KKN (Канда, Коџа и Небојша)

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
KKN (Канда, Коџа и Небојша ) се белградски бенд формиран во 1991 година. Својата музика ја опишуваат како мешавина на [FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Rock / Reggae / Alternative [/FONT]
Првата постава на бендот ја сочинувале:Оливер Нектаријевиќ (вокал), Владислав Рац (бас гитара),Растко Лупуловиќ (електрична гитара) и Стеван Димитријевиќ (тапанар).

Првиот нивни албум е со наслов "Guarda Toma!"и е издаден 1996 годинина и претставува мешавина на студиски снимки и снимки од нивните концерти кои се одржувале во текот на 1995 година.

Издаваат уште четири албуми:
„Играчка плачка“
"Become"
"Прекиди стварности
"Девети живот“

http://www.myspace.com/kandakodzainebojsa


Јас мислам дека се доста интресен бенд кој прави прекрасна музика :smir:

Како ви се допаѓаат вас .. и дали некој од вас ги има слушано ?
 
D

DartWader

Гостин
Интересен бенд , вокалот има специфичен глас. Ке имаме можност да ги слушаме во Кастро на 20.2.2010.

 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Ги имам слушано едно време и доста добри се. Од првин не им обрнував внимание али после тоа некако испадна да ги заслушам на некој период.

Се на се интересен бенд.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
грешка сум направила .. во линковите ако можи модератор нека исправи :smir::kesa::kesa::kesa::kesa:
мислев на Данас небо силази у град ..
еве повелете
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Не може да кажете дека се добар бенд или интересен бенд. Може само да кажете дека бендов е нешто боженствено, нешто толку убоо, моќно, креативно, инспиративно и така натаму. Ристо Вртев му е идол на пеачот па сеа гледате од каде ваква инспирација за песни. Инаку морам да кажам дека последниот албум не ми прае ќејф многу поради тоа што не сум навикнат да ги слушам у такво „по рок“ издание. Последните 3-4 песни ми се свиѓаа зошто се „исечени“ како песните од претходните албуми. :)


И мислам дека Канда не е име туку на јапонски значи „како“. У превод би било „Како Коџа и Небојша“


И така натаму .. :)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Wow, браво. Ептен ме бендисваат =)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Го обожавам вокалот на Оливер.:pipi:
Бенд кој дефинитивно вреди да се чуе.
и песната со која дознав за нив:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
За нивниот концерт на 29ти во Хавана :) Ги гледав летово во Никшиќ на многу добар фестивал, сигурно и овој концерт не го пропуштам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom