Enya

M

makedon^

Гостин
Не знам колку кај нас луѓето ја знаат Enya, но во светски рамки таа е многу позната. Досеа на форум не сум видел некој да даде тема за неа или да се спомне, најверојатно бидејќи или се слуша слабо или пак луѓето воопшто не ја знаат. Според мене тоа е една одлична музика што ја прави, спој од pop, new age, celtic, chillout, ambiental, classic, нешто уникатно која и таа самата едноставно го нарекува Enya music. Па да прокоментираме за неа, тие што ја имаат слушано :)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
немаш да ни дадеш нешто линк да ја слушнеме и ние?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Има 2-3 фини песни, остатокот ми се сите еднолични, такви лебедови и небесни.
Многу монотона музика.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
добра е музикава, ми се допаѓаат ваквите нумери, одлични се за опуштање и кулирање
иначе нели Lord of the rings (3дел) доби оскар за најдобра филмска музика?
 
M

makedon^

Гостин
Има 2-3 фини песни, остатокот ми се сите еднолични, такви лебедови и небесни.
Многу монотона музика.
Музика за релаксација, медитација и уживање. Не се воопшто еднолични кога ќе слушнеш подобро, имам цела дискографија и од првиот до последниот албум значително се разликуваат. На почетокот има премногу влијание од музика како џез, рок и поп, за подоцна да се промени многу повеќе накај њу ејџ и келтска музика. btw enya има правено музика за lord of the rings
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Еvacuee ми е една од најдобрите....исто и may it be. Одлични се за ралаксација, опуштаат...

 
M

makedon^

Гостин
Еvacuee ми е една од најдобрите....исто и may it be. Одлични се за ралаксација, опуштаат...

Мене омилена ми е Caribbean Blue, а видеото е едно од најдобрите и наубавите што ги имам видено, сосем се вклопува со песната. Исто така и цел прв албум The frog prince кој е скоро невозможно да се најде (едвај го најдов јас :) ) Најемотивен албум кој го имам слушано...
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Enyaaaaa, omilena Only time, ovaa pogore sto e stavena, ali ovaa pesna e od "Sweet november" filmot. Jas ja znaev pesnata prethodno, a filmot iako e star skoro go gleav i ko ja slusnav mojata omilena pesna u filmot, uste tolku go plakav. :kesa:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Само Only Time ја имам слушано и многу ми се допаѓа песната.Одлична музика за одмор и за релаксација.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Adiemus е совршенство од Енија

 
M

makedon^

Гостин

Ова е нешто најново од Enya, нејзиното последно видео за песната Trains and winter rains од албумот And winter came... кој излезе на 7 ноември 2008. Enjoy :)
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Enya сум слушал, ептен топ релаксирачко музиче, да те однесе у сон е топ.

Еве нешо феноменално...

 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Only time..my favorite...
ама веќе кога ставате у-туб...
Нешто што одамна го имам во мп3..а сега еве и на у-туб го најдов за презентација:
Orinoco flow... малку поинаку..

 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Имам многу песни од Enya, прекрасна музика за релаксација:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom