Mi (Xiaomi) телефони и техничка поддршка !

Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Дали некој се сретнал со проблем со користење на лте 4г, користам redmi 3x модел, никако не сака да повлече 4г конекција, еден период функционираше, дури и сим картицата ја променив но никаков резултат, додека пак на друг телефон 4г функционира одлично...
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Kajgana е катастрофа серверот во последно време, по 4 поста дуплира, а најчесто не работи :)
3Х има Глобален фирмвер ако е на него нема да има проблем, но све друго може да се манифестира вака. Пушти скриншот која верзија е.

Sent from my MI 5
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Kajgana е катастрофа серверот во последно време, по 4 поста дуплира, а најчесто не работи :)
3Х има Глобален фирмвер ако е на него нема да има проблем, но све друго може да се манифестира вака. Пушти скриншот која верзија е.

Sent from my MI 5
Se soglasuvam. Koga se postira, iako prikazuva greska ne mora da se klika pak isprati mislenje. Vekje e isprateno :)
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Прво мораш да отклучиш БЛ, еве ја деталната тема тука: http://forum.miui.mk/index.php?threads/Отклучете-bootloader-и-инсталирајте-xiaomi-eu-rom-100-сигурно.349/

Тоа се прави еднаш и после е све полесно. Но ако не сакаш отклучување, тогаш треба да флешнеш fastboot Global ROM со Mi Flash, еве ти туторијал: http://en.miui.com/thread-327861-1-1.html

На крај, ако не успееш однеси го во Хај Сторе ќе ти го средат таму со глобален софтвер што ќе си има ОТА апдејти редовно од Mi.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дали некој се сретнал со проблем со користење на лте 4г, користам redmi 3x модел, никако не сака да повлече 4г конекција, еден период функционираше, дури и сим картицата ја променив но никаков резултат, додека пак на друг телефон 4г функционира одлично...
Softverska greska. Izgleda ima nekoj apdejt koj ima takva greska. Eve gledam i kaj mene na MiPro ima problem so 4g no ne sum otisol nakaj centar da proveram dali e do niv ili do telefonot.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Kajgana е катастрофа серверот во последно време, по 4 поста дуплира, а најчесто не работи :)
3Х има Глобален фирмвер ако е на него нема да има проблем, но све друго може да се манифестира вака. Пушти скриншот која верзија е.

Sent from my MI 5
Само еднаш стисни ипрати и почекај, не мора повеќе пати.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.455
Поени од реакции
5.424
Ај помош хитно, имам ми5-ка.. сеа ми се направи самото апдејт но нејќе да стартуе т.е. неможем да влезем у мени... само што ќе ја нацртам шемата да го отклучим телефонот ми се појавуе ова:

Системски стартувач постојано запира
Send bug report to Mi for analysis? This report may contain Personally Identifiable Information.
Your report will be used to hepl fix this bug and will never shared in any commercial context.


Неможем да го користим телефонот , и на извештај да идем и на откажи исто ми дава... :mad: :mad: :mad:
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Ај помош хитно, имам ми5-ка.. сеа ми се направи самото апдејт но нејќе да стартуе т.е. неможем да влезем у мени... само што ќе ја нацртам шемата да го отклучим телефонот ми се појавуе ова:

Системски стартувач постојано запира
Send bug report to Mi for analysis? This report may contain Personally Identifiable Information.
Your report will be used to hepl fix this bug and will never shared in any commercial context.


Неможем да го користим телефонот , и на извештај да идем и на откажи исто ми дава... :mad: :mad: :mad:
На кој јазик ти е наместен?
Дали можеш во Settings да влезеш и да смениш јазик на EN ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
41
Поени од реакции
10
Na Redmi Note 4 modelot sto go imam mnogu na stand buy ja trosi baterijata. Iskluceno wifi, mobile data i pak preku vecer se prazni 10-15%. @the_maker ima resenie za toa? citav po forumi za fix deep sleep redmi note 4? imas iskustvo so toa ili sovet da mi dades? fala
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
338
Поени од реакции
214
Na Redmi Note 4 modelot sto go imam mnogu na stand buy ja trosi baterijata. Iskluceno wifi, mobile data i pak preku vecer se prazni 10-15%. @the_maker ima resenie za toa? citav po forumi za fix deep sleep redmi note 4? imas iskustvo so toa ili sovet da mi dades? fala
Која верзија е сега? Требаше да има апдејт.

Sent from my MI 5
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.652
Поени од реакции
1.539
http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi-5S-4GB-32GB-Smartphone---Gold-374886.html?source=ShareAsale
https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Xiaomi-Mi5-Prime-Snapdragon-820-Octa-Core-Press-Fingerprint-ID-FDD-4G-3GB-64GB-ROM/609089_32613631723.html?aff_platform=data-feeds&cpt=1485016133653&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=58042d757141493884c338cc4af9a5d8-1485016133653-03651-JYJQJYByj
Sto ke kazete za ovie dva modeli, edniot e Mi 5, a drugiot 5S odnosno revidirana verzija so malce podobri performansi kako Snapdragon 821 i 4GB ram a sekoj sto koristel MiUI znae deka go zdere ramot kako noz niz puter, a posebno ako zaklucis aplikacii kako FB i slicno za da imas izvestuvanja, toa e cena sto mora da se plati koga imas tolku dobar vizuelen i tehnicki skin na Android, zatoa koga imav moznost stavav Cyanogen Mod, no toa si ima svoi nedostatoci kako polos kvalitet na kamerata i polos zivot na baterijata, a sega koga Cyanogen Mod nz dali ke ja imam i taa moznost, pa zatoa mislam deka si vredad tie nekolku evra poveke, za verzijata so 4GB i za sekako idna nadogradba. Naradniot mesec na MWC se ocekuva prezentacija na Mi 6 pa verojatno cenata uste ke paga, pa mozebi e dobro da pocekam malku, za Snapdragon 820/821 nemam zborovi, so Kirin na Huawei i Exynos na Samsung najdobar minatata godina, istiot go ima vo S7 i Pixel na Google, pa zatoa mislam deka ke nemam gajle da go koristam bar 2godini, bidejki na tolku vreme menjam telefon.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom