Michał Kazimierz Heller докажа дека Господ постои

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
72-годишниот полски свештеник и математичар Михал Хеллер ја доби во Њујорк најголемата научна премија за својата работа , која ГО ДОКАЖУВА ПОСТОЕЊЕТО НА ГСПОД.



Теоријата на професорот не само што содржи докази за суштествувањето на Господ, но и тераат да се посомневаш на материјалното постоење на светот околу нас. Хеллер разработил сложена формула, која дозволува објаснување на се.
Самиот наулник подготвен е да ја даде својата премија од околу
1 милион долари за создавање на нов центар за истражувања во областа на науките и теологијата во Краков.
Пред него ,германските научници после спроведени серии математички испитувања докажале дека веројатноса за тоа, дека Господ постои беше 62%.

За Хеллер има бројна литература - :
  • The Origins of Time, in: The Study of Time IV, ed. by J.T. Fraser, N. Lawrence, D. Park, Springer Verlag, New York-Heidelberg-Berlin 1981, pp. 90-93.
  • D.J. Raine, M. Heller, The Science of Space-Time, Pachart Publishing House, Tucson 1981.
  • Encountering the Universe, Pachart Publishing House, Tucson 1982.
  • Questions to the Universe - Ten Lectures on the Foundations of Physics and Cosmology, Pachart Publishing House, Tucson 1986.
  • The World and the Word - Between Science and Religion, Pachart Publishing House, Tucson 1986.
  • Theoretical Foundations of Cosmology - Introduction to the Global Structure of Space-Time, World Scientific, Singapore-London 1992.
  • The New Physics and a New Theology, in: G.V. Coyne, S. Giovanni­ni, T.M. Sierotowicz, Vatican Obserwatory Publications, 1996.
  • Lemaître, Big Bang and the Quantum Universe, Pachart, Tucson, 1996.
  • Creative Tension, Templeton Foundation Press, Philadelphia - London, 2003, ISBN 1932031340
  • Algebraic Self-Duality as the "Ultimate Explanation", Foundations of Science, 9, 2004, 369-385.
  • Some Mathematical Physics for Philosophers, Pontifical Council for Culture, Pontifical Gregorian University, Vatican City-Rome, 2005.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
E kako be so matematika da dokazes deka ima Bog, mene slabo mi idela od uvek pa pak znam deka ima
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Наука и религија... масло и вода низ вековите здружени се докажуваат една со друга... суштината на едната ја потврдува суштината на постоењето на другата, кој би рекол.

Ја има ли некаде теоријата, ќе биде интересно да се види.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
И каде е доказот?

Свашта...:nesvest:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Да де...
Кога се потврдува докажување на нешто,обично претходно треба да се приложи и доказот,а не колку пари добил научникот за тоа.
Не дека не ти веруеме,ама процедурата е таква.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Од кога теоретска статистичка проценка која има резултат под 90% може воопшто да се земе за зачеток на некое научно истражување во кое преку квалитативни експерименти треба да се докаже вистинитиоста односно релевантноста на теоретската проценка за постоење на нешто?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па еднаш веќе се симна на Земјава. ама одредена сорта луѓе не Му поверува, иако Го виде. Што е од тоа повеќе потребно? Пак некој доказ?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
72-годишниот полски свештеник и математичар Михал Хеллер ја доби во Њујорк најголемата научна премија за својата работа , која ГО ДОКАЖУВА ПОСТОЕЊЕТО НА ГСПОД.

Не е обидот математички да го докажеш постоењето на Бога, всушност, богохулење?
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
И каде е доказот?

Свашта...:nesvest:
Абе изгледа тој само патот ни го покажал, а ние треба да го откриеме доказот. Ова ме потсеќа како филмон на Николас Ќејџ нешнал трежр. Инаку доказот и теориите се BS-Bullshit
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
чудо ми е чудо, како преку математика и формули да докажеш дека севишниот постои.... и прочитав едно коментарче погоре: и јас не верувам дека докажал дека господ постои, ама јас си верувам...:uvo:
 
П

Паган-др

Гостин
Ке биде интересно да се прочитаат доказите.
Но и да нема докази пак верувам дека Господ постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom