Norton Internet Securuty 2010 VS Kaspersky Internet Securuty 2011

Член од
26 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Кој од овие 2 анти-вирусни програми е подобар според вас
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Има 160 теми за антивируси, можеше и таму.

Иначе за споредба меѓу двете, ние не сме експерти дирекно да ги споредиме па затоа следново што ќе го кажам се базира на тестови правени од нив, не од мене.
Нортонот има побрз стартап, побрз скенирање на барање (најбрз е од сите антивируси) и побрз скен во живо.
Нортонот има подобра детекција. На тест во 2009та разликата беше цели 4%, а на тест од 2010 е 1,5%.

Е сега норотонот е послаб во декеткицја без свежи апдејти на подолг период. Пример денеска ги апдејтуваме двата, и по 3-4 месеци компјутер фаќа вирус, а антивирусите не ги апдејтуваме, тогаш касперскиот е во мала предност. Но ваков случај е возможен ако немаш интернет, а ако немаш интернет потешко е и да фатиш вирус на компјутер.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ни тој ни тој, Microsoft Security Essentials > best atm.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
нортон е еден од подобрите но мора да го апдејтуваш а касперски 2011 ако имаш подобра конфигурација е ЗАКОН!! толку од мене
 
Член од
26 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Го имав Microsoft Security Essentials.Сам си правеше uptade,но не ми наогаше ништо.Ни вируси ни црви.Денес го иснсталирав Norton Internet Securuty 2010(90 дена тирал верзија) и ми наја 27 проблеми.
Јас ве прашав затоа што сакам да купам лиценциран Norton од T-home кој мислам се плаќаше 500 денари рата.
Ако земам лиценциран анти-вирус(Norton) дали ќе имам толку проблеми со компјутерот.
Во секој случај ви благодарам за мислењето
:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom