iPhone 6 и iPhone 6 Plus

Дали ќе премините на iphone 6

  • Да

    Гласови: 8 15,7%
  • Не

    Гласови: 43 84,3%

  • Вкупно гласачи
    51
  • Гласањето е завршено на .

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.762
Поени од реакции
20.481
Јебеш Beats, Audio-Technica ATH-M50x фтв :love:
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Не очекувам некои ненормални функции да бидат објавени. Apple во моментов е толку далеку пред конкуренцијата, посебно во сегментот на софтвер, оперативен систем и дизајн, така да таа добитна комбинација не гледам дека ќе се менува.

Крупната промена што се очекува е влезот во сегментот на телефони со „големи“ екрани, што Apple досега го одложуваше. Тоа им претставува главоболки на конкурентите, кои досега практично имаа една единствена маркетиншка предност пред iPhone - а тоа беше „ние имаме голем екран“. Сега кога ќе ја изгубат и таа предност, тешко е да се види каков одговор можат да понудат од конкуренцијата.

Особено што во моментов новиот iPhone доаѓа на така да кажам „бришан простор“. Ниеден од новите Андроид телефони не воодушеви - Galaxy S5 е големо промашување, а Оне М8 ја нема масовната привлечност, како ни Г3 да направат некаков сериозен продор.

Се на сѐ ова му остава на Apple простор да биде малце „дигнат“ и да не внесува крупни промени, со оглед дека и ситни подобрувања ќе го остават далеку на врвот. Инвеститорите ова и го забележаа, па и акциите на Apple во последните 40 дена пораснаа за 22%, или зголемена пазарна вредност од околу 90 милијарди долари за овој краток период.

Иновациите што се речиси најавени:

- сафирни тач стакла - се гребе само ако го гребеш со дијамант
- поголеми екрани (4.7“ и 5.5“)
- нова инкорпорација со здравствени сензори, притисок, предупредувања од срцеви удари, дневни биланси итн.
- и понатаму единствен 64битен процесор, но со квад кор архитектура и квад-кор графичка
- OIS или електронска стабилизација на камера

Можно е да се очекува и некое изненадување - од стилот на iWatch аксесори, или пак некоја интеграција со Beats, иако е веројатно рано за такво нешто.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
143
Не очекувам некои ненормални функции да бидат објавени. Apple во моментов е толку далеку пред конкуренцијата, посебно во сегментот на софтвер, оперативен систем и дизајн, така да таа добитна комбинација не гледам дека ќе се менува.

Крупната промена што се очекува е влезот во сегментот на телефони со „големи“ екрани, што Apple досега го одложуваше. Тоа им претставува главоболки на конкурентите, кои досега практично имаа една единствена маркетиншка предност пред iPhone - а тоа беше „ние имаме голем екран“. Сега кога ќе ја изгубат и таа предност, тешко е да се види каков одговор можат да понудат од конкуренцијата.

Особено што во моментов новиот iPhone доаѓа на така да кажам „бришан простор“. Ниеден од новите Андроид телефони не воодушеви - Galaxy S5 е големо промашување, а Оне М8 ја нема масовната привлечност, како ни Г3 да направат некаков сериозен продор.

Се на сѐ ова му остава на Apple простор да биде малце „дигнат“ и да не внесува крупни промени, со оглед дека и ситни подобрувања ќе го остават далеку на врвот. Инвеститорите ова и го забележаа, па и акциите на Apple во последните 40 дена пораснаа за 22%, или зголемена пазарна вредност од околу 90 милијарди долари за овој краток период.

Иновациите што се речиси најавени:

- сафирни тач стакла - се гребе само ако го гребеш со дијамант
- поголеми екрани (4.7“ и 5.5“)
- нова инкорпорација со здравствени сензори, притисок, предупредувања од срцеви удари, дневни биланси итн.
- и понатаму единствен 64битен процесор, но со квад кор архитектура и квад-кор графичка
- OIS или електронска стабилизација на камера

Можно е да се очекува и некое изненадување - од стилот на iWatch аксесори, или пак некоја интеграција со Beats, иако е веројатно рано за такво нешто.
Ме интересира само едно, дали се согласуваш со големината 4.7 и дали би го купил. Јас порано знаеш имав самсун и ок ми беше 4.7 а сега повеќе нејкам поголем од 4.0 екран и незнам колку би се решил да земам пак голем мобилен.


Sent from my iPad 4 using Tapatalk
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Ме интересира само едно, дали се согласуваш со големината 4.7 и дали би го купил. Јас порано знаеш имав самсун и ок ми беше 4.7 а сега повеќе нејкам поголем од 4.0 екран и незнам колку би се решил да земам пак голем мобилен.


Sent from my iPad 4 using Tapatalk
Па не знам дали се согласувам (како да некој ме прашува :))

Ќе зависи од повеќе работи, не само дали е 4.7. Еве на пример 4.3 телефони што се ми се многу ок со димензии како Z1 копмакт, е сега колку разлика ќе прават тие .4 инчи треба да се види....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
iPhone 6, би го купил ако го направат екранот барем 5.0 тогаш ќе ми е таман :D, инаку вака ќе си останам на Нексус 5
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
Фантастично образложение @krale искрено очекувам од она што го напомена , IOS 8 само ќе потврди дека станува уште подобар IOS . 4.7" дури малку ме плашат ќе треба време да се навикни ме :) , сметам дека популарноста на големите телефони ја донесоа повеќе компании , па сега некако и apple мора да го следи тоа затоа што гледа дека луѓево се палат . S5 е невидена катастрофа за Samsung , HTC сметам дека има многу покорисна филозофија од Samsung и очекувам HTC да има уште поголема влијателност . Иновации сметам дека ќе се појави Iwatch ама можно е да го остават за Септември , ќе има некој подобрени верзии на Imac и на mini , macbook не очекувам да го промовираат со промени . Јас iphone 6 го скокам овој пат , од USA во септември ќе си порачам macmini по другар ми да ми донеси . @krale ќе одиме live понеделник спремај се :)
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
на technobuffalo.com во живо има блог .[DOUBLEPOST=1401728434][/DOUBLEPOST]СЕГА СТАРТУВАА !
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
iPhone 6, би го купил ако го направат екранот барем 5.0 тогаш ќе ми е таман :D, инаку вака ќе си останам на Нексус 5

Јас би ти препорачал да го почекаш новио нексус и да си го носиш во торба за лаптоп


btw кој не користел епл производи хејтал и секогаш кје хејта , али еднаш земаш ајфон и тешка раб менување , епл е епл џабе муабет ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
Apple повторно покажа дека не е само да се појавуваат нови телефони , едноставно треба да се работа и на оперативен систем . Ги фрли во длабока сенка Android после ова , и сметам дека му треба голема еволуција на Android корисниците . Утре поопширно добра ноќ!
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Apple повторно покажа дека не е само да се појавуваат нови телефони , едноставно треба да се работа и на оперативен систем . Ги фрли во длабока сенка Android после ова , и сметам дека му треба голема еволуција на Android корисниците . Утре поопширно добра ноќ!
Новите во iOS8 кои се веќе најавени (а сигурно има и изненадувања и тајни што се чуваат за есен) навистина се покажува колку многу Епл инвестира во софтверски подобрувања - нешто што недостасува сериозно да го направи било кој конкурент.

Погледнете само на пример за здравствената апликација, со колку медицински установи имаат отворено соработка, партнерства, искуства за да се овозможи такво нешто? Не е работата само плукни код, напрај апликација - треба да биде поткрепена со релевантни партнерства и извори...

 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
WWDC го следев дома до некое време после тоа морав да бидам излезен и го следев на 3G шетав низ Прилеп со телефонот и еден дечко ми вика застани WWDC следиш стој една минута барем да видам нешо . Ха Ха ха ете како можеш да му се најдеш на луѓето барем еден моментум да фатат :) . Ноќеска повторно го гледав новиот настан , горд сум што Аpple многу посвети на софтвер овој WWDC . Никој не фрли во сенка од корисниците да плачат зошто ќе мораат да даваат повторно 200 евра доплата и да си го продаваат предходниот модел . Сега ме направија уште по горд корисник со мојот 5s и Ipad mini . Покажаа дека ништо не завршено и со постарите уреди што сме ги купуле пред 1-2 години . Политиката е следна : Уште повеќе корисници на IOS и сега уште повеќе корисници OSX како и што се ми беше јасно и со Маверик , дека ќе морам да имам MAC за да се биде успешно сихронизирано . Сега на сите им стана јасно дека мора да имаат MAC за да уживаат максимално . Го користат времето она што Microsoft го утна со OS 8 . А да не зборувам за SAMSUNG кој сега можи слободно да лета низ Галаксијата на своите уреди што излегуваат секоја недела :) Samsung S5 само ги фрустрираше корисниците на S4 . А да не заборавам апликацијата за мерење на пулсот што ја даде како опција S5 претпоставувам вчера никој не си го мереше пулсот во моментот додека траеше WWDC затоа што не е лесно да се голтне таква иновација :) . Поздрав и убав ден .
 
Член од
5 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
64
Сакам да купам друга футрола за 5s , и размислував за apple case . Ама проблемот е што сакам плава боја на футрола . Дајте предлог од каде да побарам ? и предложете некоја фирма ? Фала
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Сакам да купам друга футрола за 5s , и размислував за apple case . Ама проблемот е што сакам плава боја на футрола . Дајте предлог од каде да побарам ? и предложете некоја фирма ? Фала
Во Дуна - ГТЦ или во iStyle City Mall. Ако ти се фрлаат 50 евра за футрола изволте..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom