Cpay

Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
Не знаев каде да ја отворам темава дали овде или пак во Интернет, сепак ако не и е местото овде слободно нека се премести.
Сега прашањето ми е, како може да се регистрирам на Cpay (CaSys) како трговец, односно да примам плаќања преку картички со помош на нивниот систем ? Ако некој има искуство или пак знае како оди работата ќе го замолам да ми помогне.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не знаев каде да ја отворам темава дали овде или пак во Интернет, сепак ако не и е местото овде слободно нека се премести.
Сега прашањето ми е, како може да се регистрирам на Cpay (CaSys) како трговец, односно да примам плаќања преку картички со помош на нивниот систем ? Ако некој има искуство или пак знае како оди работата ќе го замолам да ми помогне.
Денес завршив имаплементација на плаќање преку нив. Искуствата од имплементацијата ми се максимално негативни, поддршката им е разочарувачка, самиот веб сајт личи на сајт на семкарница не на компанија која треба да е лидер во е-бизнис и не нуди никакви информации. Мој совет барај друг пејмент провајдер :)
 
Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
Добро е што некој одговори на темава :) Доколку си во можност би сакал да ми ја наведеш постапката за имплементирање на нивниот систем во мојот сајт ?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Во секој случај документи ќе ти испратат со објаснувања што и како, а веројатно и некои семплови на форми. Ќе направиш неколку тестови на мд5 енкрипција и тоа е тоа. Генерално не е ништо комплексно, а крајната имплементација (односно како да стигнеш до формата за плаќање) секако зависи што ти сакаш да постигнеш и каде и на која платформа да имплементираш. Истерај процес на договори и сл., па ако главиш можеби ќе можам да помогнам.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
колкав процени ти земаат тие, како иде плаќањето преку нив... дали некој знае да објасни поконкретно како иде целиот процес....дали се плаќа месечно и колку е сигурна исплатата преку нив....инаку кој е друг начин да продавам нешто онлајн...пример книга која ке може да се даунлоадира откако ќе плати корисникот....?
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Реално мислење нема место на уште еден пропаднат провајдер како овој, и незнам зошто се нафакаш со него уопше..сите знаеме колку се користи Пејпел,Манибукерс, а Алертпеј,Либерти,Liq,.. и другите кој тешко држат и опстануваат со големи давачки на мал % потрошувачи што ги прави неисплатливиж..
 
Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
Реално мислење нема место на уште еден пропаднат провајдер како овој, и незнам зошто се нафакаш со него уопше..сите знаеме колку се користи Пејпел,Манибукерс, а Алертпеј,Либерти,Liq,.. и другите кој тешко држат и опстануваат со големи давачки на мал % потрошувачи што ги прави неисплатливиж..
Во право си, но не секој од Македонија може да се регистрира на PayPal. А плус мене ми треба за домашни трансакции (во границите на државава), така да само овој сервис ми е на располагање, нема друга опција.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас се имам куропецано со ова, пред година и пол... не беше нешто посебно комплицирано (освен шо треба една форма да попопниш на нивниот сајт со податоците на корисникот, и податоците од shoping cart + некое бројче ваљда UID... ). Невервам дека имат нешто посебно сменето...

Реално мислење нема место на уште еден пропаднат провајдер како овој, и незнам зошто се нафакаш со него уопше..сите знаеме колку се користи Пејпел,Манибукерс, а Алертпеј,Либерти,Liq,.. и другите кој тешко држат и опстануваат со големи давачки на мал % потрошувачи што ги прави неисплатливиж..
Чудово е за процесирање на Виса картички (за тие знам 100% можда и некоја друга ја фаќа), така да нема врска со никое од погоре напишаните...

Според тебе треба да прам акаунт на манибукерс, да префрлам од картичка на сметката, па од сметката на вип за 100 денари кредит? Не ме драпај, провизија повеќе ќе наплати од целата сметка.

колкав процени ти земаат тие, како иде плаќањето преку нив... дали некој знае да објасни поконкретно како иде целиот процес....дали се плаќа месечно и колку е сигурна исплатата преку нив....инаку кој е друг начин да продавам нешто онлајн...пример книга која ке може да се даунлоадира откако ќе плати корисникот....?
Колкав процент земаат незнам, ама за префрлањето на пари мислам дека потребна ти е фирма... да се праша кај нив најдобро, не сум баш најзапознаен со законите. Знам дека треба да потпишиш договор некаков па на крај иди имплементацијата на можноста за плаќање на сајтот...

Инаку, друг начин за даунлоадирање на нешто, нема... секој сака сега плаќам, даунлоадирам. Тебе парите можеби ќе ти дојдат по 1 недела, 1 месец... ич не се замарам.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас само работев на сајтот во кој меѓудругото се имплементираше и плаќање према нив, така да со другите услови не сум запознат. Инаку локален провајдер факт има голема предност за локални трансакции, а и провизиите им се далеку помали од PayPal на пример.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Во право си, но не секој од Македонија може да се регистрира на PayPal. А плус мене ми треба за домашни трансакции (во границите на државава), така да само овој сервис ми е на располагање, нема друга опција.
Ако ти е само за во Македонија, тогаш да ти кажам дека одлично функционира. Плус провизиите се ДАЛЕКУУУУ помали од 2checkout на пример.

Мани:
- Имаат една глупост на формите за плаќање, се бара име на банка и телефонски број на банката, што е тотално излишно и прави големи забуни при плаќањето.
Iframe верзијата го нема тоа, ама пак мразам да ставам фрејмови за онлајн плаќање, јас барем ќе се чувствувам дека сум измамен.

- За плаќање од странство прави проблеми.

- Плаќањето е исклучиво во денари, така да супер за во МК, ама малце заебно ако ти плаќа некој од странство
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да не има некаков контакт меил од овој катастрофалниов сајт cpay? Да им објаснам некои работи и да си ги средам проблемите со нив зашто за к*р не ги бива ни сајтот ни услугите.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Некој да не има некаков контакт меил од овој катастрофалниов сајт cpay? Да им објаснам некои работи и да си ги средам проблемите со нив зашто за к*р не ги бива ни сајтот ни услугите.
сега си еден од многуте :) праќам одма пп
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Денес завршив имаплементација на плаќање преку нив. Искуствата од имплементацијата ми се максимално негативни, поддршката им е разочарувачка, самиот веб сајт личи на сајт на семкарница не на компанија која треба да е лидер во е-бизнис и не нуди никакви информации. Мој совет барај друг пејмент провајдер :)
zdravo,
zabelezav deka ste imale iskustvo so implementacija na cpay vo web. Samo sto potpisavme dogovor so stopanska banka za elektronska trgovija i na krajot ispadna deka se odi preku sistemot na casys (odnosno tehnicka poddrska =0 i od dvete strani). na krajot ni dadoa samo kod za prenasocuvanje i tolku. se treba sami da impementirame (casys payment module) Se raboti za web strana bazirana na opencart, pa ako imate bilo kakvo iskustvo sekoja pomos e dobredojdena.
fala
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Дали се плаќа сервисот на "cPay" т.е дали треба да платиш за да го користиш cPay на твојата страна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom