Korn

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Значи вака, имаше иста тема ама се договоривме до Редакцијата со Супер-Модераторите. Значи предлагам нова и чиста тема без оф-топици бидејки првата тема беше срање. Нормално дека ке се бришат оф топици.

Бендот Koјаn e создаден во 1993 година. Потекнува од Бејкерсфилд (Калифорнија) САД, познати по својата експлицитна лирика. Тие се исто така познати по своите седум-жични гитари, и исто така успеа да ги спои Хеви металот и Рап металот исто така и хип-хоп ритамот кои створиле нов жарн на метал тоа е ну-метал. Бендот броеше пет члена на своите минати албуми, и тоа: Jonathan Davis (вокал), Brian ''Head'' Welch (гитара, и придружен вокал), James (Munky) Shaffer (гитара), Reginald (Fieldy) Arvizu (бас гитара), David Silveria (тапани).
Првото име на бендот беше LAPD (Love And Peace Dude), а додека конечното име Koјаn дојде кога во бендод пристигна Jonathan Davis.
Дебитантскиот албум беше во 1994 под името на бендод Koјаn. Следниот албум беше во 1996 во кој имат и снимено 3 спота. Во 1998 година го запучнуват и Family Values фестивал кој е посветен и создаден од Koјаn и кој трае до ден денеска секоја година, исто така им се придружуват и групите Limp Bizkit, Ice Cube и Rammstein. Потоа во истата година (1998) излезе и друг албум под името Follow The Leader, во тој албум ја имаат и најпознатиот сингл ''Freak on a leash'' кој доби награда за најдобар спот. Следниот албум беше Issues во 1999 година. На следната нивна турнеја требаше да не ја направат бидејки имаше болест на тапанарод Силверија, но сепак за среќа го најдоа Микеја Бордина од Faith No More. Имаше пауза од 2 година на Koјаn бидејки поради паузата на Силверија и во 2001 година Jonathan Davis го снимаше филмот Queen Of The Damned, имаше улога за песните на филмот.
Веќе 2002 година Koјаn сакаше да промени малку во својот стил на музика имаше пробен албум али сепак го издадоа како официјален и беше под наслов Untouchables, пробата не им беше којзнае каква али сепак имаше песни кои останаа хитови и незаборавни. Следната година во 2003 година го креира и албумот Take A Look In The Mirror. Две години подоцна 2005 година бендот го напуштат гитаристот Brian ''Head'' Welch, кој ја смени религијата и почнува да верува во Господ. Сепак бендот не застана истата година 2005, го креира и следниот албум со наслов See You On The Other Side, со познатиот сингл Twisted Transistor. Следната година бендот го напушта и тапанарот David Silveria се осеќаше дека има болки и плус тоа кога беше во бендот немаше време да посветува многу на својата фамилија и тогаш реши да го напушти бендот. Koјаn сними еден албум во живо MTV Unplugged, беше во акустик само песните беа од албумот и имаше една песна посебна со акустик тоа беше Creep. Веќе 2007 година го создават и поседниот албум со наслов Untitled, со два спота на Evolution и Hold On.
2008 година дојде и новиот ОФИЦИЈАЛЕН тапанар Ray Luzier со одлично искуство и сега на турнејата одлично се вклопува во бендот. Сега 2009 година започнаа со турнејата и се работи на нивното 9то ЦД, или 9тиот албум во својата кариера.
Инаку фантастичен бенд многу ме задоволи од кога почнав да ги слушам го слушнав прво Лајф Ис Печи албумот, потоа ги симнав сите и бев во тек што се случуваше со бендот.



Официјални сајтови:
www.korn.com
www.kornspace.com


Па ке сме со тек со новостите и доунлоадиранјето на концерти засега немам ништо ново за концертите кога ке имам за доунлодиранје ке ви пишам ако сакате на ПП ке побарате и ке добиете торенти.

П.С- Не бутајте и тука оф топици.
Се договоривме од Редеакција да отворам нова тема па повелете.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Одличен бенд,многу ме бендисува звукот што го вадат дечкиве...стварно знаат песната што ќе ја создадат да навлезе во тебе и да ја засакаш од прво слушање...Малку бендови можат да се пофалат со таа дарба според мене :)За настапите во живо да не праиме муабет,адреналин се пумпа до крај :)
-гледам реклама на А1 на EXIT ќе настапувале....убаини за тие шо ќе одат :)falling away from me,falling away from me....:helou:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не се правете духовити, дискутирајте по темата. Претходната тема беше ставена во Канта затоа што беше хаос, а сега е посредена и почитлива.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Настапуваа и на Екзит, кога ке го има настапот ке ви кажам, а еве дел од Нови Сад, едно добро видео извадано.
Falling Away From Me !!!
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Еве ви и едно интервју на Филди и Рај, се разбира има и преведувач на Српски.

Ете и самите кажуваат дека се ну-метал ако морат да бират, инаку Корн си е Корн како што вели Филди.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Некако не ми прават мерак. Пејачот поточно не ми се допаѓа неговиот глас. Иначе вадат добри рифчиња понекад.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Џонатан во техно песна со Infected Mushroom:



Мислам дека со ова почнува да се глупира, само парите му се во памет, али ајде можеби со новиот албум ке се дигнат на ниво Корн!

 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Најдобар настап од сите имаа на Егзит, свака част за бендов!
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Ајде еден добар освеж на темава.

Излезе и новиот албум кој едвај го чекав. Според нив, се врати и стариот продуцен Рос Робинсон, ветувачки дека ке се вратат како старите албуми, ветувачки дека ке ги вратат фановите пак како што беа.
Али мислам сепак треба уште работа да дојдат до постарите албуми, сепак и овој албум што излезе Remember Who Are You, е сепак одличен. Има премногу луди песни, добри.

Пожелно е кој сака да ги слушне во 2010 година, се многу многу подобрени од овон што беше во 2007 (Untitled) или од овој 2005 што им беше.

Korn ||| - Remember Who Are You

Песните:

1. Uber-time
2. Oildale (Leave Me Alone)
3. Pop A Pill
4. Fear Is A Place To Live
5. Move on
6. Lead The Parade
7. Let The Guilt Go
8. The Past
9. Never Around
10. Are You Ready To Live?
11. Holding All These Lies


Интересни песнички, еве нешто што мене ми се допаѓа повеќе од новиот албум:






Има добро нешто во них во новиот албум?
Ви се допаѓа новиот албум?

Кој не го слушнал пожелно е, па да стаиме некој коментар. Зошто,како и што? :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Korn, закон група.
Прв албум што им го купив беше issues и ме фасцинира, сега цела дискографија ми е на располагање. Прекрасен бенд, иако имаат своу жути минути ама барем се трудат а тоа се цени.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Тие се исто така познати по своите седум-жични гитари, и исто така успеа да ги спои Хеви металот и Рап металот исто така и хип-хоп ритамот кои створиле нов жарн на метал тоа е ну-метал.[/IMG]
Ниту Џеј Ди не вели дека се ну - метал...
Таа етикета ја залепија критичарите, така ја карактеризираа нивната музика иако тој ну - метал жарн не постои суштински...
Од KoRn до Deftones и Coal Chamber па до Limp Bizkit, Slipknot и Soulfly (постарите изданија) има очигледна разлика па и кај останатите so called nu metal бендови но јбг мораше да се смести жанровски овој вид на метал...

И да, KoRn не измислија топла вода т.е. rap+metal mash up, има бендови и пред тоа (Urban Dance Squad, Stuck Mojo, Faith No More, RATM, RHCP, Biohazard па и Beastie Boys или RUN DMC), туку направија една интересна мешавина од готик рок, гранџ, треш, индустијал, фанк и рап во некое помрачно издание благодарение на Low A 5 жичниот бас и 7 жичните А + D штим на гитарита на Мајмунот и Главата :)

Интересно е што самите велат дека имаат многу влијание од арт и прогресив рок (J.D. бил член на Sex Art - алтернативен/хард/арт рок бенд) бендови како Tool, Pink Floyd, Faith No More... а на повеќето не и звучи така не ?

Според мене се највлијателен бенд од втората половина на деведесетите (кога зборуваме за метал).

Fear and the Nervous System (соло проектот на Мајмунот):
http://www.myspace.com/fearandthenervoussystem

Adema (полу брат му на Џеј Ди - Mark Chavez)

Orgy (бендот на Ryan Shuck гитаристот од Sex Art во кој вокалист беше J.D.)

Sex Art
Песната Blind е всушност нивно оригинално дело пред KoRn да ја обработи во 1994 во истоимениот албум...

Како и да е, иако веќе слабо го слушам засекогаш ќе има место за во my all time favourites потесеќајќи ме on : my skate, my spray cans and the old school sketches that i was doin' in my room many years ago...

И мотивација се додека прават квалитетна музика, јас да не се разбудам кец некој ден...

 
Член од
1 јули 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
Blind ми е најомилена песна од Корн плус е многу лесна за свирење :)

 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Абе на Џонатан му врва песните со што меша реп и метал. Еве уште една песна со Неш ли како се вика овој од 2002 година во Take a look in the mirror албумот.

Интересно песниче, слушнете.

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кога сме веќе кај KoRn и рапот:

Преработка на Wicked - Ice Cube
или

или албумот KoRn Rap Sessions:
1. KoRn - End Of Time (Feat.Q-Tip)
2. KoRn - Cut Throat (Feat. Marz)
3. KoRn - Ruff N Uff (Feat. RBX)
4. KoRn - Wake Up Now (feat. Notorious BIG)
5. KoRn - Right Here, Right Now (Feat. Ice Cube)
6. KoRn - Should I Stay Or Should I Go? (Feat. Ice Cube)
7. KoRn - **** Dying (Feat. Ice Cube)
8. KoRn - Coming Undone Wit It (Feat. Dem Franchize Boyz)
9. KoRn - Fight The Power (feat. Xzibit)
10. KoRn - Play Me (Feat. Nas)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Оваа песниче со Xzibit најмногу ми се свига, страшно ја соработиле, слушнете (рап+метал)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom