Lordi

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
lordi logo.jpg

Основан: 1992 година
Потекло: Финска
Жанр: Хард рок, Хеви метал
Активен период: 1996 - денес
Издавачка куќа: Sony BMG
Членови: Мр. Лорди, Амен, Окс, Maна, Хела

Лорди е хард рок бенд од Финскиот град Еспо. Познати се по своите необични костими на монструми. Како што велат и самите членови на бендот, без костимите Лорди едноставно не постои.
Како претставници на Финска, во 2006 година убедливо победија на Евровизија со песната "Hard Rock Hallelujah".
Членовите на Лорди се претставуваат под сценските имиња: Мр. Лорди (вокал), Амен (гитара), Окс (бас), Мана (тапани) и Хела (клавијатура).
Поранешни членови на бендот се Магнум (бас, 1996–2002), Калма (бас, 2002–2005), Енари (клавијатура, 1997–2005), Кита (тапани, 1997–2010), Отус (тапани, 2010–2012) и Ава (клавијатура, 2006–2012).

Мр. Лорди е роден во Рованијеми (Лапонија), кој е и основач на овој бенд. Тој бил претседател на финската Кис-армија (фан клуб на хард-рок бендот Кис).
Првите демо снимки ги направиле во 1992 година. Повеќе од половина од моменталните членови на бендот, со Лорди се уште од 1997 година, а првиот официјален албум го снимиле 2002 година.
Нивната музика звучи како хеви метал од 80тите години, каде што може да се почувствува влијанието на Кис, Алис Купер и Зодијак Мајндварп.
По костимографијата која ја поседуваат, сценографијата со секири, моторни пили и пиротехника, Лорди потсетуваат на култниот американски треш состав ГВАР.

Членовите на бендот никогаш не се појавуваат во јавноста без своите костими. Потребно им е и до 5 часа за да се нашминкат и облечат во сложените костими, кој ги измислил и направил Мр. Лорди.
На 15 март 2006 година, финскиот таблоид Илта-Саномат објави секојдневна фотографија на Мр. Лорди, на која се видело и неговото лице. Мр. Лорди оваа фотографија ја нарекол навредлива и обид да се уништи нивниот монструмски имиџ на кој работеле 10 години.

Get Heavy, првиот албум на Лорди бил продаден во огромен тираж во Финска.
Во Лондон, албумот го миксувал Кевин Ширли, кој претходно работел и за Ајрон Мејден, Аеросмит и Блек Кроуз.
Големи хитови имале на нивните наредни два албуми. "The Monsterican Dream" е пратена и од краток хорор филм "The Kin", а компилацијата "The Monster Show" е издадена во преку 20 земји.
Во 2005 година биле на турнеја низ Европа и посетиле 15 клубови во 8 европски земји, а свиреле и со други познати бендови како што се Хамерфол и Најтвиш.
После големиот успех и победата на Евровизија во 2006 година, го издаваат албумот "The Arockalypse".
Потоа следи албумот "Deadache", а набрзо излегува и филм под името "Dark Floors", во кој се појавуваат членовите на бендот.
Песната "Beast Loose In Paradise", снимена за филмот е објавена како сингл кон крајот на 2008 година.

Во првиот круг (13 јануари) на националниот избор за песна за Евровизија, секој од 12 учесници настапувале со 2 песни, од кои публиката бирала по една која ќе се натпреварува во финалето на 10 март.
Лорди се натпреварувале со "Hard Rock Hallelujah" и "Bringing Back The Balls To Rock", од кои публиката се одлучила за првата од овие 2 песни, која подоцна е издадена како прв сингл за нивниот албум "The Arockalypse".
Лорди со 42.2% (67.369) од телефонските гласови биле победници на националниот избор и биле избрани да ја преставуваат Финска на изборот во Атина.
На изборот за песна на Евровизија во Атина одржан 2006 година, Лорди го освоиле првото место со 292 поени, 44 поени повеќе од второпласираниот Дима Билан кој ја преставувал Русија.

За Лорди гласале сите земји освен Албанија, Ерменија и Монако, па затоа тие поставија рекорд во бројот на освени поени.
Максимални 12 поени добија од Данска, Естонија, Грција, Исланд, Норвешка, Полска, Шведска и Велика Британија.
Исто така 292 поени заработија и во полуфиналната вечер и претставуваат прв натпреварувач на изборот на песна за Евровизија кој успеал да победи и во полуфиналето и во финалето.

Во Грција бројни организации се обиделе да ја спречат групата да се натпреварува. Ники Константиноу јавно побарал од народот на Финска и Грција да не дозволат да се натпреварува оваа група, тврдејќи дека групата е сатанистичка.
Уште 3 организации покренале законски акции против Лорди.
Самиот Мр. Лорди одговорил на тужбите и цврсто го порекнал сатанизмот, изјавувајќи дека сатанистички групи не би напишале песни како што се "Hard Rock Hallelujah" или "Devil Is A Loser". Можеби и баш затоа, Грција и доделиле максимални поени на Лорди во финалната вечер од изборот.

Како би ја прославиле победата на Евровизија, Лорди одржале отворен концерт во Хелсинки на 26 мај 2006 година, на кој претседателот на Финска, Тарја Халонен им доделила награда.
Се проценува дека на концертот присуствувале околу 90 000 луѓе од цела Финска, како и од останатите земји.
Овој концерт бил најголем јавен настан во Хелсинки на сите времиња.

Во 2010 година го издаваат албумот "Babez For Breakfast". Набрзо после објавувањето на овој албум, дотогашниот тапанар Кита го напушта бендот како би се посветил на својот друг бенд "Stala & So".
Поради тоа што неговиот друг бенд е избран да учествува во изборот на песна за Евровизија 2011 година, тој морал да ги напушти Лорди, бидејќи со неговото покажување на личниот идентитет го прекршил правилото на бендот.
На негово место доаѓа тапанарот Отус и Лорди тргнуваат на турнеја под името "Babez For Breakfast Tour"

На 14 февруари 2012 години починал тапанарот Тонми "Отус" Лилман. Деталите околу неговата смрт не се официјално соопштени. Лорди објавуваат дека имаат нов тапанар, но не го објавуваат никакви детали околу него, наведувајќи дека до неговото официјално претставување ќе го нарекуваат "The Drummer".
На 25 јули 2012 Лорди објавуваат дека Ава веќе не е во бендот. Причините за напуштање на бендот биле од лична природа.
Мр. Лорди изјави дека нашле замена, но исто како и за тапанарот нема да објавуваат ништо околу него.

Во февруари 2012 година објавено е дека Лорди, по повод прослава на 20 години постоење ќе објават бокс сет под називот
"Scarchives Vol. 1". Бокс сетот е објавен во септември истата година и се состои од 2 дела.
Првиот дел содржи ЦД со првиот и до сега сеуште необјавениот студиски албум на Лорди под називот "Bent Over And Pray The Lord - The Heavy Rock Album (1997)", а вториот дел го содржи првиот концерт на Лорди одржан во Хелсинки 2002 кодина.
Како бонус во пакетот се наоѓа и галерија на бендот од тој период и една трака на која се снимени коментарите на Мр. Лорди.
До крајот на 2012 година бендот објавилe дека новите 2 членови се Мана (тапани) и Хела (клавијатура).

Дискографија:
Албуми

Napalm Market (1993) - прв демо албум (необјавен)
Bend Over And Pray The Lord (1997) - први студиски албум (објавен во бокс-сет 2012.)
Get Heavy (2002)
The Monsterican Dream (2004)
The Monster Show (компилација) (2005)
The Arockalypse (2006)
Deadache (2008)
Zombilation - The Greatest Cuts (компилација) (2009)
Babez For Breakfast (2010)
Scarchives Vol. 1 (компилација) (2012)
To Beast Or Not To Beast (2013)

Синглови

Would You Love A Monsterman? (2002)
Devil Is A Loser (2003)
My Heaven Is Your Hell (2004)
Blood Red Sandman (2004)
Hard Rock Hallelujah (2006)
Who's Your Daddy? (2006)
It Snows In Hell (2006)
They Only Come Out At Night (2006)
Beast Loose In Paradise (2008)
Bite It Like A Bulldog (2008)
Deadache (2008)
This Is Heavy Metal (2010)
Rock Police (2010)
The Riff (2013)

Спотови

Would You Love A Monsterman? (2002)
Devil Is A Loser (2003)
Blood Red Sandman (2004)
Hard Rock Hallelujah (2006)
Who's Your Daddy? (2006)
Would You Love A Monsterman? (2006) (2006)
It Snows In Hell (2006)
Hard Rock Hallelujah Eurovision Edition (2007)
Bite It Like A Bulldog (2008)
This Is Heavy Metal (2010)
The Riff (2013)

Двд

„Market Square Massacre“ (2006)
„Bringing Back The Balls To Stockholm“ (2007)
„Get Heavy - First Gig Ever“ (2012)

Филмови

„The Kin“ (2004)
„Dark Floors“ (2008}
„Lordi The Film“ (2014)

Обработки

„Midnight Mover“ - верзија во живо на синглот They Only Come Out At Night (песна на групата Accept)
„He's Back (The Man Behind The Mask)“ - изведена на концертите (песна од Алис Купер)
„The House“ - од финската верзија на албума Deadache (песна на групата Динго)

Стрипови - Мр. Лорди

„Monster Magazine“
„The Uninvited Guests“
„Keräilijä“
„Lordi 1: Alkuperä“
„Lordi 2: Verenjano“
„Lordi 3: Verensininen“

Книги напишани за Лорди

Jussi Alroth: „Mie oon Lordi“ („Јас сум Лорди“)
„The Songs For The Rockoning Day - The Complete Lordi Song Book“
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еј што убаво ме потсети на нив :love: Навистина одлични песни имаат кои одамна ги немам слушнато, но порано доста често ги слушав за нив прв пат слушнав кога гледав евровизија кога и тогаш и победија со песната Hard Rock Hallelujah. Време е да ги ѕирнам да видам дали имаат некое ново албумче.

Моите топ 5 песни






 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Мене само ме интересира, што се крие под маските ? :cautious:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Во секоја, не е да ти ги расипувам темите, знаеш дека ми се допаднаа повеќето отворени од тебе во подфорумов, ама овој бенд за мене е промашување.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас мислев овие којзнае какви се, физички осакатени, па со маските пострашни, оно тие уште бубулици да ти имале...
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Во секоја, не е да ти ги расипувам темите, знаеш дека ми се допаднаа повеќето отворени од тебе во подфорумов, ама овој бенд за мене е промашување.
Далеку од тоа дека ми ги расипуваш темиве.
Фино е да се слушне и некое негативно мислење. Така се развива дискусија :)

До некаде се согласувам. Кај овој бенд ни мене не ми се допаѓа костимографијата, ниту тоа што Мр. Лорди до таа точка го изобличува вокалот...
Но дека имаат добри хард-рок аранжмани, имаат. Тоа не смееме да го негираме :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Далеку од тоа дека ми ги расипуваш темиве.
Фино е да се слушне и некое негативно мислење. Така се развива дискусија :)

До некаде се согласувам. Кај овој бенд ни мене не ми се допаѓа костимографијата, ниту тоа што Мр. Лорди до таа точка го изобличува вокалот...
Но дека имаат добри хард-рок аранжмани, имаат. Тоа не смееме да го негираме :)
А мене пак мене ми се допаѓа тоа што настапуваат во маски и при тоа им се сложуваат на некој начин и со песните. На јутјуб порано имав гледано настапи навистина и одлично им се совпаѓаат маските.
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
80
Поени од реакции
58
Зошто да не настапуваат со маски. Тоа им е дел од имиџот. Подобро со маски него педерски или полуголи како Лил Вејн...
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.248
Поени од реакции
5.212
Да бидеме реални бендов не е ништо посебно :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Единствен албум од Lordi што го имам слушнато е The Arockalypse. Го слушав негде 2006 година. Единствена песна што ми остави некој впечаток од овој албум е Who's Your Daddy. Од време на време си ја слушам. :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom