Keyboard workstation vs. synthesizer vs. MIDI controller?

Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Се осеќам збунето у поимиве, и ми треба помош.

Ми треба инструмент или што и да се овие, ако не може да се класифицираат како инструменти, што ќе може да ми свири различни инструменти, да му ставам софтвер пример од тапани и да ми свири тапани, или од пијано, и да ми свири пијано?
Кој од тие погоре што ги пишав прави што? Ги гледав по интернетов, и сите ми се и исти на изглед, и исти по намена, а знам оти не се, само не сум упатен у целата оваа работа.

Фала. :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Имам сентисајзер Јамаха, и има опција да свири како 99 различни инструменти, така да мислам дека тоа го бараш.

Synthesizer.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Имам сентисајзер Јамаха, и има опција да свири како 99 различни инструменти, така да мислам дека тоа го бараш.

Synthesizer.
А можам да му инсталирам додатни инструменти?

Шо е со MIDI контролерот и со работната станица стварта? Може ли они да се врзат пример со third party софтвер виа ПеЦе и да продуцираат звук на инструмент што подоцна може да се сними преку Фрути Лупс лет сеј?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
А можам да му инсталирам додатни инструменти?

Шо е со MIDI контролерот и со работната станица стварта? Може ли они да се врзат пример со third party софтвер виа ПеЦе и да продуцираат звук на инструмент што подоцна може да се сними преку Фрути Лупс лет сеј?
Дечко извини. ама не сум толку кадарен да ти одговорам на овие прашања.. Ти кажав за моето пошо го знам, оти е мое де. Само прашина фаќа, не сум во тој правец насочен :)
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Веројатно мислиш VST синтови да снимаш на, да речеме FL и потоа со midi keyboard можеш да си ги свиреш, секако :)
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
167
Поени од реакции
135
Веројатно мислиш VST синтови да снимаш на, да речеме FL и потоа со midi keyboard можеш да си ги свиреш, секако :)
У ФЛ само ќе ги лоадирам, да.

Можам МИДИ контролер да го користам, врзан со компјутер, како работна станица, синтесајзер, ако лоадирам VST нормално, така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom