Pink Floyd

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Колку и да ја нејќи некој ерата на Сид, ако не бил Сид немало ниеден асолен албум да напрат после. Чоеко му бил инспирација како на Вотерс така и на сите останати во бендот. Можи да ги замислите Флојд без Wish you were here ? Без Сид албумот немаше да постој. Инаку фан на Гилмор ерата.

А за то кој период најмногу ми се свиѓа, хм, тешко, многу тешко. Аtom heart mother ми е еден од подобрите албуми, го сакам чувството на олабаеност во Momentary lapse of reason, како гласот на Вотерс продолжва во саксофон во The Gunners Dream, вселенските звуци од Intertellar overdrive ...
се на се не можам да се одлучам.
Мене ми се допаѓа Сид, ама ме нервираат одреден дел на фанови кога го потценуваат Гилмур на сметка на Берет.
Берет има многу добар психоделија албум издадено после бркањето од ПФ, кој е насловен едноставно Берет.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Мене ми се допаѓа Сид, ама ме нервираат одреден дел на фанови кога го потценуваат Гилмур на сметка на Берет.
Берет има многу добар психоделија албум издадено после бркањето од ПФ, кој е насловен едноставно Берет.
И е појак од сите Флојд албуми. Знам оти не може да се спореди прогресив со психоделија, ама тој албум просто ги јаде сите Флојдови албуми.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мене ми се допаѓа Сид, ама ме нервираат одреден дел на фанови кога го потценуваат Гилмур на сметка на Берет.
Берет има многу добар психоделија албум издадено после бркањето од ПФ, кој е насловен едноставно Берет.
Мене и тие , и обратните на нив, кој го потценуваат Сид на сметка на Гилмур.
Треба да се гледаат двајцата како ,,будаличишта" со свој стил и голем придонес во музиката.
 
Член од
30 декември 2012
Мислења
173
Поени од реакции
331
Ја имаше сликава во значајни историски фотографии. Многу е јака Paul, Linda McCartney и Gilmore на концерт од Led Zeppelin.

Добра ноќ. :D
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Во последно време, токму со овој албум сум опседнат, ремек дело, без коментар. Особено
Animals, според мене, е најуспешно концепциски склопен албум на Pink Floyd. Сепак Pigs, Three different ones се разбира, ми е најуба од албумот. Најуба во смисла најдобар склоп на текст и музика. Само ко ќе ги слушнам првите 7-8 тона на клавијатурата одма го осеќам цинизмот
 

Voice of Jericho

Twisted Firestarter
Член од
13 септември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
137
Animals, според мене, е најуспешно концепциски склопен албум на Pink Floyd. Сепак Pigs, Three different ones се разбира, ми е најуба од албумот. Најуба во смисла најдобар склоп на текст и музика. Само ко ќе ги слушнам првите 7-8 тона на клавијатурата одма го осеќам цинизмот
О да, тотално би се согласил со тебе дека Pigs е нешто вансериско. Веќе кога ги спомнавме Pigs и Sheep, да не ја изоставиме и Dogs, која вожња ја дава песната не е реално. :)
Ми се свиѓа и фактот што Roger Waters како поединец (секако со помош од David Gilmour) е главен виновник за албумов, мислам таква имагинација свака част, браво.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Дали ова значи дека јас ќе ве потсетам за некоја годишнина на Пинк Флојд пред Crazy Diamond ?? Скоро немогуќе!!

Епа Флојдери и Флојдерки денес е 40 годишнина од издавањето на најдобриот албум во историјата на човечанството!!(кој збор ејјј) Да, Dark Side Of The Moon е издаден на денешен ден точно пред 40 години. Бујрум линк со солиден квалитет:


Мали факти за албумот:
- втор најпродаван албум во историјата на музиката (после МајкО ЏексО)
- албум шо најдолго се задржал во топ 20 албуми во САД

Моја омилена песна од албумот, воедно и од Пинк Флојд и било кој друг бенд/пеач/пеачка
BREATHE

 
C

Crazy Diamond

Гостин
Безвременската Time. Песната со која почнав активно ( :D ) да ги слушам. Едноставно кажано: МАСТЕРПИС!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Кхм. Имам навика да си го пуштам волшебникот од Оз во позадина коа го слушам албумов. For them trippydi trip times.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Безвременската Time. Песната со која почнав активно ( :D ) да ги слушам. Едноставно кажано: МАСТЕРПИС!
Хахаха, и ти? И мене ме заразија прво со Time, па после следеше целиот Dark Side , па The Wall, па Wish you were here, Meddle ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom