GlobalWORK

Член од
6 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Eve jas bev vo GLOBALWORK i mozam da kazam deka se uzas.Edno nivno APPLICATION CV( za da vlezete vo nivnata baza na podatoci) moras da go platis 1200 den a porano bese 750 den :cuc:.Drugo oni imale nekoja bolnica za sistematski pregled trebalo da se plati 6.000 den :facepalm: (bez sini kartoni).Ako te viknalle na intrvju od strana na Arapite trebalo da se plati 2.000 den :tapp:.Ako te odbrale za rabota se odelo na kurs i se plakalo uste 2.000 den.I na kraj ako ti go dale dogovorot trebao da se plati 200 evra za da mozes da odis.Ova e cista prevara da znaete ke vi gi zemaat arite samo a nisto nema da napravite
E kako da ne, gluposti! Jas sega ke zaminam za Doha (inaku glaven grad na Katar), za 1000 dolari plata i ne mi e krivo sto plativ, pa normalno e da platish za toa, za tvojot zivoten izbor se raboti. Plus, top se vrabotenite, maksimalno se angaziraat da ti pomognat da se vrabotish. Ti slushashe sve sto ti zborat ili dremesh samo? A izvini kako mislis nekoj da te vraboti nekade, i toa vo stranstvo, a ti nisto da ne platis? Na koja osnova da te vrabotat, deka si mnogu sposoben i ubav, a pritoa mnogu vreden i rabotliv? Ili rodnina da ne si im? Bog da cuva, sram mi e sto sum del od makedonskava mladina, na nikoj ne mu se raboti nisto, samo visite na FB i shlapate gluposti, nisto produktivno, mizerija e ova. Kaj se naucivte sve bez pari da vi se ovozmozuva? C c c c
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
E kako da ne, gluposti! Jas sega ke zaminam za Doha (inaku glaven grad na Katar), za 1000 dolari plata i ne mi e krivo sto plativ, pa normalno e da platish za toa, za tvojot zivoten izbor se raboti. Plus, top se vrabotenite, maksimalno se angaziraat da ti pomognat da se vrabotish. Ti slushashe sve sto ti zborat ili dremesh samo? A izvini kako mislis nekoj da te vraboti nekade, i toa vo stranstvo, a ti nisto da ne platis? Na koja osnova da te vrabotat, deka si mnogu sposoben i ubav, a pritoa mnogu vreden i rabotliv? Ili rodnina da ne si im? Bog da cuva, sram mi e sto sum del od makedonskava mladina, na nikoj ne mu se raboti nisto, samo visite na FB i shlapate gluposti, nisto produktivno, mizerija e ova. Kaj se naucivte sve bez pari da vi se ovozmozuva? C c c c
A како ти баш твоето прво мислење за нив....единствено и ти ако не си дел од вработените
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
E kako da ne, gluposti! Jas sega ke zaminam za Doha (inaku glaven grad na Katar), za 1000 dolari plata i ne mi e krivo sto plativ, pa normalno e da platish za toa, za tvojot zivoten izbor se raboti. Plus, top se vrabotenite, maksimalno se angaziraat da ti pomognat da se vrabotish. Ti slushashe sve sto ti zborat ili dremesh samo? A izvini kako mislis nekoj da te vraboti nekade, i toa vo stranstvo, a ti nisto da ne platis? Na koja osnova da te vrabotat, deka si mnogu sposoben i ubav, a pritoa mnogu vreden i rabotliv? Ili rodnina da ne si im? Bog da cuva, sram mi e sto sum del od makedonskava mladina, na nikoj ne mu se raboti nisto, samo visite na FB i shlapate gluposti, nisto produktivno, mizerija e ova. Kaj se naucivte sve bez pari da vi se ovozmozuva? C c c c
Па и треба да ти биде срам бе сигурно си некој од агенцијата ....Од каде од денес си член и одма се фати за темата а? Во салам HR компанија кој ја плаќа услуги работодавецот или оној кој бара работа, знаеш ли или да ти кажам ?И од кај си сигурен дека сите тука на форумот се без работа и не работат по цел ден ?
А тие во агенциите што прават по цел ден,висат на тел и ги лажат луѓето, и продават муда за бубрези,пари за апликација,пари за CV да ти состават ма немој :pos:
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Да сигурно... плус 1000 долари земале плата, :вонзем: кога ни менаџерите не земаат толку! :гомце:
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па и треба да ти биде срам бе сигурно си некој од агенцијата ....Од каде од денес си член и одма се фати за темата а? Во салам HR компанија кој ја плаќа услуги работодавецот или оној кој бара работа, знаеш ли или да ти кажам ?И од кај си сигурен дека сите тука на форумот се без работа и не работат по цел ден ?
А тие во агенциите што прават по цел ден,висат на тел и ги лажат луѓето, и продават муда за бубрези,пари за апликација,пари за CV да ти состават ма немој :pos:
Ne znam koja ti e taa "salam" HR kompanija? Kazi mi, mozda bez pari ke mi najdat rabota. I ako ne znaes sam da si sostavis CV ic ne se zamaraj so baranje rabota, izgleda ne ti se raboti bas mnogu. I sega sum 100% siguren deka poveketo od ovie forumi ama bas nisto ne rabotat po cel den.
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 13:00 ---
A како ти баш твоето прво мислење за нив....единствено и ти ако не си дел од вработените
A mora za site da se ima negativno mislenje? Ima nekoe pravilo za toa?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Ne znam koja ti e taa "salam" HR kompanija? Kazi mi, mozda bez pari ke mi najdat rabota. I ako ne znaes sam da si sostavis CV ic ne se zamaraj so baranje rabota, izgleda ne ti se raboti bas mnogu. I sega sum 100% siguren deka poveketo od ovie forumi ama bas nisto ne rabotat po cel den.
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 13:00 ---

A mora za site da se ima negativno mislenje? Ima nekoe pravilo za toa?
чим си дошол до тоа ниво тие да ти најдат работа за пари,можам да замислам колку вредиш како работник........
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
29
Поени од реакции
14
Ne znam koja ti e taa "salam" HR kompanija? Kazi mi, mozda bez pari ke mi najdat rabota. I ako ne znaes sam da si sostavis CV ic ne se zamaraj so baranje rabota, izgleda ne ti se raboti bas mnogu. I sega sum 100% siguren deka poveketo od ovie forumi ama bas nisto ne rabotat po cel den.
--- надополнето: 7 јуни 2013 во 13:00 ---

A mora za site da se ima negativno mislenje? Ima nekoe pravilo za toa?
Види Миа незнам од кај да почнам за да ти одговорам на се шо сакаш да знаеш.Немам намера да се расправам туку да ти дадам сугестии (со најдобра намера)
Ај прво да почнам околу форумот :
Форумот го открив случајно кога на нет барав за компанија Нахил Доо која бараше градежни работници за во Дубаи застапувана од босанец Денис или whatever.Благодарение на форумот бев еден од оние кои не се дрзна да му уплати на папокот 400 е.Да не должам се ова заврши со една од поголемите афери со агенции за вработување во Мкд со стотина измамени граѓани од кои неколку лично познавам.Вработените во агенцијаат инаку 3,4 ги снема.Имаше и репортажа на КОД на канал 5. Има за тоа тема на форумот.Така да на овој форум гледам како место за собирање информации, а не да фаворизирам приватни фирм. Информирај се пред да дадеш некому пари.И пред да коментираш читај ги постовите од почеток, дечкото што ја отвори оваа тема бил во Глобал и он го кажа ценовникот.

Второ Околу "salam" HR компанија (HR goes for Human Resources) се агенции кои имат претставништва низ цел свет и кои ги плаќа работодавецот за да му најдат работници ти не плаќаш ништо.Имав прилика да конкурам кај таква агенција веднаш после дипломирањето фирмата се викаше AIMS или така нешто .Ги поминав сите кругови се до финалниот кога дојде нивниот претставник од Унгарија и не успеав ради тоа што немав раб искуство и само што бев дипломиран и заклучив дека за да добиеш професионален ангажман од тех струка треба да имаш раб искуство мин 3 до 5 год.И се беше транспаретно,името на нивниот клиент се знаеше од старт уште во огласот.Денар не дадов за ништо... Огласите од типот на твојата агенција се: ИТНО!!! Потребни се шанкерки,конобари ....(толку ) "salam" HR kompanii има и низ Скопје потруди се имиња не спомнувам .
Трето околу мене:
Дипл. сум од почеток на 2008 и од тогаш до моментот сум во редовен раб однос.Имам скоро 5 год раб искуство и сакам да пробам надвор .Првото мое CV го напишав крајот на 2007 пред да дипломирам.Ако ти треба помош околу CV види си на интернет,немора полуписмена вработена од агенција да ти зима пари можеш и сама.
А да и уште ова прочитај си убаво за земјата кај шо сакаш да одиш закони,просечни плати,трошкови итн.Јас барем тоа би го направил.Инаку ти посакувам се најдобро и многу успех :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
само кажувате вицови...компанијата која бара работници ги сноси трошоците за пронаоѓање на истите.како бре невработен да плати? од каде? а ако веќе некаква си агенција сака да заработи и од работодавец и од некој што бара работа,нема проблем: најди ми работа,од прва плата наплати колку мислиш дека треба (претходно договорено нормално)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Да не имате информации што бидна со тој конкурсот од Aspire Academy кои „ИТНО“ бараа 6 физиотерапевти, брат ми аплицира пред месец дена, абер нема...
 
S

Sinisa123

Гостин
E kako da ne, gluposti! Jas sega ke zaminam za Doha (inaku glaven grad na Katar), za 1000 dolari plata i ne mi e krivo sto plativ, pa normalno e da platish za toa, za tvojot zivoten izbor se raboti. Plus, top se vrabotenite, maksimalno se angaziraat da ti pomognat da se vrabotish. Ti slushashe sve sto ti zborat ili dremesh samo? A izvini kako mislis nekoj da te vraboti nekade, i toa vo stranstvo, a ti nisto da ne platis? Na koja osnova da te vrabotat, deka si mnogu sposoben i ubav, a pritoa mnogu vreden i rabotliv? Ili rodnina da ne si im? Bog da cuva, sram mi e sto sum del od makedonskava mladina, na nikoj ne mu se raboti nisto, samo visite na FB i shlapate gluposti, nisto produktivno, mizerija e ova. Kaj se naucivte sve bez pari da vi se ovozmozuva? C c c c
Citaj sega jas sto ke ti kazam na tebe:
1. Ti mene ne me znaes koj sum i sto sum i od kade sum?
2. Ne znaes dali sum vraboten ili ne sum vraboten?
3. Ne ni znaes dali sum ubav ili kolku godini imam ?
Taka da dades pari na nekoj a da ne ti dade potvrda deka si mu dal pari toa ne odi taka. Vo Skopje ima milioni takvi firmi sto gi lazat lugeto za pari i koga ke otides vo Dubai od kade znaes sto te ceka tamu na deneseno vreme ne mu se veruva na sekoj covek. E taka da si znaes
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Да не имате информации што бидна со тој конкурсот од Aspire Academy кои „ИТНО“ бараа 6 физиотерапевти, брат ми аплицира пред месец дена, абер нема...
Еве да ви кажам искуство од брат ми, онака му ветуваа дека е готова работата, бараат дипломирани физиотерапевти, по можност и искуство со спорт да имаат, плата неверојатна, дрн дрн (сите услови ги исполнуваше брат ми), бараа 6 физиотерапевти, аплицираа 10, сите одбијани „по долго натегање“ (така таа објасна на мејл).
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Еве да ви кажам искуство од брат ми, онака му ветуваа дека е готова работата, бараат дипломирани физиотерапевти, по можност и искуство со спорт да имаат, плата неверојатна, дрн дрн (сите услови ги исполнуваше брат ми), бараа 6 физиотерапевти, аплицираа 10, сите одбијани „по долго натегање“ (така таа објасна на мејл).
Колку го чинеше финансиски братти оваа лудост ВРАБОТУВАЊЕ со Глобал?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Колку го чинеше финансиски братти оваа лудост ВРАБОТУВАЊЕ со Глобал?
Mислам на уплатница плати нешто како почетна фаза, не беше повеќе од 2000 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom