Game of Thrones

M-M

Член од
21 ноември 2010
Мислења
206
Поени од реакции
58
Одличен почеток, сега за сега. Убаво ги обработуваат новите личности.
И да, зарем не можат Ајра и Бран да им пуштат по еден гавран на мајка им и Роб,да им кажат кај се?
:)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Одличен почеток, сега за сега. Убаво ги обработуваат новите личности.
И да, зарем не можат Ајра и Бран да им пуштат по еден гавран на мајка им и Роб,да им кажат кај се?
:)
од каде гавран ??
не може од гранка да фатат и да пратат писмо во него :)
сите гаврани ги уби теон во винтерфел :) плус опасно е да се пушти порака дека се живи пошо може во погрешни раце да дојде тоа
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
„Станис не е ништо посебно“ е комплимент.

Во пракса, Станис е убедливо најлошиот лик во серијава. Актерот нема никаква харизма која претпоставувам ликот во книгата треба да ја има. Улогата му е напишана за никаде, нити има интересни дијалози нити пак доаѓа во ситуација да одглуми добра сцена. Да го нема, никому нема да му фали.

Калиси сто пати праша: „дали војниците ќе ги следат точно моите наредби“. Самото тоа што сака да ги купи сите кажува дека сака да го остави оној кутар идиот без никаква заштита, а потоа или војниците ќе го фрлат вморе или змејко ќе го запали. Патем, сигурен сум дека Калиси го разбира ајванот кога јаде бурек, што е и намерно направено за да ни се згади гадот и лесно да и простиме на Калиси за измамата, во стилот: „и ние би го убиле ѓубрето“.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
Патем, сигурен сум дека Калиси го разбира ајванот кога јаде бурек, што е и намерно направено за да ни се згади гадот и лесно да и простиме на Калиси за измамата, во стилот: „и ние би го убиле ѓубрето“.
Па Гишчарскиот дијалект, на кој зборат во Астапор е селска варијанта на Валиријскиот, како што тоа се Италијанскиот, Шпанскиот... во однос на Латинскиот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Колку што се сеќавам јас нели Калиси во Карт викаше дека змејовите неможат да живеат без неа (кога и беа украдени) бидејќи се приврзани за неа како мајка и деца. Ако е тоа така тогаш не гледам како би можела да му даде еден змеј на овој "Господарот на Робовите" веројатно ќе заврши и тој како оној Ворлокот од Карт (последната сцена со Калиси во сезона 2 мислам беше тоа)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Актерот нема никаква харизма која претпоставувам ликот во книгата треба да ја има. Улогата му е напишана за никаде, нити има интересни дијалози нити пак доаѓа во ситуација да одглуми добра сцена.
Мене глумецот ми е ептен трефнат, баш по описот во книгите. Таков треба да биде ладен, без емоции и неговиот збор е последен. Имаше и некоја шега што во моментов неможам да се сетам во стил да изнудиш насмевка од Stannis е премија. :) Воопшто не ја гледам вината во актерот туку во сценариото и тоа што сакаат да го постигнат режисериве, со цел да скратат на ликови и пропратни стории сега ќе мора вакви трансформации и девијации да трпиме на главниве ликови.

VLJ Не само Red Priests туку се и сешто што е поврзано со магијата во Westeros и Essos влече корен од змејовите. Ова може да се види од првата сезона каде до нивното појавување на крај скоро и да немаше ништо натприродно (со исклучок на White Walkers). Инаку пред ова змејовите биле истребени и целата магија замрела 100+ години (не ми текнува точно). Во овој период Red Priests, Warlocks и сл. користеле измами и трикови за да го зачуваат својот углед и влијание поради што неможеле вистински да користат магија. Пример за ова е Thoros of Myr кој користи обичен меч кој е полиен со wildfire и така го одржува огинот активен.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.357
Поени од реакции
58.030
Без разлика, филмски гледано тој лик е промашен. Актерот во филмот не доловува ладен лик без емоции туку досаден лик. И кога е сам во сцената со некои помалку важни ликови околу него, тој не доминира во сцената, го нема она централно место како Калиси или џуџето во нивните сцени во кои со нетрпение очекуваме да видиме што е следно што ќе кажат и што ќе направат. Нема добра скрипта за него а тој нема ни движења ни гестикулации ни ништо... ретко го подигнува или менува тонот, нема сцени за паметење како што имаат останатите.

Слабо, многу слабо според мене.

Од новите ликови малиот од Love Actually е одличен избор, и женската што ќе се мажи за лиглето. Новата помошничка на Калиси е вон конкуренција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
Сметам дека ликот на Станис е одлично доловен, освен оваа сцена од последнава епизода, која е надвор од шаблоните на однесување на Станис, но и на Мелисандра.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Без разлика, филмски гледано тој лик е промашен. Актерот во филмот не доловува ладен лик без емоции туку досаден лик. И кога е сам во сцената со некои помалку важни ликови околу него, тој не доминира во сцената, го нема она централно место како Калиси или џуџето во нивните сцени во кои со нетрпение очекуваме да видиме што е следно што ќе кажат и што ќе направат. Нема добра скрипта за него а тој нема ни движења ни гестикулации ни ништо... ретко го подигнува или менува тонот, нема сцени за паметење како што имаат останатите.

Слабо, многу слабо според мене.

Од новите ликови малиот од Love Actually е одличен избор, и женската што ќе се мажи за лиглето. Новата помошничка на Калиси е вон конкуренција.
Stanis izglea ko da e brainwashed....ko da nema sopstven zbor....mi nalikuva deka ke zavrsi ko Theoden pod kontrola na Saruman I Grima i ke mu treba nekoj ko Gandalf da go razbudi....
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
сеа не ми е јасно зошто Станис ја бара главата и на Роб Старк, кога претоа потенцира дека нивните куќи се големи пријатели
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
сеа не ми е јасно зошто Станис ја бара главата и на Роб Старк, кога претоа потенцира дека нивните куќи се големи пријатели
не му го дава северот, а роб сака северот да биде независно кралство
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Роб Старк.


Добра беше фората кога го прашуваа за детаљи...:LOL:
Srcee go home you are drunk ако не го препозна Роб Старк мада верувам мислеше за овој најлево а пиша најдесно ( пак ќе ти кажам go home you are drunk :D ), мене ми личи на овој што му се посреќи последнава епизода ама не сум сигурен, можеби е нов лик што не сме го виделе до сега


дааааааааааааа бе :coffee:
Е ѕвер сум значи. Абе кога доаѓам од работа сум утепана значи, ова е доказ. Мислев на оној најлево. Ги познав Џон Сноу и Роб Старк.
Go home, you are drunk Фил Ајви, копилето на Роберт, другарот на Арја е овој. Gendry.
Гендри?? Хмм мене појше ми личи на брат и на Кејтлин Старк. Или на некоја ептен млада верзија на Литлфингр.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Е ѕвер сум значи. Абе кога доаѓам од работа сум утепана значи, ова е доказ. Мислев на оној најлево. Ги познав Џон Сноу и Роб Старк.

.
Podrick Paine најголемиот ебач во GOT.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Гендри?? Хмм мене појше ми личи на брат и на Кејтлин Старк. Или на некоја ептен млада верзија на Литлфингр.
Де бе, не е толку стар момаков! :D Eве:



прогуглај го името. :)

Од новите ликови малиот од Love Actually е одличен избор, и женската што ќе се мажи за лиглето. Новата помошничка на Калиси е вон конкуренција.
и Манс Рејдер (тој шо ти мислеше дека е чичко му на Сноу :icon_lol:) и другиот лик со него од северот се баш погодоци според мене.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
сеа не ми е јасно зошто Станис ја бара главата и на Роб Старк, кога претоа потенцира дека нивните куќи се големи пријатели
Станис е by the book лик.
По смртта на брат му, него треба круната да му припадне (затоа што брат му нема законити деца, туку само копилиња).
Сега, некој сака да му отцепи дел од неговото кралство и да си се прогласи за крал таму. Тоа е предавство што се казнува со смрт.
Па он брат му го уби заради истата работа, зошто не би го убил Роб...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom