ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.241
Поени од реакции
108.140
Напротив овоj Андерсон како да играше мач на животот. Во три последни мачове со него Григор го биеше овоj како си сака, а денес сите сервиси му беха точни, толку асови и Раонич и Гулбис не направиха на Григор. Андерсон е послаб техничар и со ова беше надигран. Пропука се во последниот момент и не одигра како што треба. Кога противникот те надхитри и тактички те надиграе значи дека не си бил достатачно искусен. Сето друго е, но не и страв.
Григор е одличен сезонава, тоа е несомнено, ама Андерсон вчера сам се победи. Во првиот сет 0-40 не искористи, во третиот сет имаше брејк предност и не успеа да го задржи, т.е. на брејк шанса за Григор направи дупла, во тај брејкот имаше 4-2 и успеа да го загуби со 7-5, а и тука мислам дека направи дупла. Имаше многу среќа Димитров вчера, али мене лично ми е мерак што освои титула, веќе втора во последните 4-5 месеци, се надевам дека ќе оди се погоре и погоре со успесите.
 
L

Löwe

Гостин
Да бе Григор го надитри на 4-2 кога овој направи дупла. По пат на телепатија го натера дупла да направи. А и тој бекхендот на 5-5 што го истера во аут, сигурно Григор не го надитри и тука.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Тогаш нека дојде оваа да ми биде на мене другарка, нема да имам против.
Ни јас не би имала ништо против да имам таков другар :pipi: :cool:
Вчера 2ра титула во кариера, се надевам ќе има уште многу поголеми успеси, а исто така очекувам и Мареј да се врати во неговата врвна форма. :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.241
Поени од реакции
108.140
Ни јас не би имала ништо против да имам таков другар :pipi: :cool:
Вчера 2ра титула во кариера, се надевам ќе има уште многу поголеми успеси, а исто така очекувам и Мареј да се врати во неговата врвна форма. :)
Богами многу женски не би имале против. :D

Само што оваа година Гришо изгледа реши да се посвети и на тенисот, за разлика од лани каде жените му беа главна преокупација. Ваљда сфатил дека може и жени и тенис да се комбинираат во исто време.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Богами многу женски не би имале против. :D

Само што оваа година Гришо изгледа реши да се посвети и на тенисот, за разлика од лани каде жените му беа главна преокупација. Ваљда сфатил дека може и жени и тенис да се комбинираат во исто време.
Нека ме стави и мене во комбинацијата :P
Се шалам :giggle: хахах .. Иначе мислам дека од него ќе стане многу подобар тенисер отколку од Јанович, иако сите досега ги ставаа двајцата како млади надежи само што Јанович не се покажа нешто многу. Уште нема титула освоено, а така не се станува топ 5-10 играч да неможеш толку време една титула да освоиш..барем според мене па ќе видиме понатаму :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.241
Поени од реакции
108.140
Нека ме стави и мене во комбинацијата :P
Се шалам :giggle: хахах .. Иначе мислам дека од него ќе стане многу подобар тенисер отколку од Јанович, иако сите досега ги ставаа двајцата како млади надежи само што Јанович не се покажа нешто многу. Уште нема титула освоено, а така не се станува топ 5-10 играч да неможеш толку време една титула да освоиш..барем според мене па ќе видиме понатаму :)
Ако ме прашуваш мене и двајцата се огромен потенцијал, само на различен начин. Гришо е технички многу подобар од Јержи, а овој е многу поснажен. Кај Јанович проблемот е главата и само главата и за разлика од Димитров он не покажува подобрување, а според мене и нема да покаже. Човече каков само напаѓачки потенцијал лежи во тој момак, да успее само да се исконтролира некако може многу да постигне во кариерата. Додека кога е Григор го прашање веќе оваа сезона се евидентни огромни подобрувања, не се распаѓа во клучните моменти, форхендот доста го има подобрено и пред се кондицијата, нешто што најмногу го мачеше порано. Григор мислам дека е печен за во топ 10 на крај на сезона.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
246
Поени од реакции
97
Истото и јас го мислам, можеби Јанович треба да проба да го смени тренерот и да проба психички да се подобри. Има многу тенисери што откако го смениле тренерот направиле подобрувања, како Вавринка, Мареј..па може да се каже за последниве случувања и Федерер. Ама добро, засега финале на мастерс во Париз и полуфинале на Вимблдон па и не е лошо, интересно би било заедно со Димитров и Гулбис да влезат во првите 10на тенисери и да гледаме малку поразновиден тенис, и така формата на најврвните тенисери не е на најдобро ниво сеуште. Иако рано е да се збори почеток е на сезоната, ќе видиме што не очекува :D
 
L

Löwe

Гостин
Јанович да имаше во главата барем едно 30% од тоа што го имаат Роже/Рафа/Новак, досега ќе беше топ 5 тенисер. А во дуел со Гришо, Гришо ќе ги броеше на една рака гемовите.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.214
ne bi se slozil deka Jirzi so podobra psiha ke e top 5 . Chovekot osven psihata go ebe i visinata.Za da bide top 5 igrach ke ima nabien raspored upm , a so taa visina dvizenjeto ke mu pretstavuva golem problem.Igrach so visina nad 2 metra po pravilo ima razoren servis i ramen forhend i mu dava odredena prednost , ama vo duel so bilo koj top 10 teniser taa prednost ke bide moshne lesno amortizirana od protivnikot, posebno kaj shto se igra vo tri dobieni seta . Vprochem , kolku shto me drzi pametot , ne se sekjavam za nekoj dvometrash teniser da se zadrzal podolgo vo top 5 , osven kratkotrajni blesoci i iznenaduvanja . Dimitrov ima kade kade posvetla teniska idnina , ama ubeden sum deka i za nego vo slednite tri godini top 5 ke science fiction scenario , pa duri i vo prvi 10 . Mozebi posle tri godini ,koga Fed i Ferer ke se penzioniraat , ili ne daj boze povreda na nekoj od segashnive top 5-10 batki . Inaku ne gledam kako ke gi projde Federer , Ferer , Berdych , Delpo , Wavrinka , Marej a da ne praam muabet za Novak i Rafa
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.654
Поени од реакции
62.978
ne bi se slozil deka Jirzi so podobra psiha ke e top 5 . Chovekot osven psihata go ebe i visinata.Za da bide top 5 igrach ke ima nabien raspored upm , a so taa visina dvizenjeto ke mu pretstavuva golem problem.Igrach so visina nad 2 metra po pravilo ima razoren servis i ramen forhend i mu dava odredena prednost , ama vo duel so bilo koj top 10 teniser taa prednost ke bide moshne lesno amortizirana od protivnikot, posebno kaj shto se igra vo tri dobieni seta . Vprochem , kolku shto me drzi pametot , ne se sekjavam za nekoj dvometrash teniser da se zadrzal podolgo vo top 5 , osven kratkotrajni blesoci i iznenaduvanja . Dimitrov ima kade kade posvetla teniska idnina , ama ubeden sum deka i za nego vo slednite tri godini top 5 ke science fiction scenario , pa duri i vo prvi 10 . Mozebi posle tri godini ,koga Fed i Ferer ke se penzioniraat , ili ne daj boze povreda na nekoj od segashnive top 5-10 batki . Inaku ne gledam kako ke gi projde Federer , Ferer , Berdych , Delpo , Wavrinka , Marej a da ne praam muabet za Novak i Rafa
Дел Потро.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.654
Поени од реакции
62.978
pa ne e nad 2 metri (1.98) a i bez griza na sovesta moze da go stavam vo grafata ,, kratkotrajni blesoci,,
Барајки на брзина, Дел Потро е број 10 во таа топ 10 листа на највисоки тенисери.
Значи имаш само 9 тенисери над 2 метри. Карловиќ, Изнер, Чилиќ, Квери, Јиржи од попознатите.

Затоа од тие 9 нема некој кој константно се држи во топ 5 на АТП листата.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.815
Поени од реакции
15.920
World Tennis Day, моментално Лендл - Кеш, класика. Мечот се игра во Лондон, денес се одиграа натпревари и во Хонг Конг.
Подоцна, во текот на ноќта меч ќе одиграат и Ѓоковиќ - Мареј во Њујорк, во МСГ. А во дубл браќата Брајан против браќата Мекинро.
Пренос има на Еуроспорт.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Многу ретко го спомнувате Колшрајбер а мене човеков ептен ми се допаѓа како игра.Не знам зошто никогаш не се издигна повеќе а потенцијал дека има убеден сум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom