MTEL Македонија {моб. оператор}

Член од
7 април 2015
Мислења
2.670
Поени од реакции
1.549
abe kako kaj nas nema kapacitet a Slovenija i Bugarija bez problem imaat? Ili Crna Gora ponudite ste gi videle? Amerika isto no-limit net via 4G/5G
Друг е менталитетот таму се работи плански, имаат секаде по сите села бар по 3 базни станици, оптика до секоја станица, еве хрвативе и по островите донесле оптика, каде што живеат по 100 луѓе.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
685
Поени од реакции
1.143
abe kako kaj nas nema kapacitet a Slovenija i Bugarija
Бугарија во моментов е во топ 3 интернет рути во Европа. Незнам дали воопшто имаш претстава до каде се отидени со инфраструктура.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
685
Поени од реакции
1.143
Скоро и да нема оператор што не гази таму. Кога тие имплементираа GPON, во Македонија беше научна фантастика. Инаку UM е сопственик на Vivacom, чисто да се надоврзиме за луѓе што коментираат дека UM пропаѓала :)

Друга работа, еве еден пример со кого има peering Бугарија во моментов


Или во превод 27 T/s
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
858
Поени од реакции
522
Скоро и да нема оператор што не гази таму. Кога тие имплементираа GPON, во Македонија беше научна фантастика. Инаку UM е сопственик на Vivacom, чисто да се надоврзиме за луѓе што коментираат дека UM пропаѓала :)

Друга работа, еве еден пример со кого има peering Бугарија во моментов


Или во превод 27 T/s
e toa, primer nie brz net mora da vleceme od negde, zosto nasive ne se spojat so Grcija ilo Bugarija, nego ni doagja od Srbija... Srbija e zad nas 100 godini u telekomunikacii.... Nema 5G, prenos na broj neodamna se vovede, pripejd uste moze bez registracii... videte samo mts.rs kolku e za greota
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.041
Поени од реакции
445
Како е можно да не ги навеле државите? Треба некој да им пише очигледно
Ke vi gi dadam sega gi imam kako prodazen agent
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.034
Поени од реакции
1.289
Не е лоша листата останува сега да видиме дали годинава ќе има промени и кај пакетите. Сеуште истите цени кои се високи и нудат малку. Исто не нудат и свој интернет се повеќе ми личи дека ова нема да го имаат
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
42
Поени од реакции
27
Ke vi gi dadam sega gi imam kako prodazen agent
Автоматски споено мислење:
Лани во Грција беше топ интернет на cosmote. Гледам сега нема роаминг да биде cosmote на туку на
Ke vi gi dadam sega gi imam kako prodazen agent
Автоматски споено мислење:
Lani bese roamingot na cosmote i bese super brzinata, godinava spored listata ke bide na operatorite vodafone, nova i helenik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom