Joe Satriani

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618

Откако се појави на музичката сцена Joe Satriani го доби епитетот постмодернистички херој. Од неговиот прв настап 1986. со албумот првенец , кој сам го издал и го носи неговото име, Joe заслужено стана најпрепознатливиот гитарист на своето време ради својот грандизоен гитарлучлук. Уствари имајќи в предвид дека е инструментален уметник и имајќи ги в предвид милионите продадени албуми, концертни сали како и големиот респект кој го има од неговите колеги музичари и музички фанови ширум оваа наша невидена планета (а битна ствар е и тоа што секад успева да негува силна музичка визија) тогаш слободно можеме да го дефинираме како најуспешниот рок инструменталист.

Неговиот талент е создавање на високоеволуирана музика у која користи структура од популарни песни и уствари ги фаќа слушателите на финта пред да се препуштат на неговата виртуозност (топол блуз призвук комбиниран со експлозивна надчовечка, али со неверојатна леснотија изведба).


Joe Satriani се родил во Westburyu, New York и почнал да свири гитара со 14 години, за да веќе у 1971 почне да подучува други (еден од неговите ученици бил и Steve Vai, 1974). Студирал со двајца великани на модерниот џез , гитаристот Billy Bauer и пијанистот Lenni Tristan (кој барал техника и имал големо влијание врз неговото свирење). Четири години подоцна се преселил на Berkeley , Калифорнија каде што се бавел со подучување на студенти од типот на Davida Bryson (Counting Crows), Kirk Hammet (Metallica), Larry LaLonde (Primus), Charlie Hunter и други .
Во 1984 Joe за сопствената издавачка куќа Rubin го издал својот прв албум кој го носел неговото име, а на кој се наоѓале 5 песни. Во годините кои следат ќе успее да го извади својот прв комплетен албум „Not Of This Earth“ кој излегол 1986 за Relativity Records (замислете го финансирал со кредитна картичка:)).



Во октомври 1987г. Relativity Records го издала неговиот втор албум „Surfing With The Alien“ – албум кој ќе стане светски феномен, платинест низаеден со продажба од преку милион примероци само во Америка. Батево почнува да пердаши по насловните страници на магазини од типот на Guitar Player, Musician, Guitar World и мош да уште дестина други (како шо милуваат да кажат) меѓународни публикации. Тоа што му се деси „Surfing With The Alien“ е бил клучниот момент у неговата кариера, највише ради тоа што доаѓа до израз неговиот фантастичен распон на таленти од компонирање, свирење до продуцирање.

Сите наредни албуми кои следуваат „Flying In A Blue Dream“, „The Extremist“, „Time Machine“ и „Joe Satriani“ ги продуцирал легендарниот Glyn Johns, постигнале голем комерцијален успех и успеале да го привлечат вниманието на критиката. Битно е да се забележи дека со својот единствен звук и емоции ги освојува не само своите фанови, туку успева да привлече и музичари од сите музички слоеви. Mick Jagger го ангажира како главен гитарист во својата прва соло турнеја, но неговиот гитарски егзибиционизам ги привлекува и Deep Purple, па станува нивни главен гитарист на турнејата по Европа и Јапонија 1994г. Во 1996г. во склоп на G3 турнејата која ја сочинувале Joe Satriani, Steve Vai и Eric Johnson, биле одржани 24 концерти за околу 90000 обожаватели низ Северна Америка и ова турнеја добива свое видео издание , но останува забележана и на албумот „G3 Live In Concert“ (издавач Epic). Во 1997. Joe со големиот џез артист Pat Martino ги снимиле ”Ellipsis“ и „Never and After“, кои Мартино ги вклучил во неговата ѕвездена колекција „All Sides Now“ (Blue Note), а секако биле дел и од втората G3 летна турнеја на која настапувале Steve Vai, Kenny Wayne Shepherd и Robert Fripp.



Во наредните неколку години, Сатријани постојано снимал и издавал еволвирачка музика вклучувајќи ги албумите „Strange Beautiful Music“ во 2002 година и Is there Love in Space? во 2004 година.
Во 2006 година, Сатријани ги снимил и ги издал албумите Super Colossal и Satriani Live!, албум на два диска и DVD снимен на 3 мај 2006 година во Анахеим, Калифорнија.
На 7 август 2007 година, Epic/Legacy Recordings повторно го издале албумот „Surfing with the Alien“ по повод 20 годишнината од неговото издавање. Албумот содржел два диска кои го вклучувале обновениот албум и DVD од претходниот никогаш порано прикажан настап на Montreux Jazz Festival во 1988 година.
Најновиот албум на Сатријани Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock, е издаден на 1 април 2008 година.
На 2 февруари 2010 година, Сатријани издаде ДВД снимка во живо од концерт во Париз т.н. Live in Paris": I Just Wanna Rock“ како и сет од два диска.
Во март 2010 година, Сатријани ќе учествува на т.н. турнеја „Experience Hendrix Tribute Tour“ на која ќе се свири музика напишана и инспирирана од Џими Хендрикс.

Албуми


- Not of This Earth
- Surfing with the Alien
- Flying in a Blue Dream
- The Extremist
- Time Machine
- Joe Satriani
- Crystal Planet
- Engines of Creation
- Strange Beautiful Music
- Is There Love in Space?
- Super Colossal
- Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock



И сега почињаш броиш Rory Gallagher, Eric Clapton, Ritchie Blackmore, Hendrix , Jimy Page и тука грев е ако на оваа листа не го сместиш и Joe (значи мораш). Многу гитаристи, многу стилови, може не е најдобар (има џезери шо убиваат со гитарата), али дефинитивно не те остава рамнодушен. Пази никој не му оспорува дека е моќен гитарист, никој не му осопорува дека е невиден талент и музички поткован (нели?) она што му забележуваат дека е на моменти стерилен и дека со текст и некој моќен вокал ( као бендче да речеме) би постигнал многу повише. Со стерилноста и со тоа дека се некако исто звучи би се сложил и не, јбг тоа е проклеството на инструменталката. Со второто дефинитивно не, оти мислам дека би се убила магијата и атмосферата која ја создава. За крај би сакал да го споменам и муабетот кој сум го прочитал некаде на нет дека наводно Joe изјавил (некогаш и некаде), дека не е најдобриот гитарист на светот. На Балканот постоел гитарист кој бил подобар од него, притоа мислејќи на Влатко Стефановски. Што мислите има вистина во ова? Уствари ај да Ве видам како го доживувате:)






 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Кога го открив ѕверов,бев некаде 2-3 година средно....и тогаш се попалив по гитари....но како и со секоја желба,ако не успееш на време да ја реализираш,после можеш само да раскажуваш дека некогаш си сакал да земеш гитара.

Инаку не ми е јасно како сте ја заборавиле песнава да ја ставите:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За крај би сакал да го споменам и муабетот кој сум го прочитал некаде на нет дека наводно Joe изјавил (некогаш и некаде), дека не е најдобриот гитарист на светот. На Балканот постоел гитарист кој бил подобар од него, притоа мислејќи на Влатко Стефановски. Што мислите има вистина во ова? Уствари ај да Ве видам како го доживувате:)
]
Мислам дека ова е изјава на Кнопфлер од Дајр Стреитс или можеби на никого, тука само гиг кој се повторува и повторува со генерации.
Интересно ми е дека муабет со Влатко го имам слушано од многумина, еден пријател ми кажа дека Хендрикс рекол така.:D Не фаќам кусур за муабетот само ми се виде интересно затоа и прокоментирав.
Оригиналната приказна што ја знам јас оди вака некако Влатко во ерата на Леб и Сол пошол да купува гитара од Tin Pan Alley и зел да ја проба во рака, почнал да да свири касапски, гајдарски, калајџиски ора и во моментот се погодил и Кнопфлер во продавницата. После слушањето на солата Кнопфлер бил воодушевен од Влатко и во една пригода каде што му давале епитет како најдобар жив гитарист на светот, спомнал дека има гитарист на Балканот кој е многу подобар од него но никој досега не го спомнува.
Би било интересно ако некој знае друга верзија од приказнава да ја каже.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
брао за темава, пак :)
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Мислам дека ова е изјава на Кнопфлер од Дајр Стреитс или можеби на никого, тука само гиг кој се повторува и повторува со генерации.
Интересно ми е дека муабет со Влатко го имам слушано од многумина, еден пријател ми кажа дека Хендрикс рекол така.:D Не фаќам кусур за муабетот само ми се виде интересно затоа и прокоментирав.
Оригиналната приказна што ја знам јас оди вака некако Влатко во ерата на Леб и Сол пошол да купува гитара од Tin Pan Alley и зел да ја проба во рака, почнал да да свири касапски, гајдарски, калајџиски ора и во моментот се погодил и Кнопфлер во продавницата. После слушањето на солата Кнопфлер бил воодушевен од Влатко и во една пригода каде што му давале епитет како најдобар жив гитарист на светот, спомнал дека има гитарист на Балканот кој е многу подобар од него но никој досега не го спомнува.
Би било интересно ако некој знае друга верзија од приказнава да ја каже.
Јас знам 3,4 приказни вакви за Влатко.
Едната е како Влатко бил на концерт на Сатриани и по завршувањето на некое си соло таму , Сатриани прашал: Дали има некој од публика кој сака или може да го исвири истото?
Легендата вели дека Влатко истапил и го земал на Сатриани ЈС Ибањезот и почнал да свири некои чудни звуци.
Сатриани прашал: Wtf e ова бе?
Влатко одговорил: Истото што ти го свиреше, само наопаку :pos:. Ма немој да ме јебеш приказнава.

Друга
Изјавата на Слеш после прашањето што мисли за тоа дека е прогласен за Guitar God од фановите: Well, има едно копиле на Балканот кое е страшно подобро од мене :rolleyes:

Трета
Братот на Марк Кнопфлер , Дејвид Кнопфлер кој поседувал или случајно се наоѓал во некојси гитар шоп го зачекал Влатко како пробува гитара и веднаш му се јавил на Марк: Mark, there's a guy who's actualy much better than you. (во времето кога Марк бил тазе прогласен за Бог на гитара и имало ете, мобилни телефони :cautious: )

Он: Секоја чест за темава Форесту (y)

Човекот кој е заслужен за моите почетоци на гитара и навлегувањето во блузот,рокот,џезот ....
Еден од моите најомилени гитаристи и музичари воопшто. Заслужен што Steve Vai , K. Hammet , Andy Timmons успеале и се пробиле на музичката сцена.
Познат и како мултиинструменталист , легато и whammy bar мајстор , мелодичност и експериментирање во најразлични мелоси и хармонизации...

Да издвојам само неколку видеа.

Мал музички документарец во четири делови на YT - The Satch Tapes.

Има и уште неколку други доста интересни интервјуа и емисии каде што зборува за неговото детство , семејството , музички влијанија , првите чекори во музиката и etc.
Ќе ги постирам ако ги начекам по нетов.

И најомиленото од него - Топ 3 ( за да не бидат 20 )
Big Bad Моon
The Forgotten
Andalusia :cuc:


P.S. Black Swans and Wormhole Wizards си го заборавил.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Многу назад пошле темиве бе.....

 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
http://kupikartizase.com/Events/joe_satriani

Можеби требаше во музички вести и настани ова али знам барем хардкор фановите дека ќе се известени тука.

Дефинитивно одам, па се гледаме здравје на 24-ти Мај :)

 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
http://kupikartizase.com/Events/joe_satriani

Можеби требаше во музички вести и настани ова али знам барем хардкор фановите дека ќе се известени тука.

Дефинитивно одам, па се гледаме здравје на 24-ти Мај :)

се надевам дека ќе се видиме. може и со ауто да се организираме 4-ца
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
се надевам дека ќе се видиме. може и со ауто да се организираме 4-ца
на купи карти за се ми вели "Joe Satriani - Настанот не е достапен за онлјан продажба". Успеавте вие да купите карти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom