DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дека беше од друга планета...тешко.....ама делот каде што ги остави научниците подзинати ми беше врв.....не знам каков заклучок да донесам бидејки кога и да помислам дека беше само луд тогаш од каде ги знаеше сите тие работи...Па си го објаснувам сето тоа со реченицата дека "Помегу генијалноста и лудоста линијата е многу тенка"-реченица што не објаснува ништо но барем има реченица.
Јас му верувам на Порт во филмов. Не мислам дека беше луд, мислам дека Порт постоеше, а неговата конфузна приказна е доказ дека човековиот ум е ограничен. Неслучајно неговиот лик е сместен во лудница. Во прилог на тоа дека Порт постои оди она што го наведе ти за констелацијата на планетите, фактот што можеше да гледа ултравиолетови зраци и исчезнувањето на девојката. Телото на Роберт беше премногу свесно кога Порт се наоѓа во него, за потоа кога ќе го снема да западне во комплетно мртвило, без да проговори. Како е можно да предвиди во колку часот ќе го снема, камерите тогаш да престанат да работат, а потоа да не проговори? Каде бил Роберт дури пет години?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.509
Поени од реакции
33.674
Не беше од друга планета. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Го гледав филмов пред многу години и сега не ми текнува на многу работи ама памтам дека на крај верував дека е стварно од друга планета.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Не го фатив на сител вчера и сеа треба да го барам двд-то (од на времето кога даваја филмој по весници). Кога го глеав првиот пат истото го мислев како крејзи ин лав али мојт да се променит тоа. :)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Јас му верувам на Порт во филмов. Не мислам дека беше луд, мислам дека Порт постоеше, а неговата конфузна приказна е доказ дека човековиот ум е ограничен. Неслучајно неговиот лик е сместен во лудница. Во прилог на тоа дека Порт постои оди она што го наведе ти за констелацијата на планетите, фактот што можеше да гледа ултравиолетови зраци и исчезнувањето на девојката. Телото на Роберт беше премногу свесно кога Порт се наоѓа во него, за потоа кога ќе го снема да западне во комплетно мртвило, без да проговори. Како е можно да предвиди во колку часот ќе го снема, камерите тогаш да престанат да работат, а потоа да не проговори? Каде бил Роберт дури пет години?
Да,беше одличен доказ колку сме ограничени,како и во филмот и во реалноста се трудиме да ја прикриеме тугата генијалност или едноставно ја третираме како опасна,од каде доага и тоа дека Прот беше сместен во институција.Сите различни мислења ама можеби идејата на режисерот не била воопшто тоа дали е или не од друга планета,можеби идеата била токму тоа....ограниченоста и стереотипите или пак нешто трето.Можеби ни е погрешно прашањето!!!!!!!!!!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
Хмм го гледав одамна тогаш мислев дека е од друга планета и сега се држам на истиот став иако треба да го гледам пак за посигурен да бидам, но мислам дека многу нема да ми го промени мислењето. Сцените кои ме водат на тоа дека стварно беше од друга планета е таа со планетите или звезди што беа кога компјутерски точно ќе ја нацрта нивната поставеност...ај еве ова можда го научил некако на памет мада тешко тоа :D А другата сцена ми беше таа со кучето кога ќе зборува не ми текнува конкретно што беше муабетот али знам дека ја погоди работата точно како што била :D
 
I

Intex

Гостин
Се слагам со wot! :pos:

Ај сериозно, да, од друга планета е, барем мислам да е така. Роберт (земјанецот) беше доста слаб психички, па му беше шанса на духовниот Прот да се `вметне` во неговото тело. Прот беше само енергетско суштество, духовно или како сакате кажете го.:)
Е сега, на крајот како изреагираа лудаците кога го видоа парализираниот батка: Ова не е Прот! Каде е Прот?

Единствената забуна ми е со женската.

И да, ми се допадна општеството кое го опиша.:vozbud:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
По крајот на филмов, останав со недоумица исто како кога ја прочитав "Демијан". Како сите што бираат страни, дали беше само луд генијалец или пак вонземјанец, кај мене лично се води таа битка. Една страна верува дека е вонземјанец, според тоа како ги говореше работите, во астрономската станица цртежот, како им влијаеше на другите во институцијата. Но другата има став дека лудило, помешано со генијалноста што ја демонстрираше. Самото бирање на часот кога ке ја напушти планетета, може е само клик кога таа фаца на психолошкото растројство, самото решило да прекине. Самото тоа што ги знаеше констелациите и другите работи можеби е дел од тоа што е генијалец и влијанието исто така. Искрено и двата избори за решение се силни со факти и мислења но нема конечно решение. Тоа го прави филмов да биде скоро генијален.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Го гледав пред малце. Ептен убав филм, нов на списокот на моите омилени.

Иначе, верувам дека е вонземјанин.

И има книга според која е правен филмот.
Во книгата испаѓа дека Прот е вонземјанин.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Како бе вонземјанец, нели е филм ова? :pos:

Иначе, не знам, јас мислам дека сепак е луд, но некој нов вид на лудост, сакајќи да се самоубие он преживеал, и од тогаш целосно се сменил... После 5 години прв пат се појавува, што правел тие 5 години? Најверојатно ги проучувал планетите, со оглед на тоа што и Прот кажа дека неговиот пријатели(т.е. он) и он често гледале во ѕвездите, а шерифот рече дека бил исклучелно паметен човек.
Контра аргумент на ова би можело да биде само она што се дешаваше во болницата, со тоа како лековите не регираа на него(какви и да беа лековите), како успеа да го снема 3 дена(се скрил ебате)...
Веќе кажавте, линијата од генијалноста до лудоста е многу тенка, овој успеа да биде истовремено и луд и генијален.


И кога веќе е овој филм, следен би можел да биде: The man from earth
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Како бе вонземјанец, нели е филм ова? :pos:

Иначе, не знам, јас мислам дека сепак е луд, но некој нов вид на лудост, сакајќи да се самоубие он преживеал, и од тогаш целосно се сменил... После 5 години прв пат се појавува, што правел тие 5 години? Најверојатно ги проучувал планетите, со оглед на тоа што и Прот кажа дека неговиот пријатели(т.е. он) и он често гледале во ѕвездите, а шерифот рече дека бил исклучелно паметен човек.
Контра аргумент на ова би можело да биде само она што се дешаваше во болницата, со тоа како лековите не регираа на него(какви и да беа лековите), како успеа да го снема 3 дена(се скрил ебате)...
Веќе кажавте, линијата од генијалноста до лудоста е многу тенка, овој успеа да биде истовремено и луд и генијален.


И кога веќе е овој филм, следен би можел да биде: The man from earth
Ех, 5 години ги проучувал ѕвездите. Тој со брадата му кажа на психијатарот дека дали 3-4 луѓе на цел свет го знаат тоа што тој им го нацрта. А на Земјава телескопи имаат којзнае колку луѓе. Не можеш ти само да купиш телескоп и да го гледаш небото и да те срамнат со некој научник.
И кај се скрил три дена жити се?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ех, 5 години ги проучувал ѕвездите. Тој со брадата му кажа на психијатарот дека дали 3-4 луѓе на цел свет го знаат тоа што тој им го нацрта. А на Земјава телескопи имаат којзнае колку луѓе. Не можеш ти само да купиш телескоп и да го гледаш небото и да те срамнат со некој научник.
И кај се скрил три дена жити се?
Да се надоврзам на постов.
Очигледно сите превиделе уште еден битен факт. За време на хипнозата човекот се уште тврдеше дека е Порт. Зборуваше од името на Порт и прилично добро ја водеше конверзацијата. Ви текнува кога почна да раскажува како берел печурки, кога го чул гласот на Роберт. Ако беше луд, не би требало да има таков спомен. Како тоа знаеше кој ден и во колку часот целосно ќе ја изгуби свесноста т.е ќе отпатува?
На почетокот се појави од нигде никаде среде железничка станица (ајде за ова ќе речеме дека старецот на станицата не видел добро).
Не мора се да сведеме на лудило. Имам чувство дека сите решенија за филмовите по дифолт ги ставаме во отсек лудило. А оваа приказна е толку добро скроена, што би требало да го стави лудилото под знак прашање.
И пак ќе споменам, ултравиолетовите зраци се факт кој оди во прилог на тоа дека човекот не беше луд.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ех, 5 години ги проучувал ѕвездите. Тој со брадата му кажа на психијатарот дека дали 3-4 луѓе на цел свет го знаат тоа што тој им го нацрта. А на Земјава телескопи имаат којзнае колку луѓе. Не можеш ти само да купиш телескоп и да го гледаш небото и да те срамнат со некој научник.
И кај се скрил три дена жити се?
Да се надоврзам на постов.
Очигледно сите превиделе уште еден битен факт. За време на хипнозата човекот се уште тврдеше дека е Порт. Зборуваше од името на Порт и прилично добро ја водеше конверзацијата. Ви текнува кога почна да раскажува како берел печурки, кога го чул гласот на Роберт. Ако беше луд, не би требало да има таков спомен. Како тоа знаеше кој ден и во колку часот целосно ќе ја изгуби свесноста т.е ќе отпатува?
На почетокот се појави од нигде никаде среде железничка станица (ајде за ова ќе речеме дека старецот на станицата не видел добро).
Не мора се да сведеме на лудило. Имам чувство дека сите решенија за филмовите по дифолт ги ставаме во отсек лудило. А оваа приказна е толку добро скроена, што би требало да го стави лудилото под знак прашање.
И пак ќе споменам, ултравиолетовите зраци се факт кој оди во прилог на тоа дека човекот не беше луд.
Епа ако се му одело според планот, и се е така, зашто не си замина со тој зракот? :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom