Naracka na internet koja ne sum ja poracal

Член од
24 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pred nekolku dena mi se javija od kargo deka imale naracka na moe ime i toa naracka od nekoja makedonska firma koja prodava stvari preku internet i za ovaa naracka treba da platam 8000 denari.
Po nekoj den od ovaa firma mi dzvonat na telefon i mi velat mora da ja podignam narackata i da platam bidejki sum poracal licno na internet a jas takva rabota ne sum napravil vo sprotivno ke mi stignelo pismo za na sud.
Od firmata mi znaat ime i prezime, broj i adresa a mozno e i poveke.
Ve molam za sovet za sto ponatamu
Fala odnapred
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Pred nekolku dena mi se javija od kargo deka imale naracka na moe ime i toa naracka od nekoja makedonska firma koja prodava stvari preku internet i za ovaa naracka treba da platam 8000 denari.
Po nekoj den od ovaa firma mi dzvonat na telefon i mi velat mora da ja podignam narackata i da platam bidejki sum poracal licno na internet a jas takva rabota ne sum napravil vo sprotivno ke mi stignelo pismo za na sud.
Od firmata mi znaat ime i prezime, broj i adresa a mozno e i poveke.
Ve molam za sovet za sto ponatamu
Fala odnapred
Тие ке мораат на суд да достават доказ дека си нарачал по фб,телефон, вибер или било што, доколку се докаже дека е од твој телефон или слично ке си платиш, доколку немаат доказ пријави на сајбер криминал во МВР нека ги гонат понатаму. Мој совет до секого е да не нарачуваат од фб ништо или ако нарачате нешто нека ви го пратат во прозирна кеса доколку не пристанат има шанси да е измама. Сите работи ситници што ги нарачувате преку онлине ги има по продавници во секој градж, освен ако е на старо робата.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.426
Поени од реакции
3.680
Pred nekolku dena mi se javija od kargo deka imale naracka na moe ime i toa naracka od nekoja makedonska firma koja prodava stvari preku internet i za ovaa naracka treba da platam 8000 denari.
Po nekoj den od ovaa firma mi dzvonat na telefon i mi velat mora da ja podignam narackata i da platam bidejki sum poracal licno na internet a jas takva rabota ne sum napravil vo sprotivno ke mi stignelo pismo za na sud.
Od firmata mi znaat ime i prezime, broj i adresa a mozno e i poveke.
Ve molam za sovet za sto ponatamu
Fala odnapred
Стварно не ми се верува за каква работа си отворил тема на форум.

Да бев на твое место, ќе ги отерав у пичку матер, и нека ме гонат на суд, имаше да им ебам сто мајки. И да си порачал, чим робата сеуште не си ја подигал ништо не ти можат, освен тоа има закон кој вели дека купената роба можеш да ја вратиш во рок од седум дена, и да ти ги вратат сите пари до денар, следен пат ако ти се јавам, отерај ги у пичку матер без око да не ти трепне.

поз.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Па некој си има мајтап играно, порачал со твои податоци. Некои фирми после порачка на интернет звонат на мобилен за потврда. Овие ако не прават така тогаш нивна грешка е тоа. А уште и со суд ти се закануваат. Подобро да објавиш која е таа фирма за да ја избегнуваат луѓето.
Ако ни ти ни некој од твојата фалимија не порачал ништо не ти можат. Дури можеби ти може да ги тужиш затоа што немаат никаква заштита од злоупотреба при нарачување.
 
K

kicodarker

Гостин
Јас па не можам да сфатам како наседнуваат луѓе на толку очигледно глупави измами или продавници со сомнително име: "Kupi oddoma pracame po kargo best baj" кликаат дали кликаат нарачуваат, мислејќи на фб кога ќе им излезе дека е нешто официјално ко медиум, ко на телевизија...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Се закануваат со суд. :pos: Ај може ќе им успее и некој ќе се исплаши и ќе им плати за нешто што го нема нарачано.

Што си има врска со тоа што некои кликаат и нарачуваат преку фб? Секако плаќаат откако ќе им стигне нарачката која им е испратена по карго. Може и да не ја подигнат и да не одговорат на повиците и каргото ја враќа онаму каде што е испратена. Или да го платат трошокот за карго и да не ја земат нарачката.
Купената роба можеш да ја вратиш, ама некои гледам по фб се прават паметни и не враќаат пари, туку нудат само замена.

Ако не е во проѕирна ќеса имало шанси да е измама. :LOL: Најдобро е да е во непроѕирна и не мора да се знае што се испраќа и ако има нешто вредно може и да го здиплат.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Pred nekolku dena mi se javija od kargo deka imale naracka na moe ime i toa naracka od nekoja makedonska firma koja prodava stvari preku internet i za ovaa naracka treba da platam 8000 denari.
Po nekoj den od ovaa firma mi dzvonat na telefon i mi velat mora da ja podignam narackata i da platam bidejki sum poracal licno na internet a jas takva rabota ne sum napravil vo sprotivno ke mi stignelo pismo za na sud.
Od firmata mi znaat ime i prezime, broj i adresa a mozno e i poveke.
Ve molam za sovet za sto ponatamu
Fala odnapred
Слободно кажи го кое е тоа карго и која е таа македонска фирма, а со закани за суд можат кај на баба им п*****. Прво слободно нека докажат дека си ти нарачателот па потоа уште послободно нека тужат.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Закани им се и ти со суд ако те замараат уште :)

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Отерај ги у пички матер, и ич да не му ја мислиш. Неможе да се наметне нешто шо немаш порачано,отерај ги нека кршат глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom