Faithless заминуваат во историјата

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Аfter 15 years(!) and six albums(!!) I think we've probably made our collective point by now and that it's time to close the book and return to the library...
We've had, with you, the most unbelievable, epic and moving experience, stretching over years and tens of thousands of miles... joyful, exhilarating and empowering, we never for a moment thought an affair could last this long. Or be this powerful. Never thought for a moment that the end of this journey would be left to us either...

Quite naturally people grow, change and leave the things of youth behind them. You've not only brought us with you, but introduced us to y'children too! What're you like..?

The album 'The Dance Never Ends' was written and produced for you, as a thank you, but also as a goodbye.. the tour schedule has been particularly hectic as we attempt to visit as many territories as there are people who wanna see us.. And say thank you.

If I devoted the rest of my life to the task, I could NEVER thank you enough. I have memories that will still be with me in my next life.

But, like when writing a song, you always just 'know' when it's finished... this is and was the "Thank YOU And Goodbye' tour and to be truthful, I really hope you just pick up the ball of your life.. And RUN WITH IT!!

Once again, whether you bought or downloaded a cd, came to a show or told your mates about us... Whether from the beginning or just last week. Thank you.

You'll be in my heart forever. Listen for my voice in future lifetimes, I only grow in your shadow, you're the sun to me.

One Love.

Maxi


Навистина тажна вест за сите фанови на денс музиката. Faithless за мене имаа огромно значење. Тие се едни од главните виновници поради кои почнав да слушам електронска музика...Имав 5 години кога за прв пат го добив и преслушав Reverence. Колку само жалам што не ќе можам да ги слушнам live пред да се разделат. Сигурен сум дека на форумов има многубројни фанови на легендарните Faithless, па слободно пишувајте за тоа кога почнавте да ја слушате нивната музика, како и кои песни и албуми ви се омилени.




Не знам дали воопшто имало тема за Faithless на подфорумот Музика, така да оваа тема може да остане и како таква, да не биде стриктно само за нивното разделување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
All good things come to an end :(
 
П

Паган-др

Гостин
Кога дојдоа пред година-две не бев во можност да отидам и реков ај ќе ги чекам нареден пат.

ФАК!
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Кога дојдоа пред година-две не бев во можност да отидам и реков ај ќе ги чекам нареден пат.

ФАК!
Tell me about it!
Колку само ми беше криво лани што не можев да отидам на настапот :( И ја си се тешев со тоа дека ќе ги начекам нареден пат макар било и во соседството да имаат настап...Се надевам ќе им текне некогаш барем уште една турнеја да направат заедничка или дека ќе продолжат да прават добра музика доколку се обидат соло или во некои други состави (сите тројца веќе и се имаат испробано надвор од Faithless) Како и да е, и вака оставија доволно музика за никогаш да не ми здосади да ја слушам :music2:

 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Кога дојдоа пред година-две не бев во можност да отидам и реков ај ќе ги чекам нареден пат.

ФАК!
Ќе имаат уште една турнеја мислам.

Maxi, Bliss, Rollo, легенди кои имаа огромно влијание на модерната денс музика и на мојот живот!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ги поставија темелите .. Секоја чест мајстори ! :salut:
 
S

StormRage

Гостин
Кога дојдоа пред година-две не бев во можност да отидам и реков ај ќе ги чекам нареден пат.

ФАК!
и мене ме заебаја... сепак се си ојде јабана... немат слушање Insomnia, We come one и Tarantula во живо...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Пионери !!! И ја не дочекав да ги видам у живо... :( Али, нека им е со среќа понатка.


Amen!
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Зошо ондак утре имаат концерт у београдска арена? Нешо ко проштален настап?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Зошо ондак утре имаат концерт у београдска арена? Нешо ко проштален настап?
Па на турнеја се, затоа и толку изненади оваа вест, така да имаат уште неколку настапи од кои последниот е во Лондон на 8 април.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.465
Неверојатно, но вистинито. Ова е прва тема за Фејтлес во Музика, сите останати биле во врска со нивните концерти во Ноќен живот.

Музиката на фејтлес нема никогаш да умре, а верувам дека за некои 6-7 години ќе им текне на Роло, Систер Блис и Макси Џез пак да снимат нешто заедно. Едноставно непресушен извор на убава музика се луѓево.

Јас почнав да ги слушам кога се појавија средината на 90тите и ми беа некако мрачни, бавни, но како што созреваше мојот вкус за музика толку повеќе ги засакував.
И тогаш моето прво разочарување. На 15 април 2004та заминав во војска во Велес. На 18ти или така нешто тие дојдоа за прв пат во Македонија.
Второто разочарување беше Скопје Гори, Скопско го гаси, најлошо организираниот фестивал во македонската историја. Не можев да уживам во музиката на бендот поради миљонте пропусти на организаторот кои направија Фејтлес да бидат бледи на овој настап.
Оттогаш решив да не се обидувам да им одам на концерт, да уживам во нивната музика само во мп3 формат.
 
S

StormRage

Гостин
Неверојатно, но вистинито. Ова е прва тема за Фејтлес во Музика, сите останати биле во врска со нивните концерти во Ноќен живот.

Музиката на фејтлес нема никогаш да умре, а верувам дека за некои 6-7 години ќе им текне на Роло, Систер Блис и Макси Џез пак да снимат нешто заедно. Едноставно непресушен извор на убава музика се луѓево.

Јас почнав да ги слушам кога се појавија средината на 90тите и ми беа некако мрачни, бавни, но како што созреваше мојот вкус за музика толку повеќе ги засакував.
И тогаш моето прво разочарување. На 15 април 2004та заминав во војска во Велес. На 18ти или така нешто тие дојдоа за прв пат во Македонија.
Второто разочарување беше Скопје Гори, Скопско го гаси, најлошо организираниот фестивал во македонската историја. Не можев да уживам во музиката на бендот поради миљонте пропусти на организаторот кои направија Фејтлес да бидат бледи на овој настап.
Оттогаш решив да не се обидувам да им одам на концерт, да уживам во нивната музика само во мп3 формат.
и гледам концерти на јутјуб и ми течат лиги по тастатура... можда да се соберат пак ама не ми се верува или ќе одам како дугмаџиите српски кој шо секогаш последен пат се собираат мада то би било ниско (не би рекол дека овие ќе го направат истото) иначе пред месец дена ја вртев целата дискографија шо ја спуштив, вредно потрошени 3 гига за музика :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom