GPS uredi

Член од
6 февруари 2010
Мислења
14
Поени од реакции
1
Zdravo. Sakav da prsam nesto vo vrska so GPS uredite pa bidejki ne vidov soodvetna tema resiv d aotvoram nova. Imeno ako ima nekoj po upaten i nekoj sto se razbira vo ovie raboti ako moze da mi odgovori na slednovo: me interesira dali ima GPS uredi sto samo se uploadiraat odnosno da simnuvaat mapi sami preku saltelitite koga ke ne lociraat ili mora preku kompjuter nie pred toa da gi simneme,i dali moze malku poveke da mi objasnite kako funkcioniraat uredite bidejki barav po internet no ne najdov nisto pokonkretno. Fala odnaped ako mi odgovori nekoj:D
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Мапи да симнува од сателитите, невозможно е.:smir:
Еве ти линк да се информираш повеќе околу GPS-от и како функционира.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
14
Поени од реакции
1
Znaci ni tie po skapite GPS-a nema sansi da simnuvaat sami mapi ili so eden zbor za bilo kakov GPS nevomozno e da simnuva sam mapi taka? inace fala mnogu na prethodnite odgovori:)

Inace na linkot so mi go dade odnosno na forumot na gsmmkd mi pise "this link appears to be broken ako mzoes daj mi nekoe drugo mesto ako ne ke proam drug pat:)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Znaci ni tie po skapite GPS-a nema sansi da simnuvaat sami mapi ili so eden zbor za bilo kakov GPS nevomozno e da simnuva sam mapi taka? inace fala mnogu na prethodnite odgovori:)

Inace na linkot so mi go dade odnosno na forumot na gsmmkd mi pise "this link appears to be broken ako mzoes daj mi nekoe drugo mesto ako ne ke proam drug pat:)
Само Google Maps симнува мапи, ама преку интернет од серверите на Google a не преку сателит и плус тоа мапите за Македонија се немаат сменето од 2003 година. Ама Google Maps се инсталира само на телефони со GPS така да ќе ти треба телефон со GPS и интернет на телефонот, по можност 3G.

Оф Топик: Имам некое чувство дека си гледал некој филм со GPS навигации, лоцирање, бркање некои криминалци и лоцирајќи ги преку GPS, па сега и ти сакаш да го имаш истото или грешка сум?:pos2::pos2:
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
14
Поени од реакции
1
Znaci ne sum gleal niso toa e i problemot pa ne znam kao funkcioniraat:) a inace ne prasuvam za telefon tuku za GPS ured toa ti e ured koj sluzi samo za toa ama ne mi e jasno bash kako raboti pa zatoa pisav tuka:D

a iance moze nekoj drug link da mi dadete zaso koa pokusavam da se logiram mi dava "Invalid Referrer Specified" od preeska a se kao so treba vnesuvam
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Znaci ni tie po skapite GPS-a nema sansi da simnuvaat sami mapi ili so eden zbor za bilo kakov GPS nevomozno e da simnuva sam mapi taka? inace fala mnogu na prethodnite odgovori:)

Inace na linkot so mi go dade odnosno na forumot na gsmmkd mi pise "this link appears to be broken ako mzoes daj mi nekoe drugo mesto ako ne ke proam drug pat:)
Znaci ne sum gleal niso toa e i problemot pa ne znam kao funkcioniraat:) a inace ne prasuvam za telefon tuku za GPS ured toa ti e ured koj sluzi samo za toa ama ne mi e jasno bash kako raboti pa zatoa pisav tuka:D

a iance moze nekoj drug link da mi dadete zaso koa pokusavam da se logiram mi dava "Invalid Referrer Specified" od preeska a se kao so treba vnesuvam
Линкот си работи. Пробај пак. Таму ќе прочиташ се детално. Инаку на ниту еден уред неможе сами да се симнуваат мапите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom