GREATEST HITS 8 (White Dimension Edition) @ Скопски Саем - 8.10.2011

marjov

Про
Член од
27 јуни 2011
Мислења
133
Поени од реакции
79
Go gledam ova i se smeam......znaci procitajte ubavo momci.....na grejtest hits se pusta SAMO (dve tocki) : Trans, tehno, hip hop, rap, r&b....itn itn....
Abe momak, ako e SAMO, onda nemoze da nabrojuvas eden kup raboti :)
Prodigy gi spomna....Pa decko bre, Prodigy se pustaat SEKOJA godina na GH, ama ti izgleda imas do 2 saat izlez pa ne go fakjas toj del.....

Slave pustil zlatno slavejce......Khazar ja pusti pesnata od Meceto Usko

Kako sto ti vikas za Slave "koj bil - znae" taka i jas ke ti kazam na tebe "koj ostanal do kraj - znae".
Да те поправам дечко, јас бев со Riste16 и бевме ЕДИНСТВЕНИТЕ што седеа од 9 па се до крајот на Greatest hits. Незнам колку си прочитал нагоре.. Само што, да ти набројам колку Dubstep и Drum & Bass хитови има, ќе се зачудиш, а многу малку се пушта тука тоа. Rock да се исфрли? Па чекај бе, од рокот и хеви металот уствари искочиле НАЈГОЛЕМИТЕ ХИТОВИ У ИСТОРИЈАТА, незнам колку си запознаен со тоа.. Си бил на DJ Slave? Таму се пушта СВЕ, од Кирил Џајковски, до RATM, Prodigy, Soad, A lots of drum and bass, Гоце Арноудов, реге, Архангел, Суперхикс, што све не. Е тоа се GREATEST HITS. Реге нема на овој.. Исто така и за регето, има премногу хитови што НИКОГАШ не биле пуштани на Greatest hits. И да, точно дека Продиџи пуштаат секоја година (ај да не се пуштаат тие ЛЕГЕНДИ), минатот ОМЕН, сега ете вуду пипл и ноу гуд ги пуштија, само што премногу се изнерирав што легендарната оригинална верзија на ноу гуд не ја пуштија, него некоја си транс верзија... иако бев задоволен и со тоа „You're no good for me, I don't need nobody, Don't need no one, that's no good for me." И да, за GREATEST HITS, 5 жанрови се САМО" .....кај се: rock? punk? reggae? metal? dubstep? drum and bass? drumstep? breakbeat? jungle? rock'n'roll? retro? нешто македонско поише да имаше? рок/метал како архангел/суперхикс? КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ maybe? Премногу сте ограничени кон Хаусот и Хип-хопот па затоа мислите дека тоа се СИТЕ жанрови на музика... сеуште мислиш дека 5 жанрови се доволни за Greatest?
И да, ај ако више си бил на цел, ај сети се дека скоро 1 саат се пуштаа РАНДОМ транс траки, ако не се лажам марга сол беше, не сум сигурен, у сличен стил ко Deep Fear - Sidekick. Немој да мислиш дека сум хејтер на транс/хаус/хип-хоп, само сум реален! И мене ми беше супер и на тоа, само шо треба да има поразновидност. Незнам колку си по журките, ама ако си бил на минатиот грејтест, а и преминатиот, тогаш со сигурност ќе кажеш дека има разлика од тие, до овој сега. Тогаш се рокаше хаус, па малце транс, па хип хоп, па се избација САФ со раце горе, па пак хаус, па ЛЕГИЈАТА, па слаткар, па пак нешо транс, и тоа беше јако што беше разновидно, сеа некако ми беа мнооогу со РЕД некој точен... Одличен помин имав, ама ако веќе правиме муабет дека има МНОГУ пропуштени жанрови, тогаш ИМАШЕ, имам и горе наведено, па сега ако и на ова се противиш тогаш незнам веќе што да кажам.... а да, и The next episode се повторува секој Greatest hits јас колку што знам, ајде океј УБЕРХИТ е, ама на пример место другите глупи шит-хопчиња, да пуштеа нешто од еминем на пример ќе беше 100% поголем ефектот... толку од мене, поздрав.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вие расправате за музиката, тоа условите ви биле тиње. Капење? Вентилација? СРАМОТА!
За озвучувањето да не прашам, “експерти“ се на тоа поле. Пола слуша, четврт не слуша, четврт слуша ама со ехо.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
80
Поени од реакции
18
Ne ti go procitav celiot post, premnogu si zabegal, skokni direktno na poentata bez da objasnuvas.

Samo ova ke te prasam: Kako mislis ti tolku mnogu muzicki zanrovi da gi spakuvas vo period od 9 do 5 ???
Rock bendovite im trebaat najmalce 15 minuti dodeka se namestat i uste najmalce 5 minuti da se nastimaat. Toa se veke 20 minuti otideni vo nisto. 20 minuti se 70% od neciv DJ set na Greatest.

Rege: Sekoj sto ima malce oset ke znae deka regeto (kolku i da e dobro) ne e za na takvi masovni zurki.

Dubstep: Ista prikazna kao so regeto (jebiga, sporo e)

OMEN se pusti na posledniov greatest - ete kolku si ostanal do kraj stom ova ne go znaes.

Dzajkovski: Na sekoj 2 nedeli go vikaat na nekoj koncert (kaj sto gi sviri istite pesni od pred 10 godini), pa i na Greatest li da se tupi so negovite pesni?

Sum bil na site Greatest, a za minatiot konkretno ke ti kazam deka bese najlos so ogled na toa deka lineup-ot bese kasa-popara.
 

marjov

Про
Член од
27 јуни 2011
Мислења
133
Поени од реакции
79
Ne ti go procitav celiot post, premnogu si zabegal, skokni direktno na poentata bez da objasnuvas.

Samo ova ke te prasam: Kako mislis ti tolku mnogu muzicki zanrovi da gi spakuvas vo period od 9 do 5 ???
Rock bendovite im trebaat najmalce 15 minuti dodeka se namestat i uste najmalce 5 minuti da se nastimaat. Toa se veke 20 minuti otideni vo nisto. 20 minuti se 70% od neciv DJ set na Greatest.

Rege: Sekoj sto ima malce oset ke znae deka regeto (kolku i da e dobro) ne e za na takvi masovni zurki.

Dubstep: Ista prikazna kao so regeto (jebiga, sporo e)

OMEN se pusti na posledniov greatest - ete kolku si ostanal do kraj stom ova ne go znaes.

Dzajkovski: Na sekoj 2 nedeli go vikaat na nekoj koncert (kaj sto gi sviri istite pesni od pred 10 godini), pa i na Greatest li da se tupi so negovite pesni?

Sum bil na site Greatest, a za minatiot konkretno ke ti kazam deka bese najlos so ogled na toa deka lineup-ot bese kasa-popara.
Се гледа дека не си го прочитал мојот цел пост. Прво читај, после коментирај. Погоре реков : „И да, точно дека Продиџи пуштаат секоја година (ај да не се пуштаат тие ЛЕГЕНДИ), минатот ОМЕН, сега ете вуду пипл и ноу гуд ги пуштија, само што премногу се изнерирав што легендарната оригинална верзија на ноу гуд не ја пуштија, него некоја си транс верзија... иако бев задоволен и со тоа „You're no good for me, I don't need nobody...“ , Океј, дубстепот е спор така.. Drumstep? btw dzirni ja od Skrillx - First Of the Year (Equinox) ќе видиш дали неможе да се пушти тоа на Greatest... Исто така и регето не е за масовни журки? Зарем треба да напоменам колку Drum and bass миксови има од реге музиката? Си слушнал за General Levy некад? ЏАЈКОВСКИ НЕ Е ЗА GREATEST? Најдоброто од Македонија да не се пушта на Грејтест, браво.. Наброј ми 3ца луѓе помеѓу 12 и 32 години што не ја знаат Сенки или па од Баба зумбула soundtrack-от или па со Есма.. Исто како и Примитив Сајнс. П.С. ете колку се разбираш, 20 минути биле 70% од сетот на DJ-s? Јас колку што знам сега имаа по саат/саат-и пол сетови... иначе додека се спрема 1 рок бенд, може да се пушти од миксета нешто, за да се размеша атмосферата, така да тие 15 мин нема да ги изгубиш, а за тие 5 мин штелување сигурно нема да ти биде толку беда..него таман ќе се одмориш од интензивното скоканје.. ИЛИ ПА, ако веќе нема бендови, некој DJ да пушта рок/метал... Незнам дали беше на Пивофест-Охрид, таму Бушава Азбука пушташе рок.. И да, немора да биде од 9 до 5, може од 7, како што беше лани зимото грејтестот (кога беа бендовите).
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
80
Поени од реакции
18
Nemaa po saat ipol DJite....

Satelite i Navigator imaa samo 1 saat, Khazar imase 45 minuti, a drugite po pola saat. Ti da ne si otisol na druga zurka slucajno? Ili od pamet zboris?
 

marjov

Про
Член од
27 јуни 2011
Мислења
133
Поени од реакции
79
Nemaa po saat ipol DJite....

Satelite i Navigator imaa samo 1 saat, Khazar imase 45 minuti, a drugite po pola saat. Ti da ne si otisol na druga zurka slucajno? Ili od pamet zboris?
1 прашање само,ништо повеќе.... Од кога 70% од 1 саат = 20 минути? Бтв Марга Сол имаше 1000% повеќе од пола саат сет... Исто како и Boogieman на почетокот...
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
e me napnavte....

marjov, vo odnos na vremetraenjeto na setovite - ne si vo pravo brat
znachi osven jas, satellite i navigator, site do eden drugite imaa tochno po pola saat vreme.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
80
Поени од реакции
18
А ти збориш за 1 ДиЏеј од 10? и НЕ зборевме за колку им траеле сетовите, него за жанровите на музиката, ако се сеќаваш...
Epa ne mi odgovori ti kako ke spakuvas tolku zanrovi vo period od 9 do 5 (aj neka bide i od 7 do 5)
Tuka zemi vo predvid deka imas 5 rock benda, na site im trebaat po pola saat mestenje + stimanje, sto znaci 5x30= 2 ipol saati samo vo stimanjeto.....

Aj vaka, napravi eden fiktiven line-up nemora so dj-i ili bendovi nego samo onaka koja muzika od kolku do kolku saat da se pusta, i sve toa da ne nadmine vremetraenje od 10 saati.
moze taka? da vidime kolku zanrovi ke opfatis i kolku vreme ke ima za sekoj od tie
 
Член од
22 март 2009
Мислења
117
Поени од реакции
12

dubstep? drum and bass? drumstep? breakbeat?


нешто македонско поише да имаше?


И да, ај ако више си бил на цел, ај сети се дека скоро 1 саат се пуштаа РАНДОМ транс траки, ако не се лажам марга сол беше, не сум сигурен, у сличен стил ко Deep Fear - Sidekick.

Незнам колку си по журките, ама ако си бил на минатиот грејтест, а и преминатиот, тогаш со сигурност ќе кажеш дека има разлика од тие, до овој сега. Тогаш се рокаше хаус, па малце транс, па хип хоп, па се избација САФ со раце горе, па пак хаус, па ЛЕГИЈАТА, па слаткар, па пак нешо транс, и тоа беше јако што беше разновидно, сеа некако ми беа мнооогу со РЕД некој точен... .

dzirni ja od Skrillx - First Of the Year (Equinox) ќе видиш дали неможе да се пушти тоа на Greatest
1. А da si otidesh ti u kapan an ili kade bilo koga pravat DnB/Dubstep zurce i da si slusash toa sto ti e po merak, pa drugar ti u tvoive 3 posta edno 15 pati pisa dubstep i dnb

2. Site moi sliki, ajde da letame, mnogu solzi isplakav ? ne e dovolno ?

3. Ovoj pat ja propustiv marga sol ama mozam da stavam kladba deka ne pustala random a uste pomalku TRANCE traki....deep fear - sidekick velish trance traka a ? ostani si na toa zanrot sto go spamash :)

4. Epa bash toj gh bese turlitava line apot sega barem si imase koncept i si se znaese koj sto saka da slusa koga da si otide a ne od trance na hip hop pa da vratat na house...

5. Ne slusam vakva muzika ama bash ja pustiv i vidov za trakava ba druze ovaa e izlezena od pred 3 meseca kako da ja svrtat na greatest hits zurka ? cekaj da pomine 1/2/3 godini da vidime dali kje go ima epitetot Greatest Hits....
 

The Gamer

Човекот шо гејма
Член од
18 февруари 2011
Мислења
109
Поени од реакции
27
Epa ne mi odgovori ti kako ke spakuvas tolku zanrovi vo period od 9 do 5 (aj neka bide i od 7 do 5)
Tuka zemi vo predvid deka imas 5 rock benda, na site im trebaat po pola saat mestenje + stimanje, sto znaci 5x30= 2 ipol saati samo vo stimanjeto.....
Кој рок бенд штима 30 минути бе ало нормален ли си ? 5-10 мин максимум штимање а од почеток се мести све.
Топ си беше пред едно 2-3 грејтест хитс кога имаше и рок бендови и диџеји и беше сеопфатно со видовите на музика, ова шо го напраија сега е шит.
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
80
Поени од реакции
18
Кој рок бенд штима 30 минути бе ало нормален ли си ? 5-10 мин максимум штимање а од почеток се мести све.
Da da....od pocetok se mesti sve neli? Ti svesen si deka bendovive si idat so svoi pojacala, svoi bubnjevi (gitarite aj ne gi racuname), svoi pedali za efekti i se toa treba da se povrze na glavnoto ozvucuvanje......da...5-10 minuti stimanje i tolku a?
Za razlika od dj-ite koi sto site koristat isti pleeri i ista mixeta, bendovite si koristat sve svoe.

Sakas da ti kazam koj rok bend se mesti 30 minuti?
SITE!
--- надополнето: Oct 11, 2011 2:22 PM ---
A ako sakas i ti seopfatna muzika eve ti ja i na tebe ovaa ponuda:

Aj vaka, napravi eden fiktiven line-up nemora so dj-i ili bendovi nego samo onaka koja muzika od kolku do kolku saat da se pusta, i sve toa da ne nadmine vremetraenje od 10 saati.
moze taka? da vidime kolku zanrovi ke opfatis i kolku vreme ke ima za sekoj od tie
Ajde da ve vidam
 
H

-HRO

Гостин
Go gledam ova i se smeam......znaci procitajte ubavo momci.....na grejtest hits se pusta SAMO (dve tocki) : Trans, tehno, hip hop, rap, r&b....itn itn....
Abe momak, ako e SAMO, onda nemoze da nabrojuvas eden kup raboti :)
Prodigy gi spomna....Pa decko bre, Prodigy se pustaat SEKOJA godina na GH, ama ti izgleda imas do 2 saat izlez pa ne go fakjas toj del.....

Slave pustil zlatno slavejce......Khazar ja pusti pesnata od Meceto Usko

Kako sto ti vikas za Slave "koj bil - znae" taka i jas ke ti kazam na tebe "koj ostanal do kraj - znae".
Знаев дека ќе дојде до реакции од постот...
Јас сум 20+ информативно само, и секогаш сум останувал до крај на сите журки (дома сум се враќал сабајле, или еден ден после журката).
Кај све не сум одел, сум одел и по наркомански трансови и во најголемите дупки у Македонијава каде што доаѓало и до крвопролевање....
Кога пишав горе „САМО“ и сега ќе ти потврдам дека зборот е коректен, затоа што тие 5 жанрови на музика што ти ги набројав не се ни 40% од музичките жанрови кои постојат во светов....
Преведи си го зборот Greatest Hits на македонски и кажи ми што значи....
Тоа е општ поим за најдобри музички хитови кои содржи секаков вид на музички жанрови, а не само транс/техно/хип хоп...
Кога го спомнав Dj Slave и неговото „Златно Славејче“, не мислев да ти кажам колку сум се израдувал што сум ги чул тие детски песнички, туку сакав да ти објаснам и да согледаш која е разновидноста во споредба со овој грејтест хитс и дека се пуштале песни од сите можни жанрови (сакав да ти ја доловам поентата со прост пример)...само изгледа не ја сфати мојата поента.
Ако 1-2 песни од Продиџи се доволни, а гледаш дека се пуштаат некои си миксови што никад не биле хит....мора да реагираш...
Дури и Продиџи го измиксаа со транс. No Good беше 90% транс...
Секоја чест за Сателајт што колку толку освежи со оригиналните верзии на траките од Продиџи и тоа беше супер.

By the way....ако од 21 до 5 часот не е доволно време за да се пушти све живо и диво...немам коментар....
Како можеше Славе од 2 до 5 да напука све живо и диво...

Местење на Рок бенд 20 минути? ХАХАХАХАХАА тоа е макс 10 мин. местење лол!!!!

И да....се што беше околу мене таму беше дечурлана...
Чудно што не загледав многу возрасни (беа во мал број)...
Како и да е евентот заврши и веќе не сакам да дискутирам на таа тема....сите браниме свои ставови и мислења....
Ако ти е убаво на тој евент, слободно оди...јас не се пронаоѓам таму повеќе поради овој последен грејтест.
Ако некогаш би одел повторно, тоа би било за да го чујам Сателајт....
Не ми беа лоши другите Грејтест, напротив ми беше забавно, ама овој беше вистинска катастрофа според мене....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom