Nick Cave

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
NIcholas Edward Cave, roden 22 Septemvri 1957 god. Avstraliski muzicar, avtor, Lyricist, i ponekogas akter.

Vo 1973 gi zapoznava Mick Harvey (Gitari), Tracy Pew (bass), Phill Calvert (drums) i go oformuva bendot The Boys Next Door. Svirele cover-verzii na Lou Reed, David Bowie, Alice Cooper, Roxy Music i sl.

Vo 1980 se preimenuvaat vo The Birthday Party i se selat vo London, pa vo Zapaden Berlin.

So Bad Seeds imaat izdadeno 13 albumi a na pat e i 14 koj treba da izleze 2008 nasloven kako Lift Lazarus Lift.

The Bad Seeds se:
Karakteristicni se po nivniot melanholicen napati depresiven....suptilno provokativen originalen stil i zvuk.....

Ona sto me interesira e kako vie go dozivuvate ovoj bend..dali vi sozdava neprijatni raspolozenija i depresija ili bas naprotiv ve tera da gi svatite site sranja vo zivotot so se slucuvaat i da najdete sila da prodolzite ponatamu......

Vie ste na poteg.............
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Discografija:
[SIZE=-1]1984... From Her To Eternity
1985... The Firstborn Is Dead
1986... Kicking Against the Pricks... Your Funeral, My Trial
1987...
1988... Tender Prey
1989...
1990... The Good Son
1991...
1992... Henry's Dream
1993... Live Seeds
1994... Let Love In
1995...
1996... Murder Ballads
1997... The Boatman's Call
1998... The Best Of
1999...
2000... Two Lectures
2001... No More Shall We Part
2003... Nocturama
2004... Abatoir Blues
2008... Lift Lazarus Lift
[/SIZE]
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
епа конечно на некој да му текне за ник кејв и бед сидс. ник кејв еден од мојте омилени музичари, уште со birthday party прави музика која е различна малце од bad seeds, малце по психоделична , авангардна, откачена ,new wave елементи , death rock , od taj period omilen mi e албумот 'jynkyard' a posle so bad seeds е класика веќе . највеќе ми се свиѓа 'the good son albumot' foi na cruz, sorrow child, whiping song .. se ненадминливи ремек дела. а и неговиот proekt grinderman e чудо од алтернативна рок генијална музика. long live nick cave
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
имам албум на кој е дуетот со кајли!но не можам секогаш да го слушам!многу ми е тежок за слушање!
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
еден од моите идоли од кој црпам, и крадам по некои делче се разбира заедно со леонард коен
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Искрено, највеќе го имам ислушано дуетот со Кајли, затоа не сум ни кадарен да зборувам за чоеков. Но, сепак има невообичаена музика, која е прилично тешка да се сфати затоа не е толку популарен.

А како појава е ептен интересен, онака скоро депресивен и со длабок глас. :)
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Toj glas. Celoto negovo drzenje. Nick Cave e spored mene najseksipilniot neubav tip shto nekogash postoel.
Samata muzika, nekogash mi e premnogu za slushanje, no sepak mislam deka e odlichna.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Еден музички критичар за албумот Murder Ballads ќе напише "Овој албум може да го слуша само човек кој штотуку извршил масовно убиство и се вратил дома да се релаксира".Претеруваат малку критичарите зарем не.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Забеган е малце:).Од песните што ги имам слушано од него,најмногу ми се допаѓаат,Where The Wild Roses Grow,As I Sat Sadly By Her Side,и Opium Tea.
Нема добар глас,барем според мене,ама па интересно му испаѓаат песничките.
И добри текстови има.Повеке како да рецитира поезија отколку да пее.:)
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Nicholas Edward Cave ( 22 септември 1957 Warracknabeal, Австралија) е музичар,писател, сценарист и чат пат актер. Колку Википедија почеток, ама јбг морав лична карта е тоа. Сум читал статии, обиди за биографии, анализи на неговиот лик и дело и сите обично ги врзува една ствар: неговата музичка трансформација. Кога ќе ги поминеш осумдесетите како месија на мрачната готска какофонија, деведестите како библиски шансионер на сломените срца, а во новиот милениум, по серијата сеанси на одвикнување и пропаднати врски , престануваш да пушиш, да пиеш, си доаѓаш секој ден дома во 17.00 и најака ствар ти е гуглањето. Изгледа тоа е тој, Ник Кејв.​
Но и тоа е променето и се околу него е ѓаволски сериозно и професионално. Австралискиот бркотлија сега инсистира да му се обраќаат со неговото целосно име Nicholas и си кажува дека некогаш му требале два дена да напише песна , чекајќи ги тие ретки моменти меѓу две хероински дози или порции LSD. Денес си има “ од 9 до 5 ” секојдневна работа и во друштво на два клавира, гитари и полици преполни со книги, на овој трезен поет над главата му се наоѓа слика од Христовото страдање, а по останатите ѕидови му се постери од мачки.​
Додека на почетокот на осумдесетите со својот бенд за правење галама The Birthday Party (подоцна The Bad Seeds) ги полнеше мрачните клубови по Берлин, подоцна ( не толку одамна) неговите песни го декорираа самиот врв на Холивуд. Бетмен, Глупав и поглупав, Врисок 1,2,3 успеаа да го натераат да се потпише на нивниот soundtrack.​
Но освен различниот ангажман во светот на филмот, кој започнал уште во 1985-та со Wim Wenders се појавува во неколку секвенци во Небото над Берлин и го има напишано сценариото за “The Proposition”, Cave почна да се брчка и во литературата шо како писател, шо како поет (морам да ја споменам номинацијата за најлошо опишана секс сцена или така нешто , поима немам дали ја доби таа “награда ”).​
И Cave си плива насекаде ( некаде повеќе, некаде помалку успешно) али сепак јас го доживувам како музичар ( пред се) . Таму знае да се бави и со религијата и со смртта и со Америка и со насилството, но пак се појавува онаа негова трансформација. Да речеме Расел Кроу ( неговиот сонародник и пријател) го предложил на холивудските продуценти да го напише продолжението на Гладијатор. Најдоброто од се ,е што Cave го напишал, но сценариото е одбиено.​
Nick Cave со право е дел од легендарното поетско изведувачко трио (заедно со Bob Dylan, Leonard Cohen) кои се пробиле во mainstream поп музиката.Неговиот татко бил учител по англиски јазик и уште како клинец му ја читал Набоковата Лолита пред спиење. После едно такво прогресивно детство не е ни чудно што денес Cave без беда (и без диплома) одржува семинари на тема љубовна поезија и добива почесни докторати.​
Од неговите влетувања од врска во врска, вредно е само да се спомене она со австралискиот уметник Anitа Lane, бразилскиот модел Viviane Carniero и PJ Harvey.На последните две им е посветен албумот 'The Boatman's Call' од 1997 година ( велат неговото најинтимно дело во кое ја истражува љубовта, довербата и загубата). Додека Anitа Lane е била негова муза во осумдесетите која несомнено имала големо влијание врз него, иако имаат снимено малку песни заедно ( како што е строфата во Дилановата обработка на "Death Is Not The End" од албумот "Murder Ballads". Заедно ја имаат напишано и насловната песна од албумот на неговата група "From Her to Eternity" од 1984, како и текстот за "Stranger than Kindness" од албумот "Your Funeral... My Trial").​
Има две синчиња ( близначиња) и очигледно е дека убавината на татковството дефинитивно му отвориле еден нов сет животни прашања ( како она кога неговиот клинец во автомобилот слушајќи некој летен радиски хит го запрашал: “ Тато, а зошто ти не правиш так(в)а "добра" музика? ”).​

Со The Bad Seeds, Nick Cave вкупно издал 14 студиски албуми и за нивната работа критичарите Stephen Erlewine и Steve Huey ќе напишат: “ Со The Bad Seeds, Nick Cave,продолжува да ја истражува својата опсесија (религија, смрт, љубов, Америка, насилство и бизарност) у електрична блуз варијанта, госпел, рок и полуметнички пост панк али у пошизички и поздружен стил него со претходниците The Birthday Party”.​
Дискографија :​
- From Her to Eternity (1984.)​
- The Firstborn Is Dead (1985.)​
- Kicking Against the Pricks (1986.)​
- Your Funeral, My Trial (1986.)​
- Tender Prey (1988.)​
- The Good Son (1990.)​
- Henry's Dream (1992.)​
- Let Love In (1994.)​
- Murder Ballads (1996.)​
- The Boatman's Call (1997.)​
- No More Shall We Part (2001.)​
- Nocturama (2003.)​
- Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus (2CD) (2004.)​
- Dig, Lazarus, Dig!!! ( 2008).​
П.с Има една девојка у мојот живот која мрази женски вокали на бендови ( ова ради нејзин опис, не за друго) и само Ники си го сака. Вели, дека го доживува како најголем фраер и ги обожува оние негови интимни варијации со пијаното. Често навлагаме у дискусија дали е крал на депресијата, али шо го поштувам го поштувам. Тоа е на кратко, се послужив со нет за да го доловам Nick Cave малку поблиску.​
После П.с : Уште ова...​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom