Massive Attack

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618

Massive Attack ја сочинуваат Robert '3D' Del Naja и Grantley 'Daddy' G Marshall. На самиот почеток со нив соработувал и Andrew 'Mashroom' Vowles.

Со своето креативно дружење започнале кон средината на осумдесетите како The Wild Bunch и оставиле траг како првиот sound system колектив во Велика Британија со микс од даб, реге, соул и хип хоп. Првиот сингл на триото The Wild Bunch бил 'Look of Love' и станал локален хит, а за продукцијата се погрижил вториот бристолски креативен тандем Rob Smith и Ray Mighty. Тие имале свој sound system 3 Stripe, а како Smith & Mighty ја потпишале 'Any Love', која се смета за прв сингл на Massive Attack.

И така, со групата Massive Attack се роди и трип хопот (оваа етикета која им е закачена не им се допаднала на членовите на бандата), уште попознат и како Бристол соунд, кој го карактеризира електронска музика во downtemp и настанал со спојувањето на тогашната британска хип хоп и хаус сцена. Печат на тој звук и целокупната бристолска сцена која во тие години е била центар на внимание на следбениците на новата музика е бил албумот “ Blue Lines ”на Massive Attack од 1991 година.


Три години подоцна го објавиле” Protection ”, кој станал синоним за неверојатен chill out и како гостин на овој албум се појавува пејачката на групата Everything bit the Gril Tracey Thorn која едноставно го освоила светот со својот глас во единствениот и незаборавен спој со нивната музика.

Полни четири години подоцна излегува далеку пожестокиот “Mezzanine”, последниот албум пред големата разделба на на креативната екипа, бидејќи само година дена подоцна Massive Attack ги напушта Andrew 'Mashroom' Vowles, a
Grantley 'Daddy' G Marshall си оди 2001. Во 2003 Robert '3D' Del Naja без нив двајца го објавува “ 100th Window ”, мрачен и во голема мера интимен албум, но и понатаму во нивниот препознатлив звук.

Во целата своја креативна приказна и создавање имаат соработувано со долга низа на големи и глобални музички ѕвезди од рангот на David Bowie, Madonna, Neneh Cherry, Mos Def, Sinead O’Connor, Tricky итн.Истовремено се имаат бавено и со ремиксирање на најголемите поп и рок ѕвезди на денешницата како U2, Lise Stansfield, Les Negress Vertes, Peter Gabriel, Garbage, Primal Scream, Manic Street Preachers…



Она што сиве овие години ги издвојуваше од останатите е специфичниот музички стил, исполнет со драматична атмосфера и единствената лирика која пак истовремено знаеја мајсторски да ја преточат во невидено сценско шоу. Нивниот доминантен музички ритам често е бил побавен него прeпознатливиот денс ритам на тогашната британска сцена, нивните гитари звучат поинаку, нивните дисторзии не се обични, нивните оркестрации не можат да се заборават и сето тоа провлечено низ некој вид на психоделизам и неизбежното влијаниe на даб и квалитетната продукција.


Дискографија

27 Март, 2006Collected
22 Април, 2005Bullet Boy
11 Октомври, 2004Danny the Dog
10 Февруари, 2003100th Window
20 Април, 1998Mezzanine
17 Февруари, 1995No Protection
26 Септември, 1994Protection
1 Јуни, 1991Blue Lines

И така некои ќе ги дефинираат дека не се за по дома, некои пак дека се пребавни за по журки, некои одат дури до таму дека се осеќаат прилично уморни после Massive Atack,некои дури се дрзнуваат да ги наречат и анемични и сувенири од деведестите кои сега звучат просечно, али ако навистина се обидете да им дадете шанса ( знам дека не има многу такви) тие делуваат толку рилекс, толку исцелувачки и толку магично. Пробајте ги ( оти грев е ако не сте го сториле тоа до сега:)) .




 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Форест Гамп, одлични музички теми отвараш :).


Ова видео е прилично потресно -

 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Браво за темава :) Massive attack се одлични :)))) Последно хитче ми е Unfinished sympathy, не ја оставив деновиве ^^
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Run Forrest, ruuuuun.. caue I'm gonna marry you.
Браво за темава.
--- надополнето: 10 март 2012 во 12:06 ---
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Heligoland си го заборавил :)
Според мене најубавиот албум од Massive Attack, а и албумот кој е виновник за тоа што ги слушам.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Браво за темава :) Massive attack се одлични :)))) Последно хитче ми е Unfinished sympathy, не ја оставив деновиве ^^
мене пак прво хитче и причината поради која шо ги заслушав масив атак пред некои 5 години беше токму Unfinished symphathy.
--- надополнето: 10 март 2012 во 14:10 ---
Massive Attack прават еротска музика

мене прва асоцијација за еротска( вулгарно речено ебачка) песна ми е Inertia creeps ...

и масив атак не прават еротска туку прават и еротска музика ... а за незапознаетите со нивните дела , прават дрогашка :D .
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Погодила ме тема е работава ... Massive Attack ми се во топ 5 all time favorite bands ... нивните први 3 албуми се фантастични ( после третиот албум не ги следев баш , оригиналната постава беше тоа вистинското ) ... прв пат ги запознав околу 1994-1995 г. и од тогаш сум навлечен на нив ... исто така ми се исполни и желбата да ги гледам во живо , бев на нивниот концерт пред 5-6 години кога беа во Саем во Скопје ( цел концерт го проследив како во некој транс ) ... штета што се растурија .
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Мезанин е ремек дело.
Другите албуми ми се така-така.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Браво за темава. Рингтон ми е Paradise Circus, а омилена ми е
Овие ми се на листа на мобилниот и цел албум го слушам секој ден. Ја сакам и оваа
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Баш вчера во муабет паднаа Massive Attack. За мене, тие претставуваат некој вид на метаморфоза, целосна и секогаш различна. Едноставно кога ги слушам, потоа се чувствувам како друг човек( или друго суштество, за да биде посодржајна промената). Имаат некое исцелително влијание, супер настап во Скопје.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
--- надополнето: 11 март 2012 во 12:34 ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom