Nightwish

Член од
15 мај 2012
Мислења
11
Поени од реакции
5
Новиот албум на Nightwish без маана, феноменалност! Floor е одлична.
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
[DOUBLEPOST=1427028546][/DOUBLEPOST]Еве уше една од новиот
 
Последно уредено:

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
На прво слушање, слаб ми се виде албумов. Некако како рециклирање на стари идеи... секој риф, секоја мелодија ми се чинеше како да ја имам слушнато во некоја постара нивна песна. Ниедна песна не ми остана во глава, некако многу forgettable албум.

Инаку, не знам во која песна, почна да зборува машки глас кој многу ми зазвучи на Richard Dawkins. Гуглнав онака за секој случај, и стварно да ти бил тој... Ричард Докинс и Најтвиш бе, wtf? :pos:
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.430
Време беше за нов албум. Додека стариот албум содржеше премногу стари идеи, Tuomas седнал на газот и внесол се што може да се внесе во еден албум.

Страшно добар албум.





You are the Kings and Queen of goosebumps
Nightwish, иако можда не многу слушани на овој наш затуцан простор, е пример како може еден бенд стар 25 години да опстојува после еден куп турбуленции кога се има инспирација, волја за креација и широк ум.

Новиот албум е полн со прогресија меѓу симфонијата. Ќе чуете многу нешта што Nightwish ги немаат направено досега, како страшно мрсни рифови и неверојатен бубањ од Kai Hahto.

На прво слушање песните звучат чудно (дека нетипични прогресивни мелодии), но нели после втор пат веќе нема назад :D

Уживајте во карантинот
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Спектакуларен албум!

Навистина е чудно и ретко бенд толку длабоко во своето постоење да го креира своето најдобро дело, но Nightwish отидоа ми се чини на сосема друго ниво овој пат и се надминаа себеси.

Procession, Music, Shoemaker, Pan... а да не зборувам за целата втора страна која совршено се вклопува во приказната на албумот...

Многу експериментални елементи има во албумот, како вокални, така и жанровски, и претпоставувам дека не е за секој, а реално и најдобрите песни бараат повеќе од едно слушање за целосно да се сфатат, но апсолутно вреди.

Е еден вид на продолжение на Endless Forms Most Beautiful, но во своите најдобри елементи и кренато на едно сосема ново ниво.

П.С. Навистина штета што никогаш не дошле во Македонија, а реално и во близина многу ретко имаат концерти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom