HIM

Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Само немој да ме учиш што е музика.
Татко ми ги слушал и Deep Purple i Pink Floyd во 70тите и 80тите години. И уште милион други луѓе од овие простори. Лошо те научиле тебе дома дека било забрането. Каква глупост.
Еве јас ти предложувам да не ги браниш ХИМ вака жустро, јас не реков дека се лоши, во свое време и јас ги слушав, кога имав 14 години и имав симпатија кој личеше на Виле Вало. Денес кога имам 25 години, неможам да замислам да седнам дома и да си пуштам Хим плејлиста. Затоа што ги пораснав. Ги пораснав некаде до 2ра 3та средно. И толку им беше. И нив и Avenged Sevenfold. Tоа се бендови за одредена публика, за тинејџерки, кои всушност најмногу се пронаоѓаат во нивните текстови.
Земи ослободи се од ограничувањата и слушни уште милион добри бендови кои егзистираат. Немој да се ограничиш на еден бенд.
Ne sum ogranicen, ko prvo tatkomi e licno muzicar a i jas sum.. taka da slusam razlicna muzika samo sho vo ovaj period od zhivotov (19 godini) preferiram da slusham Him,Muse pred se, mada tuka se i drugi jaki grupi Red Hot, Deep Purple, Opeth, Artic Monkeys, Dream Theater,Stratovarius i red drugi da ne gi na brojuvam znam da slusam i Blues/Jazz mada ova vtorava (Jazz) ushte nemam mudlaci golemi da ja razberam..znacit sakam da kazham ne sum ogranicen vo nikoj slucaj znam sho e dobra muzika. E sega razlikata e jas sho Him,Muse pocnav vo 7 odd da gi slusham pa eve ushte gi obozhavam i neznam do koga ke gi slusham kontinuirano mislam to ke e denot ko ke prestanat da izvavaat novi albumi.. poshto SAMO ovie dve grupi mi izrazuvaat posebni emoci. Ti si zavrshila so niv do 2ra 3ta sredno, mozhda na 25 godini ke imam slicen stav ko tvojot, ama SLICEN, ne ist poshto nikogash nema da zastanam zad recenici od tipot "Хим се за деца, од 8мо одд до 3та средно. И тоа е тоа." Posto to e tvoj zhivot, tvoe dozhivuvajne na taa muzika, site imame razlicen vkus, ako site bevme isti nemashe da e se tolku normalno vo ovaj nenormalen svet.
 
M

Moon Child

Гостин
Ne sum ogranicen, ko prvo tatkomi e licno muzicar a i jas sum.. taka da slusam razlicna muzika samo sho vo ovaj period od zhivotov (19 godini) preferiram da slusham Him,Muse pred se, mada tuka se i drugi jaki grupi Red Hot, Deep Purple, Opeth, Artic Monkeys, Dream Theater,Stratovarius i red drugi da ne gi na brojuvam znam da slusam i Blues/Jazz mada ova vtorava (Jazz) ushte nemam mudlaci golemi da ja razberam..znacit sakam da kazham ne sum ogranicen vo nikoj slucaj znam sho e dobra muzika. E sega razlikata e jas sho Him,Muse pocnav vo 7 odd da gi slusham pa eve ushte gi obozhavam i neznam do koga ke gi slusham kontinuirano mislam to ke e denot ko ke prestanat da izvavaat novi albumi.. poshto SAMO ovie dve grupi mi izrazuvaat posebni emoci. Ti si zavrshila so niv do 2ra 3ta sredno, mozhda na 25 godini ke imam slicen stav ko tvojot, ama SLICEN, ne ist poshto nikogash nema da zastanam zad recenici od tipot "Хим се за деца, од 8мо одд до 3та средно. И тоа е тоа." Posto to e tvoj zhivot, tvoe dozhivuvajne na taa muzika, site imame razlicen vkus, ako site bevme isti nemashe da e se tolku normalno vo ovaj nenormalen svet.
Се надевам дека форумов ќе постои дотогаш да си го прочиташ мислењето.
Ќе видиш дека ќе ги пораснеш.
Јас во 6то одд кога прв пат ги слушнав ГНР бев убедена дека ако имаат концерт во близина на Македонија и 50 години да имам, ќе отидам да ги гледам.
Арно ама, ги пораснав.
Имаа концерт во Белград, незнам кога, не ми ни претставуваше предизвик воопшто да погледнам каков бил концертот.
И уште милион други такви бендови.
Постојат бендови кои се слушаат во било кое доба од твојот живот, и бендови кои не се надраснуваат. Тоа се бендови кои не се за одредена публика. Едноставно се безвременски.
Јас на пример од почетоците со ГНР се имав префрлено до Хим и А7х, па Тестамент, Саватаж, Deep Purple i Pink Floyd ги слушам од детството поради татко ми, Pearl Jam се бенд кој лично го сметам за пореволуционерен и од Нирвана, Led Zeppelin i Iron Maiden (кои се безвременски, тоа се бендови кој се сакаат, обожуваат и восхитуват во било кое животно доба) итн итн.
Тоа е се во ред, и кога има толку измешани стилови и жанрови, затоа што така се учи и така се истенчува вкусот, така дознаваш што сакаш. Неможеш ти да се определиш само за Треш Метал и само него нон стоп да го слушаш. Тогаш си ограничен.
Nightwish, HIM, A7x, GNR, па и Skid Row, тоа е се за деца.
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Леле колкава фама се направила за тоа дека некој ги слушал ХИМ.
Јес да не ги слушам по дома како порано, ама некогаш знам да си пуштам некое песниче. Единствени ми се со таков стил на музика и си ги поштувам, а да ви кажам и да имаат концерт во близина ќе им отидам.
Доста од групите како детиште што ги слушав не ми се веќе интересни ама тоа не значи дека сум ги надраснала, туку едноставно не се пронаоѓам во нивните песни како порано. Бендовите си се бендови, а годините на публиката не мора да значи дека треба да бидат блиски едни со други. Ствар на вкус...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom