Misfits

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Бидејќи забележав дека ретко се спомнуваат на форумов , решив да отворам тема за нив бидејќи навистина заслужуваат.
Misfits се Американски Хорор Панк бенд кој се формирани во 1977 во Њу Џерси од страна на вокалот Глен Данзиг !
Во оригиналниот состав издале 4 албуми за кратко време
-Static Age (1978)
-12 Hits from Hell (1980)
-Walk among us (1981)
-Earth A.D (1983)


Во 1983 после снимањето на последниот албум , Данзиг ја расформирал групата со цел да се посвети на други проекти .
Како и да е во 1995 Misfits биле повторно собрани само без Данзиг .
Со новиот состав биле снимени уште 3 албуми:
-American Psycho (1997)
-Famous Monster (1999)
-Project 1950 (2003)

Последно нешто што имаме чуено е од Misfits е синглот Psycho in the Wax Мuseum во 2006 година .
Misfits до ден денес се инспирација за голем број на панк-рок бендови, како и следбеници на нивниот уникатен Хорор Панк жанр.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Helena и Die, die my darling се легендарни песни.
Ама текстови се сериозно хорор! Она... Иф ај кат оф јур арм енд јур легс вуд ју стил лав ми :icon_lol:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
абе закон си се misfits само најновиот овој проџект 1950 е ТАПА...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Mene mi se svigaat Helena, Dig up her bones, Saturday night i 1.000.000 years bc
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Misfits како класична постава со Данциг на чело ги поштувам. Чисто од идејата/концептот, оригиналноста, легендарноста. Данциг е одличен вокал за концептот до 1983. Ама, Michale Graves со неговиот вокал дава една нова заебана димензија у нивната музика. Многу пати сум се наежил на неговиот вокал во песните од 97ма наваму албумите.Колку и да го почитувам Данциг како фигура во рок музиката, Грејвс има успеано да допре до мене како ретко кој вокал. (види видео за пример)
За останатите членови и музицирањето немам многу да кажам, Панк Рокот е тоа, не е комплицирано, потребна е мелодичност, и доволно оригиналност за да не испаднеш нечија копија, а они ја имале таа среќа да се идолите кои ги копираат.

Misfits - Scream

Misfits - Dig up her bones
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..скрим највише им ја сакам..највише:vozbud::vozbud:..најтоп... ама има и други као saturday night..helena...die die my darling...dig up her bones.. fiends club и мнооогу други ..ги обожаваааааам...нај нај са!!!!!!!


а они ја имале таа среќа да се идолите кои ги копираат.

...која среќа жити се..иидоли се..а и ќе бидат зашто они са тиа први шо го вовеле овој вид на музика..и нема никаква врска со среќа..туку со талент :uvo:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Misfits како класична постава со Данциг на чело ги поштувам. Чисто од идејата/концептот, оригиналноста, легендарноста. Данциг е одличен вокал за концептот до 1983. Ама, Michale Graves со неговиот вокал дава една нова заебана димензија у нивната музика. Многу пати сум се наежил на неговиот вокал во песните од 97ма наваму албумите.Колку и да го почитувам Данциг како фигура во рок музиката, Грејвс има успеано да допре до мене како ретко кој вокал. (види видео за пример)
За останатите членови и музицирањето немам многу да кажам, Панк Рокот е тоа, не е комплицирано, потребна е мелодичност, и доволно оригиналност за да не испаднеш нечија копија, а они ја имале таа среќа да се идолите кои ги копираат.

Misfits - Scream

Misfits - Dig up her bones

со два збора ке ги опишам овие песни, ЛЕГЕНДАРНИ И НЕЗАБОРАВНИ...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Песната Dust to Dust на некој начин го опишува мојов живот затоа ми е најомилена. Секој ден ги слушам... доказ за тоа е сестрами :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Еден од мојте омилени бендови...Ептен се уникатни и мелодични...Од песните највише мерак ми праат Helena, Dig Up Her Bones, Halloween, Come Back, Hybrid Moments, American Nightmare, Mother и така натака...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
..скрим највише им ја сакам..највише:vozbud::vozbud:..најтоп... ама има и други као saturday night..helena...die die my darling...dig up her bones.. fiends club и мнооогу други ..ги обожаваааааам...нај нај са!!!!!!!


а они ја имале таа среќа да се идолите кои ги копираат.

...која среќа жити се..иидоли се..а и ќе бидат зашто они са тиа први шо го вовеле овој вид на музика..и нема никаква врска со среќа..туку со талент :uvo:
Нечини буквално да се читаат постови. Среќата е тука употребена у друга смисла. Јас сум ја немал таа среќа да се родам у 60ти за у 70ти како тинејџер да створам нешто ново со претпоставка дека имам талент. Мада све најдобро мислев со постот.

Еден од мојте омилени бендови...Ептен се уникатни и мелодични...Од песните највише мерак ми праат Helena, Dig Up Her Bones, Halloween, Come Back, Hybrid Moments, American Nightmare, Mother и така натака...
Mother си ја помешал со песната на бендот на Данциг такозвани Данциг :)
 

mile_panikaaa

Нормален
Член од
28 април 2008
Мислења
348
Поени од реакции
9
Со краток збор ЗАКОН!Посебно Dig up her bones.За другите не ги коментирам.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Баш ме интересира во кој состав ви се свијаат поише Мисфитс ? Со Danzig или со Graves? Мене лично, поише ми праат ќеиф со Danzig пошо како вокал многу помоќно и поуникатно звучи од Graves.
 
Член од
27 февруари 2009
Мислења
37
Поени од реакции
0
:vozbud:Еј ги обожавам!
У последно време не можам да им се наситам на Hybrid Moments, Last Caress i Attitude
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Еден од ретките амерички бендови кои ги поштуем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom