Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
ги имам пробано и двата и мене исто ми е дали на линукс или на виндовс ке работам лесни се за работа и двата линуксот те тера повеке да работиш преку терминал што е плус бидејки понатаму ке можиш да се снајдиш и ако графичкиот интерфејс не ти работи а пак виндовс има се и е многу упростен не мораш да користиш команди за да работи некоја функција туку се е изџвакано само треба да го голтнеш
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
И двата ОС си се добри..ги користам паралелно, со новите дистрибуции Линуксот се доближува се повеќе и повеќе до обичниот корисник, така да од конзолата има се помалку потреба.
Кога ми се игра..префрлам на виндовс (комерцијалниот проблем ги прави повеќето игри недостапни за Линукс)
За користење на интернет..претежно под Линукс ( ми пукна курот од уништувањето на виндовсот при посетата на некои страници)..
Изгледа најдобра варијанта е двата ОС да се имаат инсталирано..па користи ги секој за одредена намена.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
линукс е боље али не е за глупи луѓе (читај што не се разбираат во компјутерска технологија)....а виндоус ти е се објаснето, ко за прости луѓе...не се умараш..ко што некои праат некст, некст, некст, и крај...
а линукс пишуваш во терминал кодови, линкови и што уште не за да инсталираш програмче...барем се е безпари и не треба лиценца....
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
СтатусКво... не си свесен колку голема глупост кажа, за вака самопрокламиран паметен човек.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ке користев Линукс да не бев гејмер. Помалце главоболки има линуксот. На пример за да решам некој проблем, идам на гугл наоѓам командата, копи/пејст у конзола и решен проблем. Во Виндовс треба да кликам и да кликам и да кликам......

Ама сепак Линукс неможе да ги игра Age of Conan, Virtua Tennis 3, PES2008, Mass Effect итн........
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
СтатусКво... не си свесен колку голема глупост кажа, за вака самопрокламиран паметен човек.
абе...тоа е заради тоа што неам одредено страна...двата се добри...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
aj nekoj neka mi dade link da go simnam Linux poso go imav ama mi se zafrkna CD-to(inace za ova sum vozdrzan:wink:)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
aj nekoj neka mi dade link da go simnam Linux poso go imav ama mi se zafrkna CD-to(inace za ova sum vozdrzan:wink:)
лол на кој линукс...линуксот има повеќе прозиведувачи (не ми текнува точниот збор)....има федора, убунту, кубунту, ред хет, сусе, и многу други...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Прозиведувачи,не ти текнува на зборот?

И ти нас корисниците на виндоус ќе не правиш малоумни после? :)

Ајде,признајте дека користите Линукс,само колку да испаднете паметно во друштво и на форуми.

Кој друг би се замарал со комплицирано,кога може поедноставно.
И затоа само празни муабети вртите,без некој конкретен пример...
Нешто како,Линуксот бил подобар за мултимедија :kesa:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
мац па линуксот и е добар за мултимедиа пошто сам си најдва кодеци
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Прозиведувачи,не ти текнува на зборот?

И ти нас корисниците на виндоус ќе не правиш малоумни после? :)

Ајде,признајте дека користите Линукс,само колку да испаднете паметно во друштво и на форуми.

Кој друг би се замарал со комплицирано,кога може поедноставно.
И затоа само празни муабети вртите,без некој конкретен пример...
Нешто како,Линуксот бил подобар за мултимедија :kesa:
Друже, моментално имам многу налутен и накручен поглед свртен кон тебе!
Треба да се стаам во групата на луѓе коишто ги спомнуваш во коментаров? Барам официјално извинување!!! :pos:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
лол на кој линукс...линуксот има повеќе прозиведувачи (не ми текнува точниот збор)....има федора, убунту, кубунту, ред хет, сусе, и многу други...
ДИСТРИБУЦИЈА....тоа беше..шо бе не вас не ви се дешава да не ви текне некој збор???
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ти внуче друже,ти водиш асална дискусија :)

Ама вака децава од страна,ги закопуваат твоите аргументи со тоа колку биле паметни и кул што користат линукс :kesa:

Јас еве јавно барам да ми кажете како линуксот стои со Games for Windows игрите...тоа е мултимедија :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Не ти внуче друже,ти водиш асална дискусија :)

Ама вака децава од страна,ги закопуваат твоите аргументи со тоа колку биле паметни и кул што користат линукс :kesa:

Јас еве јавно барам да ми кажете како линуксот стои со Games for Windows игрите...тоа е мултимедија :)
Тоа е тотално друг муабет... се согласуваме:
СтатусКво... не си свесен колку голема глупост кажа, за вака самопрокламиран паметен човек.
А... си утнал.. како референца за мултимедијалноста на линуксот, прашуваш како стои со игри за Џамовите... малце нема смисла, нели?
Еве ти пример... играј OpenGl игра... асална... Quake4 на пример (иако и оваа е направена за Џамовите), па ќе видиш колку подобри резултати ќе добиеш него ли под Џамовите.
Јас се утепав од пукање Quake4 под Линукс под резолуција и комплексност на графика која не се осудувам да ја пробам под Џамот (дур го имав :) )
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
внуче бе зошто се ограничуваш само на линуксот користи ги и двата нема зијан:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom