DSLR или идиотче за на одмор?

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Во дилема сум дали да го земам DSLR-от на одмор или да барам некое идиотче. Не е мала одговорноста да се влечка скапа опрема а и не е баш згоден за носење по плажи ама па фотографиите што ќе ги направиш со него не се споредуваат со идиотче.

Кое е вашето мислење
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во дилема сум дали да го земам DSLR-от на одмор или да барам некое идиотче. Не е мала одговорноста да се влечка скапа опрема а и не е баш згоден за носење по плажи ама па фотографиите што ќе ги направиш со него не се споредуваат со идиотче.

Кое е вашето мислење
Ако ти е претежно за Фејсбук фотографии, фотографии од друштво носи го идиотчето. Јас ДСЛР-от го носам со мене на одмор ама скоро и да немам друштвени слики со него, сите ми се фенци менци :) Башка не мораш целата опрема да ја макнеш, што е можно помалце работи носи :)
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Зимај ДСЛР за да не бидеш 100 пати пишман после.Немораш секој ден на плажа да го носиш.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
...вода, песок, сол....идеална средина за твојот ДСЛР....
...зависи што сакаш да сликаш....ако одиш на плажа со намера да сликаш пејсажи, зајдисонце, изгрејсонце и слично....тогаш носи ДСЛР и заборави на капење, одбојка на песок и слично....
...мој совет, доколку си во можност, земи ги и двата....еден ден одвој за сликање со ДСЛР...а идиотчето употребувајго во секојдневните ситуации на плажа....

...песок во објектив е исто што и песок во око...само што песокот од очи многу полесно ќе го исчистиш
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Зависи колку вреди да го мкнеш DSLR-от. Какво е местото каде што одиш, вреди ли да се слика, монденско е, не е, ќе имаш шанса пак да отидеш, подалечна дестинација е и слично. Ако е негде во близина(Грција, Хрватска итн.) ја би идел со идиотче.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Во дилема сум дали да го земам DSLR-от на одмор или да барам некое идиотче. Не е мала одговорноста да се влечка скапа опрема а и не е баш згоден за носење по плажи ама па фотографиите што ќе ги направиш со него не се споредуваат со идиотче.

Кое е вашето мислење
Имаш ДСЛР опрема од 10.000, 30.000 евра, имаш и која вреди 300-400 евра. ДСЛР то е наменето за сликање, то му е намена, ако ти е толку скапоцен следен пат ќе се прашаш дал да го носиш на свирка, на забава, воопшто надвор да го извадиш во жешки денови во ладни денови... ќе го користиш само во вакум. Јас дслр-то го користам интезивно и секаде, екранчето назат пластиката над него е изгребана - не е проблем се менува ми се загина гумчето од окуларот - ситница - се купува, менувајќи објективи надвор, ми влезе прашина во сензорот, чистење на сензор и призма (како нови се сега) 1800 денари (колку и да го пазиш апаратот еден ден ќе треба да го чистиш сензорот).... телото не е чукано не е удирано, на тоа пазам, не го оставам на сонце да седи, али зпаратот го зедов да сликам и за тоа го користам, 25.000 окинувања до сега (шутерот е деклариран дека ќе издржи 150.000 така да имам уште многу мноооогуу за сликање. Фотографијата ја гледам како задоволство а не страв да не му се случи нешто на апаратот.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Имаш ДСЛР опрема од 10.000, 30.000 евра, имаш и која вреди 300-400 евра. ДСЛР то е наменето за сликање, то му е намена, ако ти е толку скапоцен следен пат ќе се прашаш дал да го носиш на свирка, на забава, воопшто надвор да го извадиш во жешки денови во ладни денови... ќе го користиш само во вакум. Јас дслр-то го користам интезивно и секаде, екранчето назат пластиката над него е изгребана - не е проблем се менува ми се загина гумчето од окуларот - ситница - се купува, менувајќи објективи надвор, ми влезе прашина во сензорот, чистење на сензор и призма (како нови се сега) 1800 денари (колку и да го пазиш апаратот еден ден ќе треба да го чистиш сензорот).... телото не е чукано не е удирано, на тоа пазам, не го оставам на сонце да седи, али зпаратот го зедов да сликам и за тоа го користам, 25.000 окинувања до сега (шутерот е деклариран дека ќе издржи 150.000 така да имам уште многу мноооогуу за сликање. Фотографијата ја гледам како задоволство а не страв да не му се случи нешто на апаратот.
Со други зборови, ако си платил за нешто... маста извади му ја, па за тоа си дал пари, е сега многу битно е дали се исплати ризикот... јас искрено носам све што мислам дека ќе ми треба ( сите објективи и филтри, светло, блиц, два стативи, слајдер и купаќи обавезно :) )
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Со други зборови, ако си платил за нешто... маста извади му ја, па за тоа си дал пари, е сега многу битно е дали се исплати ризикот... јас искрено носам све што мислам дека ќе ми треба ( сите објективи и филтри, светло, блиц, два стативи, слајдер и купаќи обавезно :) )
да се исплати ризокот?? брее како да сликаш во африка за национал географик!! Јас не живеам од фотографија, аматер фотограф сум и до сега единствено имам учествувано по изложби. Математиката спрема она што сум дал во опрема и што ми се вратило е полоша од финансиската ситуација во Грција. Али и утре ќе дадам паи и за друг објектив и за тело и за осветлување....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Земи ги и двете и нема пишман да бидеш ,али со DSLR-от ќе фотографираш сто пати подобра слика така да не ти е потребно идиотче
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
да се исплати ризокот?? брее како да сликаш во африка за национал географик!! Јас не живеам од фотографија, аматер фотограф сум и до сега единствено имам учествувано по изложби. Математиката спрема она што сум дал во опрема и што ми се вратило е полоша од финансиската ситуација во Грција. Али и утре ќе дадам паи и за друг објектив и за тело и за осветлување....
искрено, јас живеам и 5 хиљади еу што сум ги дал за опрема ( онаа новата, не рачнам филмови и вадење на слики ) ми се вратиле пута 3, а при тоа не сликам на национал географик и моето име не се јавува никаде на фотките ( значи сток ).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
искрено, јас живеам и 5 хиљади еу што сум ги дал за опрема ( онаа новата, не рачнам филмови и вадење на слики ) ми се вратиле пута 3, а при тоа не сликам на национал географик и моето име не се јавува никаде на фотките ( значи сток ).

tix Tonchie веке се снајдов и добро заработувам со сток видео ( немам време за сток фотографија, ама наскоро и тоа ќе ставам ), иначе типот е закон, го пратам веќе неколку месеци го има на DigitalRevTV
На 30сти Јули 2011 не си имал време за сток фотографија, а веќе на 14 сти септембар вкупно си заработил 15.000 евра со сток фотографија?!
Ти си легенда!!
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
25
Поени од реакции
27
Секоја година одам по водени паркови со семејството и секоја година го носам Никон д80 како основна камера. Повеќе време губам во проверки дали е све в ред со камерата кога ке ја оставам на плажа него што уживам во плажата. Годинава се решив да го купам Panasonic TS3/FT3, робустна камера отпорна на вода (12м длабочина) и на потреси (2м пад). Поубав одмор не сум имал. Немав време да го погледам Никонот.
Најдобро од се е што со камерата одиш секаде без ограничувања. На дневно светло вади одлични ХД видеа, а сликите му се одлични за компакт камера.
Заради гребнатинки на Никонот од влечкање по плажи ке имам можеби проблем да го продадам (Планирам да земам Nikon D7000)

Поздрав
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
На 30сти Јули 2011 не си имал време за сток фотографија, а веќе на 14 сти септембар вкупно си заработил 15.000 евра со сток фотографија?!
Ти си легенда!!
Кога викам сток фотографија мислам и сток видео, поточно парите се од сток видео :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Кога викам сток фотографија мислам и сток видео, поточно парите се од сток видео :)
дискусијата беше за ДСЛР опрема, не за видео, сигурно нема некој да влечка профи видо камери по плажи, исто може некој да каже дали да оди со камион на одмор или да си земи кола....
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.465
Лет3 сеа со ДСЛР опрема се снима ТоБ видео, патем ѕирни му го портфолиото на Нако со видеа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom