Copa America Centenario 2016 - USA

  • Креатор на темата Џонтра Волта
  • Време на започнување

Кој ќе биде прогласен за најдобар играч на турнирот:


  • Вкупно гласачи
    43
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
На тој циркузант цел Бернабе стана и му аплаудираше ама не е толку битно тоа.

Мене па баш напротив у топ5 ми е он и криво ми е што немаше подолга кариера ама сам е крив за тоа.

Не моеш да го негираш Роналдињо у ниеден случај.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.694
Од кога пратам фудбал, Меси е убедливо најдобар фудбалер кој сум го гледал :D
Тоа што никако не може да дојде до репрезентативна титула е само сплет на околности. Реално, заслужија да ја освојат Копа Америка годинава, Чиле освои доста среќно. На ланската Копа кој и да освоеше ќе беше заслужено, ама овојпат Аргентина покажа повеќе на турнирот и општо во финалето беше подобар противник. Меси имаше одлично првенство, а не беше лош и на ланското СП. Сепак, во годината игра по 50 натпревари за Барселона, логично е дека не може во исто темпо да игра и во летниот период. Плус, екипата е под страшен притисок дека мора да освои нешто, а не е толку лесно да се игра под таков притисок. Гледаме како Кристијано шутираше по 1000 пати на натпревар со Португалија, колку време му беше потребно да постигне гол, само затоа што беше под константен притисок од јавноста. Кристијано го ставам малку подолу од Меси, поради начинот на кој Меси знае да ја загради топката, да ја води и да даде прецизен пас или завршен удар. Не сум видел некој што толку добро знае да води топка, нити па верувам дека ќе видам :D

И двајцата Роналдовци се одлични фудбалери, а како и Ел Нињо, тука би го вброил и Зидан.

Марадона не сум го гледал, ама мислам дека не би го ставил пред Меси никогаш :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
@callejón de la muerte друже брат ја нигде не реков дека Марадона нема дамки на кариерата или дека не бил казнет заради дрога и слични глупости.
Све тоа си стои, ама фудбалските квалитети никој не може да му ги оспори и фактот дека е еден а за многумина и најдобар играч на 20тиот век, да не употребам `на сите времиња`.
Ок, користел дрога, бил казнет, меѓутоа коа ќе видиш каков фудбалер бил ова све паѓа у втор план.

Па еве сабајле баш налетав на една статија за фудбалери кои користеле алкохол и дрога доека играле фудбал.
Џорџ Бест, пијан играл фудбал па пак се смета за бог у Англија или Ирска не знам од кај беше точно и една од најголемите легенди на Манчестер и светскиот фудбал.
Пол Гаскоњ исто, пијаница прогласен со закон, пак стои фактот дека бил страва играч и еден од најдобрите везни англиски играчи.
Адриано, и он на млади години заеба кариера поради алкохол и дрога, ама доека играше беше играчиште ипол.
Гаринча, пијаница и сметан за бог у Бразил, има и стадион именувано во негова чест.
Сократес, овој 100 факултети имал завршено, пијандура бил но сепак имал страшно поштовање од бразилскиот народ.

Фудбалот пред 3-40 години не бил на ова ниво како сега, тогаш на рајата што пратела фудбал не им било многу гајле дали Бест ебел курви до 7 сабајле на загревање дерел вињак, битно им било дали ќе даде 3 гола и дали ќе победи Манчестер.
Исто и у Аргентина, кур ги боли дали се дрогирал Марадона, нив им било битно да им гази репрезентацијата.

А сеа у денешно време, па еден играч ќе го сликнат у 12 саат у дискотека и одма 900 страници изнапишано по медиуми, ваков таков, срам за фудбал кур се тресе. Пушел цигари не знам што, глупости.

Пак ќе се вратам на Марадона, па во времето кога играл он играле и уште 1000 играчи, зашто баш од сите нив Марадона се смета за најјак фудбалер.
Еве да речеме утре Меси го осудат 10 години затвор за данокот, нормално престануува со фудбалот и за 2-30 години коа ќе праиме муабет за најдобар фудбалер на 21 век ќе речеме абе мрш каков Меси затвор лежеше бла бла.
Добро тоа со пороците на играчите е друго, мене муабетот ми е за случувања на терен.
Меси ако го осудат за затајување данок нема тоа да направи разлика на теренот, Бест бил тежок пијаница но на тој начин си ја упопастил кариерата и на крај умрел од цироза значи се пијанчел до гроб буквално, за Гаринча исто имам гледано документарец и во право си, навистина мислам во Сао Паоло или каде беше уживал култен статус исто и тој дали се самоуби не се сеќавам, пијаница тешка итн.

Но ниеден од нив не користел допинг/дрога за да се здобие со предност на терен. Нивните приватни животи се друга работа. Тука имаме Ленс Армстронг ситуација, или онаа Мерион Џонс ако се сеќаваш се сметаше дека е најдобра атлетичарка на сите времина или дека ќе биде, освои куп медали на олимпијади и светски, куп светски рекорди, женската буквално хараше. И после неколку пати падна на допинг тестови, и ги одзедоа сите медали, ја избришаа од рекорди како да не постоела. Е сега тоа што во фудбалот не одземаат медали е друга работа.
Не може да биде голем а не пак најголем некој кој излегувал на терен допингуван како коњ или нашмркан. Тоа е превара, измама, нечесност, кражба, срам. Според мене барем, останува како голем играч во одреден период, да кажеме најдобар играч на осумдесетите, пред да стане патетичен преварант.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.314
РОНАЛДИЊО!!! :pos: :pos: :pos:

Циркузантот наскоро ќе биде под рангот на Нејмар. Чави факинг „лупни гел и исчешлај ја нагоре“ фризура е Андреа Пирло за Роналдињо. А не па во класа со овие погоре, не ме зезај. :D

Како за кого, за мене:

1.Зидан.


5.Џан Луиџи Буфон


9.Роналдо, Роналдо, Меси.

Секако зборам за фудбалери кои сум глеал во живо и следел активно, не за порано.
На Роналдињо Бернабе му се клањаше не само еднаш повеќе пати и не само Бернабе туку цела европа додека беше во форма и му се играше. За мене лично можда сите ќе се смејат али Недвед беше играч од класа на Зидан а Зидан го сакам и го ценам мн како фудбалер ама неможам да речам дека Меси не е класа над нив :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
На тој циркузант цел Бернабе стана и му аплаудираше ама не е толку битно тоа.

Мене па баш напротив у топ5 ми е он и криво ми е што немаше подолга кариера ама сам е крив за тоа.

Не моеш да го негираш Роналдињо у ниеден случај.
На Роналдињо Бернабе му се клањаше не само еднаш повеќе пати и не само Бернабе туку цела европа додека беше во форма и му се играше. За мене лично можда сите ќе се смејат али Недвед беше играч од класа на Зидан а Зидан го сакам и го ценам мн како фудбалер ама неможам да речам дека Меси не е класа над нив :)
Бернабе на мутавиот Иско му скандираше (дур играше во Малага зборам).

Епа тоа е причината зашто не моеш да го ставиш на рамниште со некои кои скоро цела кариера играле на ниво. Роналдињо не моеш да го негираш само во поглед на атрактивноста. Заради тоа е и толку преценет.

За Недвед се слагам дека беше класа играч, но пишав како за кого, лично за мене Зидан е најбољи. Ама Роналдињо никако не моеш да го вброиш во најдобрата класа во историјата. Има бар 3-4 Бразилци можда у задњиве 20 години кои се подобри од него, не па и останаите нации.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Господе боже глупа работа. Тоа ти е македонска работа место да се обиде да дискутира тој се фатил за едно зборче од километарски пост, го вади надвор од контекст и кило сол ќе изеде и милион пати ќе го напише истото за да му се наполни душата и си докаже дека успеал да го заебе некого.

Еве уште еднаш да напишам. Дискутирав за РЕПРЕЗЕНТАТИВНАТА КАРИЕРА на Меси(не дека не знаеше само пусти инает).

Аргументи:
1. Три изгубени финалиња и нула титули
2. 0 голови и 0 асистенции на истите
3. Лигушката изјава дека се откажува кога има уште минимум 4 сезони како топ 3 играч

Дали има аргументи дека е лузер?-Да и тоа како, а посебно после изјавата.

Слободно сега напиши уште некоја заебанција или извади некое зборче. Секако тоа е полесно отколку да дадеш мислење за да се отвори подлабока дискусија.

И не дека ми е битно што мислиш за мене, ама пошто си циничен и сакаш да ми го направиш мислењето како да е од дете од 6 години со тоа хехе овие од Реал слават кога ќе изгуби Меси, само да спомнам дека може слободно да се прочитаат последните мои мислења за Роналдо, Рамос, Иниеста итн.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Донекаде држи логика ова мислење на бланко..колку и да е голем играч,колку и да е ѕвер сепак Меси се понаша како некоја пичка и се откажува после неколку порази во финалиња..не знам што е причината но знам дека шампионите се познаваат на маката и за да стигниш до врвот треба да претрпиш повеќе порази па да си ги начуш грешките...Меси е најголем и најдобар играч откако пратам фудбал,реално според бројките и трофеите нема блиску играч што можи вака да се спореди..ЗИдан реално е многу далеку од Меси и едноставно за како подобар играч можите да го користите аргументот дека има титули со Франција а како играчи да ги споредуваме тука нема споредба....

Зидан како фудбалер е на исто ниво со Чави и Иниеста..не гледам зошто би се ставал Зидан пред овие двата?..па и уште пред Меси?..исто и за Роналдо дебелиот?..со што би се ставал тој пред Меси?..јас разбирам да имате различни вкусови ама Меси игра веќе 10 години на високо ниво и секоја сезона дава над 40 голови(истото и за К.Роналдо можи да се напиши)..тешко дека некогаш имало или во блиска иднина ќе има толку доминанти фудбалери..ама Меси што направи пичкарски потег тоа нека му стој..

Колку и да е мирен или бесен ова не му требаше..страмота е да го остави тимот на цедило на сред квалификации за СП во Русија каде според играчите што ги има Аргентина ќе биди меѓу поголемите фаворити за врвот ,посебно ако Дибала,Фунес Мори,Икарди и Кореа се изделкаат дотогаш и можат да му бидат од огромна корист бидејќи сите се одлични играчи
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Гвардиола имаше една изјава за Меси дека е лигаво и каприциозно детиште. Вака по потезите што ги прави делува дека е во право Пеп, лигаво типче е Меси, плачко, ако не е по негово се лути, среќа од мал почнал да игра во Барса иначе да играл фудбал у школски сигурно ќе си ја носел топката дома ако не игра, моја е и не може вие да играте. :D
Ибрахимовиќ практично го избрка од Барса, Гвардиола поради тоа што Меси нејќеше да игра на крило ја спука со Носоња, на Тата Мартино матер му еба, проба и со Лучо ама овој се излигави и го остави Меси да прави што сака за да не го избркаат.

Ко играч е страва, и мене ми е најдобро нешто што сум видел од кога пратам фудбал, овие другиве колку и да беа добри, зборам за Зидан, Иниеста, Роналдо и компанија, сепак не се задржаа на едно такво ниво со такви бројки зад себе толку години како Меси и К.Роналдо. Ај и Џиџи Буфон да го ставам тука иако е голман, сепак 15 години веќе е нумеро уно.

Меси и К.Роналдо дефинитивно се најдобрите играчи на 21 век, а во иднина како што тргнал фудбалов тешко дека ќе видиме некој на приближно ниво ко нив двајца.
Све ова моментално ти е една преплатена и преценета багра.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.059
Поени од реакции
3.843
Самата споредба на Меси со "најдобриот на сите времиња" Марадона, а на Роналдо со Меси, прави дека Меси е пред Роналдо. Мислам дека и сите познавачи на фудбалот го тврдат истото. Роналдо е страва играч, меѓу најдобрите на 21 век, неуморно работи да биде најдобар, ама Меси едноставно е од друга планета.
Околу споредбата на Меси со Марадона, неможе да се споредуваат пошо играле во две различни времиња. Порано фудбалот не бил толку тактички совршен како денес, повеќе се базирало на напаѓање, денес ми се чини секоја екипа може да извади нерешено 0-0 ако сака.. ама и во такво време Меси пак 10 сезони по ред има над 40+ голови.. една и 91 :cuc:
Порано репрезентативниот фудбал носел повеќе слава, денес екипниот, а тука Меси има 4 ЛШ, плус 5 златни топки и незнам колку златни копачки...
Ама пак за жал нема СП..
Според мене, изоставувајќи го Пеле кој е крал на фудбалот врвот на листата на најдобри играчи на сите времиња го делат Меси и Марадона, некаде во позадина Кројф, Бенкенбауер...па Роналдо дебелиот, Зидан, па К.Роналдо.. После сите овие Буфон, Чави, Иниеста...и Роналдињо.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Гвардиола имаше една изјава за Меси дека е лигаво и каприциозно детиште. Вака по потезите што ги прави делува дека е во право Пеп, лигаво типче е Меси, плачко, ако не е по негово се лути, среќа од мал почнал да игра во Барса иначе да играл фудбал у школски сигурно ќе си ја носел топката дома ако не игра, моја е и не може вие да играте. :D
Ибрахимовиќ практично го избрка од Барса, Гвардиола поради тоа што Меси нејќеше да игра на крило ја спука со Носоња, на Тата Мартино матер му еба, проба и со Лучо ама овој се излигави и го остави Меси да прави што сака за да не го избркаат.

Ко играч е страва, и мене ми е најдобро нешто што сум видел од кога пратам фудбал, овие другиве колку и да беа добри, зборам за Зидан, Иниеста, Роналдо и компанија, сепак не се задржаа на едно такво ниво со такви бројки зад себе толку години како Меси и К.Роналдо. Ај и Џиџи Буфон да го ставам тука иако е голман, сепак 15 години веќе е нумеро уно.

Меси и К.Роналдо дефинитивно се најдобрите играчи на 21 век, а во иднина како што тргнал фудбалов тешко дека ќе видиме некој на приближно ниво ко нив двајца.
Све ова моментално ти е една преплатена и преценета багра.
1.Кај виде таква изјава на Гвардиола?
2.Меси не почнал да игра во Барселона
3.Ако Меси е плачко, палав итн. со кој зборови ќе го опишиш Роналдо? Нема фудбалер со полоши човечки карактеристики од него.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
1.Кај виде таква изјава на Гвардиола?
2.Меси не почнал да игра во Барселона
3.Ако Меси е плачко, палав итн. со кој зборови ќе го опишиш Роналдо? Нема фудбалер со полоши човечки карактеристики од него.
1. Не знам кај ја сретнав ама сигурен сум дека постои такво нешто, сеа едино да е извадена од контекст ко што праи секој новинар.
2. Така иде зборот, нели како многу мал се преселил у Барса пошто бил болен.
3. Кој си ти си Зигмунд Фројд па да ги знаеш сите човечки карактеристики на К.Роналдо и да со споредиш со цел свет.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Нема таква изјава на Гвардиола, Џонтра, ако негде си прочитал такво нешто, тоа е или извадено од контекст или е чиста лага на некој новинар. Пеп и Меси имаа коректен однос. Пеп инаку е веројатно најзаслужниот што Меси во 2008 замина на Олимпијада и освои златен медал. Од клубот немаа намера да го пуштат, иако тој сакаше да игра во Пекинг по секоја цена. На крај Пеп, кој само што беше назначен за тренер на Барса пресече да оди на ЛОИ. Меѓу нив двајца има голема почит.

Е сега точно е дека зборот на Меси има големо значење во Барселона, ама тоа е сосема нормално, пошто е најдобар во историјата на клубот. Едноставно не можеше да игра заедно со Златан, па Ибра мораше да си оди, за доброто на екипата. Сега со Нејмар и Суарез нема никакви проблеми, и тројцата растураат заедно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom