Java

Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Се ова што ми го кажа го направив и успешно беше, фала само сега не знам како да почнам да пишувам програмата? во што? Oracle Java Mission Control?
https://www.youtube.com/playlist?list=PLDAA5DE54FB5215EC
Види овие видеа можеби ќе ти помогнат како за почеток, сепак мое мислење е, ако си нов во овие „води„ Java како прв јазик не ти го препорачувам, можеби со C,C++ треба да почнеш, ама тоа е мое мислење....
 
D

Drima94

Гостин
https://www.youtube.com/playlist?list=PLDAA5DE54FB5215EC
Види овие видеа можеби ќе ти помогнат како за почеток, сепак мое мислење е, ако си нов во овие „води„ Java како прв јазик не ти го препорачувам, можеби со C,C++ треба да почнеш, ама тоа е мое мислење....
хммм со C ако почни ќе сврши работа.....Јас би му го препорачал Python, како за прв програмски јазик, на MIT почнуват со него...
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
хммм со C ако почни ќе сврши работа.....Јас би му го препорачал Python, како за прв програмски јазик, на MIT почнуват со него...
Па, веќе година дена го изучував Pascal, па сега решив да се занимавам со изучување на јава :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Многу време си посветил на Pascal хаха :)
 
D

Drima94

Гостин
Па, веќе година дена го изучував Pascal, па сега решив да се занимавам со изучување на јава :)
Хахаха искрено не ми ни текнува како изгледаше Pascal....него го учев во трета година во средно...а и кога веќе си програмирал веќе една година би требало да знаеш во што се пишува код и што е компајлер и како да го наместиш :D just sayin
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Ми јавува нешто проблем со јавава. Пример, да пуштам филм на филмовизија, ми кажува дека е блокирано.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.008
Поени од реакции
36.041
Ми јавува нешто проблем со јавава. Пример, да пуштам филм на филмовизија, ми кажува дека е блокирано.
Оди во Control Panel , најди ја јавата во програмите и оди во Security спушти го од high на medium.

Него назад на темата ... Ја читам и буквално ништо не разбирам , а имам огромна желба да научам. Али освен букви бројки цртички и вакви знаци ( < > ) ништо друго не гледам. :pos:

Класичен македонец во јапонско село. :ROFLMAO:
 
D

Drima94

Гостин
Оди во Control Panel , најди ја јавата во програмите и оди во Security спушти го од high на medium.

Него назад на темата ... Ја читам и буквално ништо не разбирам , а имам огромна желба да научам. Али освен букви бројки цртички и вакви знаци ( < > ) ништо друго не гледам. :pos:

Класичен македонец во јапонско село. :ROFLMAO:
еве нешто шо ќе разбериш

public static void main(String args[]){
while(true)
LEARN;
}
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Имам потреба од помош за семинарска, подетални информации, за што се работи, цена и сл пишувајте во приватна порака.

ИТНО!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073

Дечките што прават интересни мали филмови за Java (како .NOT) оваа година ќе издадат три.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Koj bi bil patot za izucuvanje Java EE ? Vekje imam osnova za Servleti/JSP, dali so ova znaenje bi mozel da pocnam da rabotam so Spring ili treba podetalno da gi razgledam Servletite i JSP ? Isto taka dali se isplati voopsto da se vlozi vo izucuvanje java web ili pak da se odi vo pravec kon .NET MVC ?
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Koj bi bil patot za izucuvanje Java EE ? Vekje imam osnova za Servleti/JSP, dali so ova znaenje bi mozel da pocnam da rabotam so Spring ili treba podetalno da gi razgledam Servletite i JSP ? Isto taka dali se isplati voopsto da se vlozi vo izucuvanje java web ili pak da se odi vo pravec kon .NET MVC ?
Java EE и Spring MVC не се едно исто. Тоа се две различни нешта кои горе-долу ја нудат истата функционалност. Јас лично го преферирам Spring за тоа, мада има поделени мислења за тоа кое од нив е подобро.
За Spring MVC не ти требаат големи познавања од сервлетите - Spring MVC во него има еден DispatcherServlet кој што треба само да го декларираш во web.xml датотеката и тоа е тоа... После тоа Spring сите request-и сам ќе ти делегира кон твоите Spring контролери и не треба воопшто да се замараш со сервлетите.
JSP делот ти е ист, има некои custom taglibs од Spring кои се доста корисни и убаво би било да ги знаеш, но слободно можеш и без нив да креираш view.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Koj bi bil patot za izucuvanje Java EE ? Vekje imam osnova za Servleti/JSP, dali so ova znaenje bi mozel da pocnam da rabotam so Spring ili treba podetalno da gi razgledam Servletite i JSP ? Isto taka dali se isplati voopsto da se vlozi vo izucuvanje java web ili pak da se odi vo pravec kon .NET MVC ?
Некоја книга како оваа
http://www.amazon.com/Beginning-Java-EE-Antonio-Goncalves/dp/143024626X/
За почеток, да ти стане јасна сликата баш што е тоа Java EE, инсталации и слично. Потоа во зависност што те интересира можеш да продлабочиш знаењето (CDI, JSF, JMS, JAX-RS итн)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom