Football Manager 2014

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Почнувам нова сезона, до сеа играв до 2023 стигнав со првиот сејф каде што милион комбинаторики сменив за да најдам идеална формација за 14кава, што може да го ебе ai-во у здрав мозок.
Ги одбрав Ливерпул, цел ми е титула уште прва сезона, одлично поминав трансфер летово, Окампос од Монако, 4м евра плус 11 на 2 години, Муњоз од Палермо 4м евра, Хонда гага у Јануар ке дојде и планирам зимото да го земам Вил Хјуз од дерби, прераснува у супер играчиште во играва, за понатака ќе видам, можно е десен бек да земам ( врсаљко ), т.е. дефнитивно хрватов го планирам.

Е сеа дајте некој асален сајт за аплоуд за да стаам тактика да ја пробате и тестирате, после 2 години у мода пак си ја враќам 4123 со тоа што реков, наместо тројца напаѓачи, 3 амц имам, сите тројца shadow striker, ако некој играч не му одговара таа позиција, стаам да тренира за амц, макар бил и некој ко Крауч. На десниот и левиот амц им е стаено да ги чуваат противничките бекови па редовно у одбрана се трансформира целиот формат во зависност дали бековите им се офанзивни или не.

патернот за голови е скоро ист ко до 12ката, со многу 1 на 1 шанси и изгледни прилики за гол. Исто и корнер сетингот е идеален, од нет ми е, за најновиов пач, супер функционира па ќе видам дали е ова Тоа и ќе треба некои работи да се менуваат што по дифолт си доаѓа со секој нов апдејт. Можно е у иднина да терам на долги пасови за да отварам контри али отом потоп, задоволен сум како функционира формацијава сега за сега, ќе видиме од Ливерпул што ќе биде.

Тоа што ќе ве фрустрира е едно багче кое може не сте го приметиле, голманот не ја слуша наредбата да подаде на играч од одбраната, поготово кога изведува гол аут па од таква ситуација може и гол да примите, кога ке ја шутне безвезе напред и противникот има против напад. Друга работа, стандард, промашување на многу зицери, 1 на 1 шанси кои ќе ги имате на тон, нешто слично ко и до 12ката со овој формат.
Ставија на Box или dropbox од таму никој нема да ти ја избрише и нон стоп стои. Тука сум јас за тестирање тактики досега 8 имам тестирано со 3 клуба. :D најдобри се имаат покажано 4-1-2-2-1 со лажна 9-ка и 4-2-2 со лажна деветка и Poacher или DLF. На двете скоро исти инструкции имав.
Овие двајцата ти се АМЦР и АМЦЛ или само АМР и АМЛ? и дали користиш shouts?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.332
Поени од реакции
42.142
Уште ја досредувам, многу голови од корни се примаат али тоа гледам некако да го намалам, дефанзивците прават многу грешки нелогични, all in all, баговите ја ебат играва иако е најнов апдејт, на фм бејс гледам дека се префрустрирани ради новиов апдејт бидејќи тактиките што кинеа на претходниов сега делуваат убер нубски. Друга работа, многу зицери утињаат играчиве, ќе гледам на сите напред да им дадам инструкции за лоб на голман.

Инаку освоив прва година со Ливерпул ПЛ, ама морам да признаам дека имав огромна среќа во ненормално неизвесно првенство каде до 4 кола до крај 6 екипи беа во размак од 3 бода, многу луда сезона, пред инфарктно стање бев у пм, башка што последни 3 кола имав 2 гостувања а на гостувањата ич не штимав во финишот од сезоната, а едно беше против Сити, па последно коло најмерачкото, со Евертон дома кои исто така беа на врв на табела и според бодовното салдо и они беа дел од оние екипи 6 екипи.

Е сега вторава година имав перфектно трансфер лето и очекувам полесно да е, Ванајама, Хјуз, Стротман, Квиентерос .... и Агуеро кој имаше недоразбурања со Сити, 5м евра плус 35 на 4 години исплата што реално е супер дил за ваков играч.

@ Jovanovski
Да користам, мислам беа, да не шутираат од далеку, tight маркинг, да чуваат десен и лев бек, и уште нешто плус имаше, ај кога ќе го добијам оној сенс дека е на место ке ја аплоадирам иако успехот во играва многу зависи и од тоа колку ќе бидеш ебен од баговите, ко голови од корни, нафрлања од аут ( две години по ред ова е силно оружје на AI-то во ситуација кога противникот има јак изведувач на аути, хинт, Азпилиасдфјиета од Челзи ), и секако, промашени зицери на тон.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Ме јадоја баговиве... Креирав слична тактика како таа што зборѕва @Syn погоре 4-2-1-3-0 и одлична е. ама секој втор корнер е гол а на натпревар имам во просек по 1.3 повреди на клучни играчи. Да не беа баговиве немаше никој да ме победи.
 
Ф

Флеш

Гостин
Уште ја досредувам, многу голови од корнери се примаат али тоа гледам некако да го намалам, дефанзивците прават многу грешки нелогични, all in all, баговите ја ебат играва иако е најнов апдејт, на фм бејс гледам дека се префрустрирани ради новиов апдејт бидејќи тактиките што кинеа на претходниов сега делуваат убер нубски. Друга работа, многу зицери утињаат играчиве, ќе гледам на сите напред да им дадам инструкции за лоб на голман.
Брат ,овие проблеми постојано ги имам шо ги болдирав, трн у гзот ми се ... дали ти се верува ,играм со Валенсија , моментално сум Трет на позиција, се јадам со Барса и Реал Мадрид , растур направи со нападот ,најдобар напад со голови имам во лигата со 89 гола и му бегам на Реал за 11 гола повеќе , НО исто така 4та најслаба одбрана со 66 гола ... имам уште 3 кола до крај и ќе извадам фотка за конечен резултат на сезона ... Просек дадени 3 по натпревар и 2 гола по натпревар ... сменив се и сешто со тактикава, позиција,дјути ,висока,длабока дефанзивна линија,ама апсолутно ништо не решава ... Голови примам најчесто од грешка на одбрана,корнер .... Еден напаѓач им иде на мои 4рица , ни хард такл , ни клосинг , ни такл .... си поминува низ нив како нож низ путер .... така неколку пати , ми заебава од 2-0 да водам против Сарагоса која ти е 12 место , на противникот моралот е паднато скроз на ниско , за 10 минути нерешено ти вади .... па за на крај да те ебе багот со корнер , гол дефанзивец и ајде тути ... 3-2 :mad: ....

иначе немам некои големи проблеми со нападот ,единствено навистина глупи 1 на 1 ситуации ,имаш играч со висок финиш и композе(смиреност) па да ти промаши .... и пази понекогаш колку ти помага една таква шанса ,еден гол ,важни 3 бода .... ќе ти ебе и место за пласман ....
Највеќе од апдејтиве шо излегоа е тоа шо ги поправија напаѓачите во голема мера , порано беа ништо ... со одбраната може да речам едно 50 % можеби се подобрени ... но останатите 50 % проценти замисли ,можеби ќе примев значително помалку голови , наместо ебени 66 гола можеби 30/35 гола ....

А да ,исто така има баг со моралот ... имаш квалитетен тим со висока детерминантност (решеност,отпор) и амбициозност ,еден изгубен натпревар од Вери гуд морал ,ептен зелено ,скроз на пур .... и ти треба едно 4 утакмици да го влечиш тимот за да им кренеш морал ,назад на претходната стара состојба ...


тоа е тоа мое искуство ... :нинџ:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.332
Поени од реакции
42.142
A овој баг што ми се деси мене бе, во 20та минута примам гол од Њукасл, а изведоа од центар во 42ра. :)
22 минути седеа на центар, гледам со 2д класик, од горе, ми дава шанси за гол, и примам гол и гледам споро се пуни времето и тоа минута по минута, 21.22.23.24, глеам да не сум подесил поспоро да иде меѓу хајлатси, идам у тактика да видам доле на екранчето што се дешава на терен кога гледам у 40та минута уште на центар се :eek:, а последен апдејт.

Друг баг кој мене ми е еден од најфрустрирачките а не ги спомнав, опцијата за краток пас на голманот до играч не постои односно не ја спроведува голманот, кога изведува гол аут, стандард ја пуца напред, без разлика како ти е наместена дефанзивната линија цела одбрана иде до центар и он шутира напред, што му отвара на противникот шанса, ако го земе поседот на топка, да креира 1 на 1 прилика. Ова незнам дал им е пишано на SI на форум али може ќе им го пишам, у пакет со првиов баг у постов кој мислам дека е огромна реткост зашто никаде не го начекав на нет.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
ретко ама многу ретко давам гол од слободен 1 до 2 во сезона, а имам играчи со 19/18/17 и пак неможат гол од слободен да дадат.... :(
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Играчите а поготово голманите им се случува да замрзнат. На пример корнер ја фаќа топката излегуваат сите од 16 ја пушта на земи и замрзнува :eek:. Или пак некој од средина ја додава топката назад а тие не мрдаат додека некој од средина не се врати и ја земе или пак противникот ја земе. Има мнооооооогу багови последниов апдејт


+ мора да се додадат повредите. Тоти 2 гола на мечот после мечот повреден 1 месец, Жервињо 2 гола на 1 меч повреден месец ипол, голмани двајца повредени, Бориело повреден и Балзарети исто на 2 месеци аут :facepalm:
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Да ти ебам среќата.. ВО прва сезона ЛШ со Евертон во осмина финале ми се паѓа Барселона. Ќе ме потопат :D
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Како го играш Чадли?
Inside forwad - лево

Ама не е нешто многу константен во форма..
До сеа во 31 утакмица ми има дадено 11 гола и 7 асистенции вкупно во сите натпреварувања
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Успеав да го напраам невозможното..
2ра сезона со Евертон и прва во ЛШ со некојзнае колку јак тим.
Во ПЛ завршив трети наредна сезона атакувам на титула и во ПЛ дефинитивно со нови засилувања!
ova ne e mozno.png
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Виера, Бернат, Гил, Каналес, Пако за неколку сезони се многу јаки на играва! ти да не продаде некој од нив ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom