DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.363
Поени од реакции
58.078
Да зборнам со илуминатите на подфорумов и ќе ставиме нешто...
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Добар филм,мада не верувам дека ќе имам живци да го гледам по вторпат.Ми даде "A requem for a dream vibe".
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.690
Поени од реакции
4.838
- "Некомплетиран филм"
- Лоша глума од Том
- Подолги сцени од што треба , но ништо посебно во нив

+ Одлична сценографија
+ Оргии
+ Уникатна музичка подлога

Можел да биде многу боље филм од тоа шо испадна , но контроверзии - Стенли скина конци при крај , така да :toe:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
- "Некомплетиран филм"
- Лоша глума од Том
- Подолги сцени од што треба , но ништо посебно во нив

+ Одлична сценографија
+ Оргии
+ Уникатна музичка подлога

Можел да биде многу боље филм од тоа шо испадна , но контроверзии - Стенли скина конци при крај , така да :toe:
Не скина конци, него му ги скинаа. Беше предупредуван да не продолжи со снимањето на филмот многу пати пред да умре од "срцев удар" Исто така многу малце луѓе знаат дека Стенли беше под постојана контрола и надгледување на Американската влада, бидејќи он беше тој кој го изврши/проектираше процесот за снимањето за наводното спуштање на месечината на Амерканците. А се знае дека ако се каже нешто во врска со тоа може да биде многу опасно.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
- "Некомплетиран филм"
- Лоша глума од Том
- Подолги сцени од што треба , но ништо посебно во нив
Ова беше единственото нешто што ми сметаше во филмот. Немаат бе Том Круз и Никол Кидман ни таков талент, ниту пак таква харизма за да сцените траат толку време, од фиксен агол. Кога Кидман збореше на почетокот, требаа по некои пола минута (просек) за да каже една реченица. Ова верувам било замислено на друг начин од режисерот, ама во пракса беше прилично иритирачко.

Друго не можам да зборам, наместо да ми текнува на филмот, ми текнува колку ми го фалеше Psy во парк. :)
Така да, biased сум засеа. :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.363
Поени од реакции
58.078
Не ми е во омилени филмови, нити па сум Кјубрик фан, ама филмов ќе ми остане во паметење по една од најморничавите сцени кои сум ги видел воопшто:


Признавам дека тука е мајсторство во прашање, ретки се режисерите што можат да ни доловат ваква атмосфера, да се почуствуваме како ние да сме со маската и да го почуствуваме стравот, дирекно. Не мислам дека ваквите филмови се прават за да бидат разбрани туку доживеани. Мене лично оние Кидман/Круз сцени не ми оставија никаков впечаток, но понатаму се подобрува.
 
T

Tetro

Гостин
^^
Creepy, а и амбиентот вреди, кружната камера, маските (костимографијата) посебно,.... Значи, цела сцена откако влегува докторот во куќата, па натаму е нешто што ретко се гледа на филм.
Тоа долгите сцени знам дека им сметаат на тие што ги гледаат филмовите колку само да ја видат приказната од филмот набрзинка, а со тоа ја пропуштаат уметноста во секој изгледан филм. Ретко гледам трилери без да ги анализирам на секој можен начин. Затоа и овој го имам гледано повеќе од 3 пати. :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
^^
Creepy, а и амбиентот вреди, кружната камера, маските (костимографијата) посебно,.... Значи, цела сцена откако влегува докторот во куќата, па натаму е нешто што ретко се гледа на филм.
Тоа долгите сцени знам дека им сметаат на тие што ги гледаат филмовите колку само да ја видат приказната од филмот набрзинка, а со тоа ја пропуштаат уметноста во секој изгледан филм. Ретко гледам трилери без да ги анализирам на секој можен начин. Затоа и овој го имам гледано повеќе од 3 пати. :)
Еј, да не почнуваме со вакви безвезни муабети. Ти воопшто не ме знаеш ни мене, а ни Манга, за да можеш да си донесуваш вакви заклучоци. Мислам дека убаво објаснив јас, а и Манга (пиша "НЕПОТРЕБНО долги сцени") за тие сцени во филмот.
Еве ти пример, глеј го Sleepers.

Таму има сцена, inaudible, кога на Де Ниро му кажуваат какви хорори претрпувале момчињата. Сцената трае, а се што гледаме е лицето на Де Ниро и неговата реакција. Е тоа е ремек дело, замислено од режисерот, остварено од актерот. Бидејќи за ремек-дело, требаат двајца - режисер и актер. А бидејќи, како што објаснив, Круз и Кидман немаат Де Ниро квалитет, нема ни убавина во тие сцени.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.363
Поени од реакции
58.078
Мац, се слагам за сцените на Круз и Кидман, но сцената во куќата со Круз (комплетна, од почеток до крај) е топ. Таа сцена и го направи филмот уствари...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мац, се слагам за сцените на Круз и Кидман, но сцената во куќата со Круз (комплетна, од почеток до крај) е топ. Таа сцена и го направи филмот уствари...
Добро, јас мислев баш на таа прва сцена, буквално живците ми ги извади Кидман додека ја чекав да збори...

Иначе таа сцена е епска, уште кога Psy ми ја збореше знаев што да очекувам и не ме разочара. :)
 
T

Tetro

Гостин
Еј, да не почнуваме со вакви безвезни муабети. Ти воопшто не ме знаеш ни мене, а ни Манга, за да можеш да си донесуваш вакви заклучоци. Мислам дека убаво објаснив јас, а и Манга (пиша "НЕПОТРЕБНО долги сцени") за тие сцени во филмот.
Еве ти пример, глеј го Sleepers.

Таму има сцена, inaudible, кога на Де Ниро му кажуваат какви хорори претрпувале момчињата. Сцената трае, а се што гледаме е лицето на Де Ниро и неговата реакција. Е тоа е ремек дело, замислено од режисерот, остварено од актерот. Бидејќи за ремек-дело, требаат двајца - режисер и актер. А бидејќи, како што објаснив, Круз и Кидман немаат Де Ниро квалитет, нема ни убавина во тие сцени.
Извини, не планирав дека ќе навредам некој со моето мислење. :smir:
Сепак ќе се сложам со тебе дека требало малку повеќе да се поработи на некои сцени, да се прикажат повеќе емоции кај актерите.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Само да знаете дека Кјбурик не го ни заврши филмот, т.е. дел од сценариото е направено- офоремнo одкако "почина" затоа филмот на моменти губи на квалитет од тој поглед, меѓутоа како што рекоа сите, сцената во замокот каде што се одвиваше собирот на Илуминатите, и сета таа мистична/мрачна атмосфера - напнатост- ! но сепак маестрално реализирано како целост! играта со камерата?! кадрите... да не зборам за....музиката!!! ме остави со зината уста, истата сцена ми е гледана над 30 пати у 1080p! :vozbud: DARK ART at its best!





:cuc: :cuc:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.690
Поени од реакции
4.838
Сепак ќе се сложам со тебе дека требало малку повеќе да се поработи на некои сцени, да се прикажат повеќе емоции кај актерите.
Да се поработело повеќе би било друго веќе , Том и Никол немаа некоја хемија во филмов (а тоа би било џекпот кога веќе се во центар на внимание со долгите сцени ) , поубаво да имало повеќе "атмосферски" сцени - од тој аспект ќарува филмот позитивни критики.

Долг филм со многу сцени во кој може да се ужива и да нема дијалог е Аpocalypse now :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Друго не можам да зборам, наместо да ми текнува на филмот, ми текнува колку ми го фалеше Psy во парк. :)
Така да, biased сум засеа. :)
Toa дека со мене го гледаше :)

Многу глуп филм, wot добро знае дека го хејтам и се надевам дека ќе го смени мислењето... Непотребна е цела таа голотија, јасна е поентата и без толку напињање!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom