Audioslave

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
full_audioslave_artist_photo4.jpg

Audioslave e hard rok супер група или ако сакате по дефиниција они се движат околу hard rock, alternative metal, alternative rock и post – grunge. Audioslave ја сочинуваатChris Kornell, бивши фронтмен на Soundgarden и бандата инструменталисти од Rage Against The Machine. Tom Morello е на гитара, Brad Wilk на тапани и Tim Commerford на бас гитара.

Приказната за бендов започнува некаде околу октомври 2000-та, по растурањето на Rage Against The Machine ради напуштањето на групата од страна на Zack De La Rocha . Преостанатите три члена на оваа хард рок група одлучиле да продолжат со работата под името „Rage“. B-Real од„Cypress Hill“ и Maynard James Keenan од „Tool“ биле само едни од неколкумината пејачи кои работеле на неколку сесии со бендот, но без успех. Музичкиот продуцент Rick Rubin ги посоветувал да пробаат да свират со Chris Cornell за да видат што ќе произлезе од соработката. Cornell потполно ги исполнува сите нивни очекувања, помеѓу нив се јавува хемија, така што од мај 2001 започнуваат со интезивна работа во студио. Успеале да направат дваесет и една песна за деветнаесет дена од кои првата била „Light My Way“ како „Civilian“ (или „The Civilian Project“) .


audioslave_lapis1.jpg

Пред издавањето на својот прв албум групата „Civilian“ се распадна ради појавувањето на 14 демо песни на разни интернет peer to peer програми. Најсериозен показател за нивниот распад е откажувањето на настапот на Ozzfest (фестивал кој секоја година го организира бившиот вокалист на Блек Сабат – Ози Озборн). Во разни интервјуа со членовите на бендот се дознава дека проблемите во бендот настанале поради притисокот околу промените на менаџментот.

Кога целата таа фрка завршува, бендот продолжува со својата работа под името Audioslave ( како би го превеле може како “ роб на звукот”) и во август 2002 го издаваат својот прв сингл „Cochise“ , песна која своето име го добила по познат индиски поглавар. На . 19 ноември 2003 го издаваат и својот прв албум кој го носи името на бендот „Audioslave“.

Албумот предизвикува различни реакции кај музичките критичари. Едните ги нарекувале музичари милионери кои постојано се расправале при продукцијата на албумот и дека нивниот рокенрол звук од 70-те е првенствено резултат на пост- студиска обработка. Други пак оделе во своите споредби дури и до Лед Цепелин додавајќи дека Audioslave внесоа многу битен звук и стил во современата музика. Во текот на 2003 година одржале светска турнеја на која добиле позитивни критики за нивните спектакуларни настапи, меѓу кои е бил и концертот на Lollapalooza фестивалот.

Audioslave2.jpg

Есента 2004 бендот поново влага у студио за да работи на снимањето на новиот албум. Веќе пролетта 2005, членовите на групата обајвиле дека работата на албумот е завршена и дека продажбата ќе започне во текот на престојното лето. Ради искупување кај своите фанови кои не можеле да ги видат на Lollapalooza фестивалот, групата резервира мала турнеја по клубови на која го промовираат новиот албум. На оваа мини турнеја бендот ги изведувал и песните од своите бивши бендови како „Spoonman“, „Outshined“ и „Black Hole Sun“ (Soundgarden) однсно „Bulls on Parade“, „Sleep Now in the Fire“ и „Killing in the Name“ (Rage Against The Machine), но и неколку нови песни како „Your Time Has Come“, „Be Yourself“, „Dosen’t Remind Me“, „The Worm“ и „Man or Animal“. Колку за фановите ова било вонсериско искуство (да видат волку голем бенд како настапува по мали клубови) зборува фактот дека многу концерти биле распродадени уште пред официјалната објава дека концертот ќе се одржи.

Во мај 2005 година Audioslave станаа првиот американски бенд кој настапил на Куба свирејќи бесплатно пред околу седумдесет илјади луѓе, за што сведочи ДВД изданието издадено на 11 октомври.

Нивниот втор албум „Out of Exile“ е издаден на 24 мај 2005 и дебитира како број еден на американската топ листа. Првиот сингл е „Be Yourself“ по кои следат „Your Time Has Come“ и „Doesn’t Remind Me“. Критичарите на овој албум го потенцираат т.н “ тврд ” глас на Chris Kornell, најверојатно предизвикано од престанувањето на неговиот флерт со алкохолот и цигарите.

Audioslave настапија на Live 8 во Берлин по што следеше најавата за нова турнеја по САД и Канада .Беа номинирани и за Греми во категоријата “ Најдобра хард рок песна ” со нумерата „Doesn’t Remind Me“.
„Your Time Has Come“ и „Man or Animal“ пак се појавиле и во видео игрите на компанијата „Empire Interactive“ – „Flatt Out 2“.

Audioslave_by_SeeknDestroy.jpg

Започнуваат веднаш со работа на новиот албум „Revelations“ на кој како продуцент се јавува Brendan O'Brien (човек кој работел со бендови како Soundgarden, Rage Against The Machine,Pearl Jam, Stone Temple Pilots, Neil Young, Limp Bizkit, Train… ). Снимањето трае само 6 недели, а албумот излегува на 5 септеври при што на него веќе може да се помириса влијанието на старите школи од rnb и soul музиката. Tom Morello го опишува овој албум како транзиција меѓу Led Zeppelin и Earth, Wind & Fire. Прв сингл од овој албум е „Original Fire“ кој излезе на 17 јули. Албумот го обележуваат уште две песни ("Wide Awake" and "Shape of Things to Come" ) кои се појавуваат во Miami Vice,како и "Revelations" носечкиот саундтрак на „Madden NFL ’07“ играта.

15 февруари 2007 Chris Kornell објави дека ги напушта Audioslave. Преостанатите членови повторно го формираат Rage Against The Machine со De La Rocha, додека Chris Kornell го спрема третиот соло албум.

Дискографија:

"Audioslave" (19. ноември 2002.)
"Out of Exile" (24. мај 2005)
"Revelations" (5. Септември 2006.)

Live:

Audioslave (DVD) (2003)
Live in Cuba (DVD) (11.октомври2005.)


И така, тоа се на кратко Audioslave. Некои ги сметаат за ништо повеќе од просечен бенд чија што слава и големиот број на фанови се должи на all star минатото на членовите на бендот. Ги доживуваат и како состав чии членови не се дораснати на матичните бендови од кои произлегоа. Наспроти нив се наоѓаат оние кои го воздигнуваат бендот, а како атрибути ги посочуваат едноставните тапани на Wilk, занимливиот бас на Commerford, неверојатното гитарчење на Morello (одат дури до таму шо го сместуваат на високото второ место на листата најдобри гитаристи на сите времиња одма после Хендрикс) и сето тоа во пакет со непогрешливиот вокал на Chris Kornell. Стално им ја закачуваат и онаа комунистичка етикета ( Morello и неговите маички, капи со сите можни комунистички лидери) и стално кокетираат со политика шо лично мислам дека е малце превише, али гледано у целина се ОК.




П.с Знам дека има дискусија дали Audioslave или Rage Against The Machine, али си мислев дека некако ги личи вака одвоено да постојат. Ако не тогаш спојка со таа тема.
 
К

Кики.

Гостин
Се знае вакви теми од кого може да се очекуваат. (y) Браво!
И поради тоа што веќе сте ги ставиле другите кои ги сакам, еве една од мене. :)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Овој Крис Корнел толку ми е одвратно типче, нешто невидено!
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.329
Поени од реакции
5.428
Еден од нај груви беднови што ги имам слушано. Првиот албум им е доста подобар од другите. Штета што се распаднаа.



 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.592
Поени од реакции
2.099
Крис Корнел и Мајк Патон се можеби најдобрите рок вокалисти на денешницава. Единствено малку не ми се свиѓа овој банд поради тоа што беа т.н. “супергрупа“. Овој концепт не е ништо друго туку крајно комерцијален обид за продавање на што е можно повеќе албуми и полнење на стадиони. И концептот не е нов. Постои уште од 1960-тите. На пример кога со Ерик Клептон ја формираа групата Cream.

Ама Крис Корнел има глас неверојатен, нема што. Погледнете ги овие клипчиња кога беше човекот во Soundgarden:


 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ја би и ова...


Ама и гласот на Chris Kornell од прва, нема промашај. Има препознатливо некое, ненаметливо пеење. Абе го има ли некој преслушано неговиот соло проект? Јас не сум го сеуште, али читам тука и таму дека е шит и сакс и све.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Пристоен бенд.
Не одскокнуваат ништо значајно од очекуваното.
Овие си го тераа горе доле звукот и ринципот што го имаа во рејџ само присобособено за да може конрел да пее на да Драпува.
Изиграа на стара слава, собраа некој динар, издадоа пристојни албуми со неколку вонсериско добр песни....чао пријатно јебење је било лепо.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Страшно антипатични ми се, незнам зашто. RATM ми се омилен бенд, али без Zack de la Rocha се срање. Добра музика праат, али не е тоа што очекувам :(
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ги имам преслушано многу одамна. Песните се некако помеки, правени за поголем дел од широките маси, но ајде да не бидам претерано груб би рекол само дека се добри. Ми се допаѓаат неколку песни, омилена ми е Like Stone. Tом Морело, го има препознатливот звук на гитара, боја на гитара и горе долу да бидам искрен можеби тој ми е најинтересен во овој бенд. Но кога би бирал, би одбрал Soundgarden , (како поголем љубител на таа ера) и RATM.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Someone finds salvation in everyone
Another only pain
Someone tries to hide themself
Down inside himself he prays
Someone swears his true love
Until the end of time
Another runs away
Separate or united?
Healthy or insane?

And be yourself is all that you can do!
Среќен 48ми роденден Chris Cornell!​
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
32
Ги обожавам Audiоslave ,и секако легендата Chris Cornell кој ми е еден од најомилените пејачи.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom