GBP not that great any more :)

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Британската фунта на историски ниско ниво...

11 Oct 2006 00:00 UTC - 7 Oct 2016
моментално, т.е денес има вредност
GBP/MKD close:68.62247

од тоа што можам да најдам најниско било 62.14905
највисоко 93.86152

Прочитав најразлични мислења за тоа што следи...
Што мислите вие ?

Ова го гледам како добра шанса за заработка но истот така има и голем ризик.

Дали некој друг тргувал со фунти ?

Во менувачница за USD/AUD/CAD/EURO е лесно, и разликата помеѓу продажен и куповене 0.5 до 2 денари... по единица

во смисла ако продажен долар е ~55 куповен е ~53 (грубо земено)
Но кај фунтата не е така, последно што прашав иако берзата велеше дека е ~65 во менувачница фунтата ја продаваат многу поскапо...

некој да сподели искуства идеи на темата ?

уште едно прашање од каде се информирате за вакви вести од економијата ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Eми шо мислеа, излегват од ЕУ, губат слободен и непречен пристап на голем пазар, на азиските инвеститори тоа не им одговара, ЕУ стои на тврд став за излегување на Британија од европа без некои повластици ова она....
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Немислев на темата од аспект зошто излегоја, и како нивниот народ ќе ги трпи последиците, или што губат а што добиваат со излегувањето...

темата ми е конкретно за валутата, за британската фунта.

Сигурен сум дека и други размислуваат дали можат да профитираат од промените во валутата...

секако дека постои ризик, но мене ме интересираше што другите размислуваат на оваа тема, и дали некој ќе прави одредена трансакција...

т.е дали ќе купи фунти во овај момент со надеж дека некогаш ќе крени вредноста

дали ќе чекаат па подоцна ќе купуваат

или пак не би купиле фунти бидејќи нивната проценка заради 'тоа и тоа' е дека фунтата уште ќе оди надолу....

во таа насока сакав да биде темата...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Немислев на темата од аспект зошто излегоја, и како нивниот народ ќе ги трпи последиците, или што губат а што добиваат со излегувањето...

темата ми е конкретно за валутата, за британската фунта.

Сигурен сум дека и други размислуваат дали можат да профитираат од промените во валутата...

секако дека постои ризик, но мене ме интересираше што другите размислуваат на оваа тема, и дали некој ќе прави одредена трансакција...

т.е дали ќе купи фунти во овај момент со надеж дека некогаш ќе крени вредноста

дали ќе чекаат па подоцна ќе купуваат

или пак не би купиле фунти бидејќи нивната проценка заради 'тоа и тоа' е дека фунтата уште ќе оди надолу....

во таа насока сакав да биде темата...
Ne mislam deka razlikata vo cenite ke bide pogolema od profitot na menuvacnicite.
Racunaj deka menuvas dva pati, dv pati menuvacnicata profitira na tvoite pari.
den-funta-denari.
Razlikite vo vrednosta se niski % 15% maks. znaci tesko nekoi golemi pari na toa da nepravis ako voopsto napravis.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Мислам дека не ме разбра што сакам да кажам.
Денес прашав во 3 менувачници, 1 воопшто немаја фунти.
А во останатите две разликата помеѓу продажен и куповен беше 4.5 денари од фунта. Обично не е така но денес беше така.

И тоа беа мн поскапи од она што е на берза во моментот...

незаборавај дека денес со 7 падна футата

на момент и се изедначи со еврото па се врати назат...
барем на берза за тргување во реално време...

но јас несакам да ги земам преку таква платформа, сакам да земам реални пари

бидејки ако земиш преку платформа пример еТоро тогаш имаш свап т.е swap и ти земаат пари за секој ден отворена трансакција...

тие се добри за тргување кое трае пола ден - ден, но не и за со месеци отворени трансакции...

јас знам дека регуларно разликата помеѓу продажен и куповен не е толку голема, но во вакви моменти разликата се зголемва, бидејќи банките и менувачниците се штитат...
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Спушти се на земја и пополека малку. освен ако немаш кеш за повеќе од 10.000 фунти кои нема да ти треба до пролет немој да си мислиш дека ќе направиш којзнае колку пари. Во склоп на околности имам фунти за продавање од лани лето до сега и можам да ти кажам дека да моментално е најмалку така да ако пошто не ми требаат денари седат на страна за зловреме. Лани лето најмногу што зедов беше 88.3, зимата беше 82.6, пролетва беше 78.8, јуни беше 76.2. Од кога падна под во јули 75 не сум бил да менувам и не планирам сега брзо затоа што не ни очекувам 75+ до после март...

Инаку дека се изедначила со еврото малку тешко, мојов интернет кажува дека била во однос 1=1,1, што пак иде околу 68 ден.

IMG_0753.PNG
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Спуштен сум јас скроз.
Дури можи сум некое метро в земја т.е скептик за некои ствари...

Да летав ќе земев преку некоја платворма како еТоро со лаверич и со ризична маргина и ќе трував таму...
И со мн среќа таму може да се направат многу пари.
Дозволуваат и лаверич 1 према 500 така да....

Но тоа е голем ризик, да се игра на таков начин дури и со 0,01 лотс, бидејќи мн лесно се губат сите пари заради маргината...

Затоа јас би правел некоја трансакција со реални пари без лаверич без маргина...

кога би земал фунти би било пример 1000-2000 фунти

па например ако ги купам на 68 000 а ги продам за 1 година на 78 000, може да заработам 20 000 мкд од ништо.

20 000 мкд е една македонска просечна плата што е сосема доволно за мене

е сега незз за тебе што е летање, и со кои суми би играл ти

но тоа и ме интересира, затоа ја отворив и темата, да го кажам моето мислење но и да го слушнам мислењето на другите, сакам да слушнам некој што размислува различно од мене па да научам нешто ново

реалноста е дека никој незнае што ќе прави фунтата
можи ќе стигни 90 а можи ке падни на 10 или пак ке остани 70тина...

но затоа тука сме да претпоставуваме и да си ја пробаме среката
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Фунтата најмногу што може да падне тоа е до висина на еврото но и тоа за кратко а бидеќи тоа може да биде само на светско ниво а не и во мкд тоа овде нема ни да се случи. Овде еве најмногу до нова година односно то католички божик курсот може да варира до да речеме 65 но после тоа нема шанси ако ме прашаш мене дека ќе биде под 70. Е сега друго прашање е дали би ризикувал за таа мала пара да речеме 0-10% би врзал кеш на повеќе од 6 месеци. Велика Британија е на крстопат момантално. Брегзит, кралицата со 90 и кусур не е исто со Чарлс/Хари. Економијата баш не е како пред некое време и трошоците зголемени за разлика од не толку зголемените приходи.

Уште еднаш да, мислам лично дека ќе се крени но не многу повеќе после пролет од 75 за фунта. Тие лански безмалку 90 може да не се вратат уште долго...
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
funtata ne e sea najniska.bese dekemvri 2009 najniska radi recesijata. ja sum direktno pogoden od zaebancijava so kursov na GBP i licno mislam deka kje odi uste nadole.
izlegoa od EU,sea dojde rachun da se plati
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Спуштен сум јас скроз.
Дури можи сум некое метро в земја т.е скептик за некои ствари...

Да летав ќе земев преку некоја платворма како еТоро со лаверич и со ризична маргина и ќе трував таму...
И со мн среќа таму може да се направат многу пари.
Дозволуваат и лаверич 1 према 500 така да....

Но тоа е голем ризик, да се игра на таков начин дури и со 0,01 лотс, бидејќи мн лесно се губат сите пари заради маргината...

Затоа јас би правел некоја трансакција со реални пари без лаверич без маргина...

кога би земал фунти би било пример 1000-2000 фунти

па например ако ги купам на 68 000 а ги продам за 1 година на 78 000, може да заработам 20 000 мкд од ништо.

20 000 мкд е една македонска просечна плата што е сосема доволно за мене

е сега незз за тебе што е летање, и со кои суми би играл ти

но тоа и ме интересира, затоа ја отворив и темата, да го кажам моето мислење но и да го слушнам мислењето на другите, сакам да слушнам некој што размислува различно од мене па да научам нешто ново

реалноста е дека никој незнае што ќе прави фунтата
можи ќе стигни 90 а можи ке падни на 10 или пак ке остани 70тина...

но затоа тука сме да претпоставуваме и да си ја пробаме среката
Фунтата над 70ден повеќе нема да ја гледаш.Лошо стојат работите на островот.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Особено не на пролет, кога ќе отпочнат преговорите за излез од ЕУ. Сите финансиски куќи предвидуваат до крај на 2017 да се израмни со еврото.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Значи.. вака...

EURGBP @ SHORT -- at 0.90305 TP: 0,69880 SL: igraj so 25% ucestvo.. odnosno 0.90305 / 0.75. Тоа ке ти биде стоп лос.. Инаку те гледам загрижен си за свап рејтот... Не се секирај има брокери што даваат 0,13% позитивен свап.. на 25% учество уплатено ефективен свап рејт на твојот капитал ти е 4х0,13%... Значи на 1000 евра твој капитал ќе отвориш позиција од 4000 евра и ќе земаш некој 5.2 евра на годишно ниво камата...


Инаку сето ова е хоби и е базирано на една филозифија дека кога некоја од major валутите паѓа 30%, ја купуваш... ЕУР УСД ГБП JПУ. И базирано на она што вреувам дека ни на европа многу не и одговора да нема free movement of goods. Така да емиграција во Британија нема да има, ама лудо би било да веруваш дека Германија и Британија ќе си воведат царини едни на други, просто самоуништувачко за двете држави е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom