Makedonska Republika/Macedonian Republic

Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Sto mislite za nazivot Makedonska Republika/Macedonian Republic, kako kompromis predstaven od nasa strana koj, ke ja diferencira drzavava, od geografskiot poim Makedonija?
Macedonian Republic, home of Macedonians, with official language Macedonian.
Taka Grcija ke se otkrie,dokolku ne go prifati predlogot, deka problemot ne e vo imeto, tuku ne saka da postoi Makedonski narod, etnos, kultura, jazik.
Mislam deka nasata vlada treba da izleze so ovoj predlog.Dosta bese samo defanzivnost, i cekanje Grcite da ni davaat predlozi za Naseto Ime!
Koga nemoze Republika Makedonija, mislam Makedonska Republika, e najsoodvetno ime, ne menuva nisto kaj nas, a vo isto vreme se diferencira od geografskiot termin Makedonija, koj e edinstven argument na Grcija, poradi koj bara promena na naseto ime?????Postoi French Republic(France) Czech Republic(Ceska) itn...
Mislenja?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
1. Грција веќе се откри, нема што да се дооткрива.


2. СЕКОЈ ПРЕДЛОГ што сме го добиле до сега не содржи само ново име, туку цел пакет што оди со новото име, вклучувајќи анекси и точки во анексите. Секој пакет е ист сем предлог-името.

АНЕКСИТЕ И ПОДТОЧКИТЕ ВО ПАКЕТОТ УКИНУВААТ СЕ ШТО Е МАКЕДОНСКО - народ, нација, историја, идна употреба ако не е со дозвола на Грција, итн.!!!

Запомни го ова добро за да не се лажеш себеси и другите понатаму дека само името е проблем, формално.

Ако беше само формалната страна на името во прашање -- па ние и сега имаме "П.Ј.Р.М." -- но не се работи за тоа, туку се работи за суштинската намера која е да не избришат како народ!!! А замисли ние уште преговараме КАКО да бидеме избришани, дали со "Македонска Репубклика" или нешто друго.

ЗНАЧИ: со секој еден предлог нас ни се дава ПАКЕТ, во кој анексите, подточките и се останато што оди со новото име нас не бришат како народ кој постоел и кој никогаш веќе нема да постои.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
1. Зошто да не истапат нашиве малку порано со топката - па да го решиме проблемот кој на Грците им прави проблем да бараат промена на име? Грците декалративно изјавија дека е потребна промена на името заради разликување со нивниот регион и заради евентуални териотријални претензии. Дајте да се срочи некаков меѓународен договор во кој се менува името на грчкиот регион а меќународната заедница - Америве нека им ја гарантираат безбедноста од нас....
2. Дали некој пресметал колку ќе не чини евентуална промена дури и само на БЈРМ без другите точки? - Секаде каде стои РМ да треба да се напише ново име? Па тоа се милионски суми!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Абе јас колку што знам постои и Czech Republic
Macedonian Republic...
Czech Republic!?
Јас не гледам нешто лошо во тој предлог..?
И јас колку што знам ние веќе сме избришани како народ уште од 1992-93 година..
Со срамната референца ФИРОМ.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Дајте да се срочи некаков меѓународен договор во кој се менува името на грчкиот регион а меќународната заедница - Америве нека им ја гарантираат безбедноста од нас....
Ти се правиш дека не разбираш, или си Антонио Милошоски?
 
Член од
10 март 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
Каква Македонска Република какви црни камења. Не знам како можи да се лицитира со името. Што има ние да ги задоволуваме желбите на Грците. Да, има Француска, има Чешка Република, ама кај нас нема. Кај нас има Македонија. Нема што да се бира име. Дебатата за бирање име кај нас е затворена. Ние си избравме име пред 3000 години.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Каква Македонска Република какви црни камења. Не знам како можи да се лицитира со името. Што има ние да ги задоволуваме желбите на Грците. Да, има Француска, има Чешка Република, ама кај нас нема. Кај нас има Македонија. Нема што да се бира име. Дебатата за бирање име кај нас е затворена. Ние си избравме име пред 3000 години.
А пред 15 години избравме друго срамно име, и за тоа име некако Македонскиот народ не се бунеше многу...
Жално ама вистинито...
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Problemot nas moj Pavel Liprandi e sto mnogu Milososki setaat naokolu, ovde na Forumov , a bogami i vo Makedonija gi ima ko kusih pasa......site so kapacitetite na Mr.Simpson



:) :)
Zatoa nie mudro ke si ja slusame i sproveduvame politikata na karakachanite od SDS, koi prvo ne prekrstija vo FYROMi, za sega da propagiraat da prifatime "SE'" sto Grcija bara t.e. da prestaneme da bideme Makedonci http://video.google.com/videoplay?docid=6613517402308670769 :pos: :pos: :pos: :pos:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A be bitusanec...nekako ne mi odgovori: od koga ne si piel od toa vodata Bituska ??? :)

I ne se krij zad gluposti kako :Zatoa nie mudro ke si ja slusame i sproveduvame politikata na karakachanite od SDS, koi prvo ne prekrstija vo FYROMi, za sega da propagiraat da prifatime "SE'" sto Grcija bara t.e. da prestaneme da bideme Makedonci http://video.google.com/videoplay?docid=6613517402308670769.... :)

I kako samo mozes da pomislis , a ne da napises :......DA PRESTANEME DA BIDEME MAKEDONCI ???????
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
A be bitusanec...nekako ne mi odgovori: od koga ne si piel od toa vodata Bituska ??? :)

I ne se krij zad gluposti kako :Zatoa nie mudro ke si ja slusame i sproveduvame politikata na karakachanite od SDS, koi prvo ne prekrstija vo FYROMi, za sega da propagiraat da prifatime "SE'" sto Grcija bara t.e. da prestaneme da bideme Makedonci http://video.google.com/videoplay?docid=6613517402308670769.... :)

I kako samo mozes da pomislis , a ne da napises :......DA PRESTANEME DA BIDEME MAKEDONCI ???????

Ne sum videl koga si me prasal od koga ne sum piel od vodata bituska:))))
Da receme pred nekolku meseca.

Jas nikogas ne sum pomislil deka ne moze da bideme Makedonci, no so "resenieto" za imeto koe ni go nalaga Grcija, zaedno so SDS, DUI i DPA se bara zabrana na makedonskiot identitet;taka, ke prestaneme da bideme Makedonci i vo sopstvenata drzava. Jas gi razbiram egjupcine od Hellass za nivnata histerija okolu makedonskiot identitet, isplaseni se od eventualno otvaranje na makedonskoto prasanje, ja razbiram i zelbata za poprosperitetna Makedonija po sekoja cena na karakacanite i ostanatite nemakedonci od SDS, DUI i DPA, no ne razbiram kako nekoi Makedonci moze da prifakaat takvi "resenija" so koi se brise makedonskiot nac. identitet.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
аман со темиве за името, дали треба во логори да ве стават за да ви кликне што е проблемот

името не смее да се смени, името и не е проблемот, вие сте проблемот, што дишите што зборите што сте живи, уште ли не ви влезе во глава..и да се реши името и да се влезе во нато и еу, грција к продолжи актовно да работи на наше систематско уништување...кој не ја разбра лекцијата 1913 имаше реприза 1948....
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Жално е кога гледаш како оној што е силуван место да пружи отпор размислува во која поза да се намести за поголемо задоволство на силувачот!:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow:icon_frow



Клуч за сите теми во кои се дискутира за МАЗОХИЗАМ!!!!
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.018
Поени од реакции
604
абе достате со овие темите аман веке боооо глупи деца....затворајте аман
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Sto mislite za nazivot Makedonska Republika/Macedonian Republic, kako kompromis predstaven od nasa strana koj, ke ja diferencira drzavava, od geografskiot poim Makedonija?
Мислиш дека толку на циганите им пречи името? Ним им е исто било кое име да го носиме, но да се негира нацијата.

Дали е Македонска Република, или Република Македонија или ДРМ... ним им е исто и неприфатливо.

Ајде ќе се викаме Република . Македонија*

*Со 2 празни места меѓу Република и Македонија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom