дерби утакмици да имаат.
Повеќете се и по 100 години стари ривалства. Помеѓу фановите, без разлика дали едниот клуб бил премиер или трета лига. :) омразата секогаш постоела.

Еве за
Вест Хем-Милвол
Има за скоро сите побитни дербиња, но ова е едно од најкултните на островот, а можеби и "најголемо", според меѓусебната омраза кај фановите (фирмите).
Арсенал-Тотнем и Ливерпул-Манчестер Ј. Се исто така доста "Култни" и големи ривалства. Што траат со години, може и над 100 години.
Мене лично лондонските повеќе шмек ми имаат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom